הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סמים, שחיתות והאח הגדול: הסיפור הנדיר של אגדת פורטו, ז'ארדל

הוא גדל בעוני ובצל טרגדיה משפחתית וצמח כל הדרך לזכייה פעמיים ב"נעל הזהב" האירופית, אלא שאז החלה הקריסה. התמכרות לקוקאין, בחירה לפרלמנט הברזילאי שם נטען שהשתמש בסמים ושכר נערת ליווי כפקידה בלשכה, וכיום הוא מככב בריאליטי במולדתו. סיפור לא יאמן על תהילה חולפת של שחקן שלא ידע להתמודד איתה

אבישי סלע
אבישי סלע  11.02.22 - 20:00

תגיות: מריו ז'ארדל

תכנית הריאליטי "האח הגדול" הפכה בישראל לשם דבר. תכנית מיינסטרים, מרכזית, מי שהיתה פעם ספינת הדגל של זכיינית ערוץ 2 "קשת", והיום משודרת במקבילה - "רשת". הפורמט הצליח בישראל לאחר ששגשג במקומות אחרים בעולם: לא פחות מ-504 עונות של התכנית שודרו סביב כדור הארץ, ב-62 מדינות שונות. אחת מהן היא ברזיל, שרק בה שודרה התכנית במשך יותר מ-22 עונות, כולל אחת שמשודרת בימים אלה ממש.

איך כל זה קשור לכדורגל? ובכן, בעונה הנוכחית של "האח הגדול VIP" בברזיל משתתף מי שנחשב, במשך תקופה ארוכה, לאחד החלוצים הגדולים ביבשת. קוראים לו מריו ז'ארדל, וחובבי הכדורגל האירופי זוכרים אותו בעיקר בזכות תקופה בלתי נשכחת במדיה של פורטו, בסוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים. הסיפור שלו היה עוד מקרה קלאסי של עלייה מטאורית, אבל גם התרסקות כואבת - שכמעט ונגמרה בסכנת חיים של ממש.

ז'ארדל נולד בפורטלזה וגדל במחלקת הנוער של ואשקו דה גאמה. אחרי חמש שנים במדי קבוצת הפאר הברזילאית, הוא לא מאוד הרשים - ויצא לחפש את גורלו באירופה. בקיץ 1996 התעניינו בשירותיו בנפיקה ליסבון וריינג'רס, אבל בסופו של דבר הוא בחר לנחות בפורטו, מה שהשתלם ו מאוד. בארבע העונות שלו במדי הקבוצה בכחול ולבן, ז'ארדל כבש לא פחות מ-170 שערים ב-175 הופעות בכל המסגרות. בעונה האחרונה שלו, 99/2000, הוא הגיע ל-56 (!) שערים - וזכה פעמיים ב"נעל הזהב" האירופית, התואר המוענק לכובש השערים המצטיין ביבשת.

בקיץ 2000, מחזיקת גביע אופ"א גלאטסראיי החליטה ללכת בגדול - ושילמה עליו 28 מיליון דולר. ז'ארדל המשיך לספק את הסחורה על הדשא, עם 34 שערים ב-42 הופעות בעונה הראשונה שלו במועדון (כולל צמד נגד ריאל מדריד הגדולה בסופר קאפ האירופי), אבל שורה של בעיות אישיות מחוץ למגרש, וגם כמה פציעות, אותתו שזה לא המקום הנכון. הוא חזר לפורטוגל, ועבר לספורטינג ליסבון. גם שם, המונה דפק והשערים נספרו, אבל מחוץ למגרש - החלו לצוץ הבעיות.

