"מכבי? כמו ריאל מדריד": לאן נעלם ונדז'ינסקי?

מתגורר בבלגיה, עובד עם הדור הצעיר, אבל רק מחכה למועדון שייתן לו צ'אנס להעביר את הידע. כשהוא נושק לגיל 50, הפולני עדיין שר שירים של אוהדים בצהוב ושולח מסר מצולם

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  23.03.20 - 19:00
תחילת כתבה

צפו במסר הווידאו של ונדז'ינסקי

יש שחקנים שכשאומרים את השם שלהם, החיוך עולה מיד על הפנים, ולא משנה את מי אתה אוהד. הספורט ברחבי העולם הופסק, אז ניצלנו את הזמן כדי לחפור לעומק ולראות היכן הזרים האהובים ביותר ששיחקו כאן נמצאים היום. אחרי אנתוני פארקר, ממשיכים הפעם עם זר, שאולי רבים מכם שכחו, אבל בטח לא אוהדי מכבי ת"א: גז'גוז' ונדז'ינסקי.

גז'גוז' ודז'ינסקי הגיע לארץ ב-1999 ושיחק בישראל חמש שנים בהן היה אחד מהזרים הדומיננטים והבולטים בליגת העל. בשלוש השנים שלו במכבי תל אביב הוא זכה בשני גביעים ולאחר מכן עבר גם בעירוני ראשון לציון ועירוני קרית שמונה. כשפנינו לוונדז'ינסקי, ההתרגשות שלו הייתה ניכרת, הוא כל כך שמח שהתקשרו אליו מישראל, כמי שרק מחפש איזשהו טריגר לחזור לארץ.

הפולני מתגורר כעת בבלגיה. למה בלגיה? כי פשוט הוא לא מצא עבודה בתחום האימון במולדתו, וכעת הוא משמש כמאמן אישי של כדורגלנים צעירים, איתם הוא עובד על טכניקה, פיזיות ועוד. אם תשאלו את ונדז'ינסקי, הוא יגיד שדמיין להיות במקום אחר בקריירה שלו, אבל הוא לא מתלונן אלא מוקיר את הטוב, בתקווה שיקבל צ'אנס לעבוד בקבוצה בהמשך.

"אחרי שסיימתי את הקריירה, התחלתי קריירת אימון. עבדתי בפוגון מהליגה השלישי בפולין והעליתי אותה לליגה השניה, אבל אז נגמר לי החוזה ועזבתי אותה", הוא סיפר, "משם עבדתי במחלקות נוער, אבל אז חיפשתי אתגר חדש וחבר המליץ לי לעבור לבלגיה, שם יש יותר הזדמנויות".

כשהוא נושק לגיל חמישים, גז'גוז' מתגורר כבר 4 שנים בבלגיה, אך שומר על מצב פיזי נהדר: "אני רץ יותר מהר מבקריירה שלי היום. אני נהנה מאוד לעבוד עם בני נוער, כמובן שהייתי רוצה לעבוד בקבוצה ואני חושב שאני גם מוכשר בשביל זה, אבל לצערי למצוא עבודה היום זה לא קל, ואני לא פוליטיקאי ובקשר עם סוכנים, כך שיותר קשה לי למצוא עבודה, אבל אני לא מתלונן".

ברגע ששאלנו אותו על מכבי ת"א, החיוך ניכר על קולו של ונדז'ינסקי: "מכבי? הכל בסדר", הוא עונה בעברית, "האוהדים היו שרים לי בעברית, אני זוכר את השירים. מכבי ת"א זה כמו ריאל מדריד בשבילי, קבוצה גדולה, ששייכת לטופ האירופי. כל כך נהניתי לעבוד בארץ, אברם גרנט היה מאמן פשוט אדיר, והקהל, היה כל כך נהדר".

"אהבו אותי בישראל כי נתתי הכל על המגרש", הוא מסביר, "הקהל של מכבי הוא חכם. כשהוא רואה שחקן משקיע, הוא מעריך אותו. מי שלא משקיע? לא היו אוהבים אותו ובצדק. כשראית אותם ביציע, לא יכולת להפסיק לרוץ".

בסיום, הפולני שלח מסר למקבלי ההחלטות במכבי ת"א: "מאמן שלישי, מאמן ילדים, לא אכפת לי מה, אני רוצה לחזור למכבי ת"א. ישראל זה כמו הבית השני שלי, ומכבי ת"א? הבית הראשון. אני רואה שהמצב במכבי נהדר מבחינה כלכלית, ואני יותר מאשמח אם יקראו לי לבוא לעבוד. יש לי הרבה מה לתרום".