הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עסק מלוכלך: עוד מפגש טעון בין מוריניו לקסיאס

הסכסוך בין מוריניו לקסיאס היה תמיד אישי ונקמני, זו גם הסיבה שבגללה הוא לא התפוגג למרות שימי מדריד הסוערים חלפו מזמן. דיכוי הסמל, החשדנות של המנג'ר והרפש שהוטח בין השניים, יהדהדו גם הערב כשמאמן צ'לסי ושוער פורטו ייפגשו לעוד קרב מלא ביצרים

דניאל שחק
דניאל שחק  29.09.15 - 15:45
"אשמה היא לעולם לא עניין רציונלי. היא מעוותת את כל הכישורים של הנפש האנושית, נוטלת מן האדם את השימוש החופשי בשכלו ומכניסה אותו למצב של מבוכה" [אדמונד ברק]

דו-קרב הטלת הרפש בין ז'וזה מוריניו לאיקר קסיאס נמשך מאז דצמבר 2012. זהו לא מאבק מקצועי, מעולם לא היה. לא כשהמאמן הפליא להכריז שאנטוניו אדאן הוא הפתרון העדיף עבור ריאל מדריד. גם לא כשהביע חרטה שלא החתים את דייגו לופס מוקדם יותר. מדובר בסכסוך אישי, נקמני ורווי יצרים. עימות בין שתי דמויות כל כך דומיננטיות שגם כעבור יותר משנתיים לא מצליח לעבור את סף ההתעלמות או רף המיאוס.

"זו הייתה החלטה טכנית", טען אז מוריניו כשהשאיר על הספסל מול מלאגה את קסיאס, שהגיב בממלכתיות: "צריך לקבל את החלטת המאמן". אין פלא שהתקשורת הספרדית הציתה את האש, כולם ידעו שמתחת למלמולים הריקים הסתתר קרע בין הצדדים.

אחת הטענות הייתה שמוריניו ניסה ללבות את האש בין ריאל מדריד לברצלונה כדי לתת לשחקניו ולאוהדים יריב כדי להתגבש נגדו. נשמע כמו מהלך שנהוג במשטרים טוטאליטריים? כנראה שזה גם מה שהרגיש קסיאס, שהתקשר לחבריו מהנבחרת צ'אבי ופויול כדי להרגיע את הרוחות. גם טענות על חיכוכים בין דוברי הספרדית לפורטוגלים הוזכרו והתחושה הייתה שהמאמן מנסה לצבוע כל פן במציאות בשחור ולבן: אנחנו נגדם וכדאי שכולם יהיו איתי. אלא שהסדק כנראה החל מנקודה אישית יותר.

עם הגעתו לריאל מדריד החליט מוריניו להפוך סדרי עולם. כפי שנהוג מתפקיד המנג'ר באנגליה, הפורטוגלי ביקש לקחת תחת חסותו כל החלטה שנוגעת לסגל. הוא ביקש בלעדיות בבניית הקאדר, לאשר תכניות נסיעה ומשחקי ראווה ולקבל עדכונים על אירועים בהם משתתפים שחקניו. מעבר לכך, הוא דרש שהמועדון ישכור אדם שיכין סקירת תקשורת יומית בכל הנוגע לקבוצה ואליו.

על פי הפרסומים בכלי התקשורת בספרד, מוריניו רתח אחרי שגילה כי הרכבים שתיכנן ודברים מתוך חדר ההלבשה פורסמו באחת מתכניות הספורט בהן עבדה הכתבת והשדרנית שרה קרבונרו. החשוד העיקרי סומן מיד – בן זוגה איקר קסיאס. אחרי אותם ספסולים מוקדמים, בסמוך לדיווח כי השוער וראמוס פנו לנשיא פלורנטינו פרס ודרשו שהמאמן יפוטר, היא הייתה גם זו שאמרה בראיון כי היחסים בחדר ההלבשה של ריאל מדריד רעועים. הר הגעש התפרץ וכל הלכלוך הלוהט החל לנזול החוצה.

"מוריניו לא אמר לי דבר על המילים של שרה, אבל קל היה לחוש בשינויים ביחסים בינינו", סיפר לאחרונה קסיאס בתמימות מופגנת בראיון ל- Mediaset. "מה שהיא אמרה לגבי הבעיות בחדר ההלבשה היו רק תירוץ לתקוף אותי, נראה לי שהיא רק חזרה על מה שאמרו כולם. היו כמה שחקנים שלא הסתדרו עם מוריניו, אבל רק אני סומנתי – אני לא מבין את זה".

