"תתקשר כבר ליענקל'ה": לאן נעלם ננאד פראליה?

הביקור שבוטל בישראל, העבודה בנבחרת קרואטיה, השיחות עם רוסו היום ("השיגעון שלו מתאים לשחקנים בעייתים"), בניון ("יכול לעבוד בליברפול וצ'לסי") וסוד הקסם של חיפה ההיא ("חבורת משוגעים"). פרויקט הזרים הגיע לקשר העבר שגם היום מפנטז על קאמבק

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  30.03.20 - 16:35

תגיות: ננאד פראליה

תחילת כתבה

יש שחקנים שכשאומרים את השם שלהם, החיוך עולה מיד על הפנים, ולא משנה את מי אתה אוהד. ככה זה, גם כשהם יריבים שלך, הם מיד הופכים לקונצנזוס. הספורט ברחבי העולם הופסק, אז ניצלנו את הזמן כדי לחפור לעומק ולראות היכן הזרים האהובים ביותר ששיחקו כאן נמצאים היום. ממשיכים את סדרת הכתבות עם אגדה ואחד הזרים הכי אהובים בתולדות מכבי חיפה: ננאד פראליה.

האמת? שהראיון הזה נקבע עוד לפני כמה חודשים. פראליה בן ה-49 היה אמור לנחות בישראל עם הטייטל החדש שלו: עוזר מאמן נבחרת קרואטיה עד גיל 17 לאליפות שהייתה אמור להתקיים בישראל, יחד עם זאת משבר הקורונה גרם לדחיית האליפות.

"אומנם הייתי בביקור לפני מעל שנה, אבל ישראל זה כמו הבית השני שלי. כל כך תכננתי על ההגעה לישראל", הוא מספר בראיון לערוץ הספורט, "אבל הקורונה גרמה לכך שלא אגיע הפעם. יש לי כל כך הרבה חברים בישראל, ובכל הזדמנות שיש לי, אני פשוט בא".

כשהוא נושק לגיל 50, פראליה לא מוכן לעבוד בשום דבר אחר שהוא לא כדורגל. אחרי 5 שנים שעבד במועדונים בארצו כמנהל ספורטיבי, הגיע הטלפון מדאבור שוקר, יו"ר ההתאחדות הקרואטית. "דאבור אמר שיש לי הרבה ידע בכדורגל והוא רוצה שאני אתרום מהידע שלי לשחקנים צעירים", הוא נזכר, "כדורגל זה החיים שלי, אני לא יודע משהו אחר אז קפצתי על המציאה. אני מאוד אוהב את העבודה שלי".

במקביל להנאה שלו מהעבודה הם הצעירים, פראליה מספר שהוא היה שמח לעבוד גם במכבי חיפה, כשבמקביל הוא חשף שהיו דיבורים על אפשרות כזאת אשתקד: "היו שיחות שנה שעברה, אבל זה היה מאוד ראשוני ולא הבשיל למשהו רציני. אני מאוד מאוד רוצה לעבוד במכבי חיפה ובכל תפקיד. הייתה לי שיחה אחת עם יענקל'ה ועם ג'ובאני. בכללי, כולם אומרים לי 'תתקשר כבר ליענקל'ה ותציע את עצמך". הוא יודע שאני אשמח לחזור, וכנראה שבמכבי חיפה פשוט לא זקוקים לי כרגע. זה בסדר גמור, אני רוצה רק בהצלחתה ואהיה מוכן בכל רגע שיצטרכו".

"אני יודע שג'ובאני רוסו עובד עכשיו בחיפה והוא מאושר", פראליה סיפר, "הבנתי שהוא עובד עם השחקנים עם האישיות היותר מורכבת, וזה מתאים לו. רוסו הוא משוגע, והוא היחיד שיכול להיכנס להם לראש. התפקיד הזה תפור עליו".

צפו בשערים של פראליה במשחק אותו הגדיר כטוב בקריירה

מה היה סוד הקסם של מכבי חיפה בתקופתך?
"זה שקשה לי להצביע על משהו אחד, זה מספר את הכל. הייתה קבוצה כזאת שגם לפני משחקים וגם אחריהם היה פשוט כיף. כל רגע היה משהו מצחיק. יעקובו היה משוגע יותר מג'ובאני וממני, ואנחנו היינו משגעים אותו. כל הזמן עשינו מתיחות סביבו, והוא היה מחזיר לנו. זה היה קורע. פשוט קבוצה של משוגעים שבאמת היו שחקנים טובים אחד אחד. השילוב בין חברות לבין איכות, עשה את ההבדל".

פראליה שמר על קשר עד היום עם יוסי בניון. הקרואטי הופתע מהפרידה העצובה של בניון מחיפה, אך הוא בטוח שעתידו של שחקן העבר בכדורגל מובטח: "בשבילי יוסי בניון הוא הכדורגלן הישראלי הגדול בכל הזמנים. מעבר להיותו שחקן פשוט מדהים, הוא גם אדם מדהים. הוא תמיד עזר לי בזמן שהייתי בחיפה וגם אחרי, כששיחק בצ'לסי ובליברפול הוא ידע לדאוג לי כשהגעתי לאנגליה. אני לא יודע מה קרה עם חיפה, אבל אני יודע שבניון כן אוהב את הקבוצה וזה חבל שככה הדברים הסתיימו. בכל מקרה, אני חושב שהוא יכול להצליח בגדול כמנהל ספורטיבי ואני לא אתפלא אם אראה אותו עובד במועדונים גדולים כמו צ'לסי וליברפול. בכל העולם יודעים מי זה יוסי בניון".

לסיום, מה היה הרגע הכי גדול שלך בחיפה?
"אני אפתיע אותך ולא אגיד לשחק בליגת אלופות, אלא דווקא המשחק מול הפועל ת"א ב-00/01. זה היה המשחק הכי טוב בקריירה שלי, כבשתי צמד והרגשתי פשוט טוב. איזה משחק זה היה".

מה השער הכי יפה שלך?
"מול בית"ר ירושלים, אין בכלל ספק".

צפו בשער היפה בקריירה של פראליה