כי מאחורי האיש שלא הפסיק להבקיע, עמד סיפור חיים קשה. הוא גדל בבית למשפחה ענייה, עם אב שמת בגיל צעיר, ואמא שבעקבות האבל על בעלה שהלך לעולמו, סבלה מדיכאון ומשתייה מופרזת. כאשר הגיעה ההצלחה המטאורית בפורטו, הגיעה גם ההתמכרות לסמים. כשהוא חזר לחופשה בפורטאלזה, הוא סיפר, "התחילה הסקרנות, ואז ניסיתי קוקאין בפעם הראשונה". משם, הקריירה החלה להיעצר - יחד עם משבר אישי: בקיץ 2002, אחרי עוד עונה מוצלחת במדי ספורטינג, הוא קיבל את ההודעה כי לא יזומן לסגל נבחרת ברזיל; ובמישור האישי, נפרד מאשתו, קארן ריביירו. שתי הבשורות הללו יחד ריסקו אותו.

"הפרידה גרמה לי להישבר, אני מודה שהיתי חלש. נכנסתי לשלב קשה בחיים, בזבזתי המון כסף, הייתי חסר אחריות". בשלב מסוים הוא גם אושפז בבית חולים בעקבות ההתמכרות לסמים, וקריירת הכדורגל החלה להידרדר - בקיץ 2003 הוא עבר לבולטון וונדררס האנגלית, אבל רשם במדיה רק שבע הופעות ליגה ללא שער אחד בודד. הוא המשיך להחליף קבוצות כמעט כל שנה, עד שפרש ממשחק פעיל במדיה של ריו נגרו, קבוצה מהליגות הנמוכות בברזיל, בשנת 2011.

מאז, ז'ארדל התרחק מאור הזרקורים - עד שחזר אליהם בנסיבות מעט ביזאריות: בשנת 2014 הוא הודיע בראיון כי הוא מתכוון לרוץ לנשיאות ברזיל - לא פחות, לאחר שהבהיר שוב ושוב שהוא "נקי". ז'ארדל, כמובן לא נבחר לנשיאות, אבל כן הצליח להיבחר לפרלמנט הברזילאי; אלא שגם לשם הגיעו השדים מן העבר. הקריירה הפוליטית של כדורגלן העבר הסתיימה בהאשמות לשחיתות, בטענות שהשתמש בסמים תוך כדי כהונה - ואף טענות על כך שמינה נערת ליווי כפקידה בלשכה שלו.

אחרי שנים של מאבק אישי, ב-2019 ז'ארדל הודיע שהתנקה: הוא התחתן עם אישה חדשה, חזר לגור בפורטאלזה, העיר בה גדל, אבל שינה את עורו. "אני הולך לכנסייה שלוש פעמים בשבוע, משתדל להיות עם החברים הנכונים", הוא סיפר אחרי שנים. ואז הגיעה ההשתתפות ב"אח הגדול", שעוררה לא מעט סימני שאלה. פסיכולוגים מקומיים טענו כי פורמט דוגמת זה של "האח הגדול", בו אנשים כלואים בבית אחד, עלול להשפיע לרעה על אנשים שהשתמשו באופן שיטתי בסמים, כמו ז'ארדל. מנגד, הוא בעצמו מספר ש"הטלוויזיה הצילה אותו", וגם את הווידוי הוא סיפר במסגרת התכנית. מצד שני, הוא חווה תקרית איומה בשידור בה התפשט בכל חלקי גופו, מה שאולי מעיד על מצבו הנפשי המעורער.

ז'ארדל הוא עוד סיפור עצוב על הדרך שבה הצלחה יכולה לסנוור. הכדורגלנים שמגיעים למקומות האלה, לא מעט פעמים ממשפחות שבהן העוני היה נוכח משמעותית, נתקלים בכמויות של עושר - ולא תמיד יודעים מה לעשות איתו. את הלקח כל אחד ילמד לעצמו, אבל לדעתי זהו עוד שיעור על כך שמאוד חשוב לסייע להם דווקא בשלבי העלייה. להזכיר להם את הפרופורציות, להבין שההצלחה - גם אם היא מטורפת - בסופו של דבר חולפת, ולבנות גם דרך טובה יותר לעתיד.