קיץ 2012 היה בינינו קשר טוב, דיברנו הרבה", המשיך סן איקר באותו ראיון. "הקבוצה לא כל כך הצליחה סביב חג המולד באותה שנה והיחסים עם מוריניו הורעו. היו חילוקי דעות, אבל עם כבוד. מוריניו אוהב שחקנים שנוהגים איתו בכנות. סרחיו, כריסטיאנו ואני תמיד היינו ישרים איתו. הוא לא דיבר איתי על השיחה לשחקני בארסה ואני לא יודע אם זה הפריע לו, אבל אנשים אמרו שכן. לא ביקשתי סליחה מצ'אבי, לא התנצלתי בפני איש. התקשרתי לצ'אבי ולפויול כדי לסיים את האיבה בין ריאל מדריד לברצלונה כי יצרנו תדמית גרועה. היה טוב עם מוריניו עד הריב עם ברצלונה, אחרי זה אפשר להגיד שלא היה מספיק טוב".

"מוריניו שלח לי מסר בכך שסיפסל אותי. זה הצליח לגרום לי לעבוד קשה יותר, הגבתי", סיפר קסיאס למדיאסט. "מה שבאמת עיצבן אותי זה ששיחקנו בליגה ואנשים התרכזו בבעיטות שלי. הוא אמר שאני לא מתאמן, שאני לא מקצוען, שאני חפרפרת, שאני חושב יותר על הנבחרת מאשר על מדריד. לא אשפוט את מה שהמועדון עשה, שמרתי על שקט. אם אדבר עכשיו זו תהיה סתם פחדנות. העדפתי לשתוק כדי להגן על ריאל מדריד. אנשים ישכחו מה קרה ויישארו עם התדמית שלי. אני לא יכול לרצות את כולם. זה אני וכך אשאר".

קל להוקיע את הרמיזות המרושעות של מוריניו. פשוט להרשיע את החיוך העקום והנכלולי שלו. הוא מאמן חכם, דמגוג מנוסה ונראה תמיד טיפוס שיוזם סכסוכים למטרותיו האישיות. כשזה בא על חשבון סמל, קפטן שגדל במועדון המפואר בעולם מגיל 9, האצבע המאשימה הופכת לסכין שחורצת גורלות. מצד שני, אסור ליפול שבי להיתממות הסדרתית של איקר קסיאס. הדמות האבירית שלו איפשרה לו - כמו לזידאן, ראול ודי סטפאנו לפניו – לבצר את מרכז הכוח שלו וליצור לעצמו מעמד שונה מזה של עמיתיו. לכן הוא נפלט החוצה. לפי האג'נדה של פלורנטינו פרס, פירוק מוקדי כוח במדריד הוא מעשה הכרחי.

מוריניו עזב מזמן את מדריד, ששיקמה עצמה מהחורבן החברתי והתדמיתי שהותיר אחריו. קסיאס עזב בקיץ האחרון עם עוד גביע אלופות ברקורד. בסיור הראשון שלו בקבוצתו החדשה פורטו נתקלו עיניו בדמות מוכרת. "היי, גם מו כאן", החווה הספרדי בחיוך ציני לעבר פסל של המאמן שהוביל את הדרקונים לזכיה בצ'מפיונס. הפורטוגלי מצא את הדרך לעקוץ גם מרחוק.

"השכר של קסיאס בפורטו לא ייאמן", הטיח מוריניו בראיון ל"גרדיאן" הבריטי. "בקיץ הזה פורטו שילמה על אימבולה 20 מיליון יורו ותיתן לקסיאס משכורת הזויה. בפורטוגל יש יותר מדי בעיות, אני חושב שהסכומים בענף הזה מוגזמים". אותה דאגה לצדק חברתי ולקשיים הכלכליים בארצו לא הפריעה לו לקבל מצ'לסי 14.4 מיליון יורו לעונה. "הפתיעה אותי ההתקפה הבלתי מובנת על קסיאס", הגיב נשיא פורטו פינטו דה קוסטה ב"או ז'וגו". "מוריניו ירה לעצמו ברגל כי פורטו לא משלמת אפילו שליש משכרו של איקר. ריאל מכסה את היתר".

בינתיים במדריד מנסים להתנער מהטינופת. "איקר הוא אגדה מדרידאית ומוריניו הראה את כשרונו במועדון שלנו, בהצלחה לשניהם", איחל בקרירות כוכב עבר נוסף בריאל, מנהל קשרי החוץ אמיליו בוטראגניו. גם הוא מקווה שיום אחד הביצה הזו תתייבש ותותיר אחריה רק אדמה פוריה. עד אז, מנג'ר צ'לסי ושוער פורטו ימשיכו להטיח אשמה ולזרוק רפש שאספו בבירת ספרד.