הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הדחוי: אדינסון קבאני יתעורר מהסיוט בפס.ז'?

זלאטן יזם ישיבת חירום בגללו, הוא זייף פציעה כדי לבלות עם ילדיו ולא מחליף מילה עם בלאן. שנה אחרי שקבאני כבש מול צ'לסי שער קריטי שהשאיר את פאריס סן ז'רמן בחיים, המטאדור פוגש את הבלוז פעם נוספת, עם מטרה שונה לגמרי: להשאיר את עצמו בחיים

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  16.02.16 - 19:10

תגיות: אלופות

30.12.2015: דוחא, קטאר. כמדי חורף, פ.ס.ז' עורכת באותם ימים את מחנה האימון המסורתי שלה. באותו יום שטוף שמש הוזעקה ישיבת חירום ע"י זלאטן איברהימוביץ'. 6 אנשים נכחו בפגישה: זלאטן, טיאגו סילבה, טיאגו מוטה, בלז מאטוידי, המאמן לורן בלאן והמנהל הספורטיבי אוליבייה לטאן. על הפרק: מקצה שיפורים לקראת החצי השני והמכריע של העונה. בפועל, הפגישה עסקה אך ורק באדם אחד: אדינסון קבאני.

64 מיליון אירו (עד היום העברה היקרה ביותר בתולדות הכדורגל הצרפתי) שילמה פ.ס.ז' בקיץ 2013 לנאפולי עבור החלוץ. מבחינת מספרים, קשה לבוא בטענות לחלוץ האורוגוואי: 45 שערי ליגה ב-61 משחקים בהם פתח בהרכב. מאזן בהחלט מכובד על פי דעת הרוב. אבל משהו שם כבוי. מנותק. מבודד.

בשביל להיכנס לעובי הקורה במערכת היחסים המורכבת בין קבאני לפ.ס.ז' צריך לחזור חודשיים אחורה. הקבוצה מעיר הבירה יצאה למשחק חוץ מול קון - שנעל את הסיבוב הראשון - ואחריו יצאו השחקנים לחופשה בת שבוע לכבוד חג המולד. לבלאן עמד סגל מלא לחלוטין פרט לשחקן אחד: אדינסון קבאני. "פגיעה בשריר התאומים" נכתב בהודעה הרשמית 24 שעות לפני המשחק. החלוץ שבאותו הזמן כבר נחת במונטבידאו קיבל את אישור המועדון לצאת לחופשה מוקדמת לעבר שני בניו שחיים עם אמם, מאז גירושיו לפני שנתיים וחצי. מה שהשחקנים ידעו באותו הזמן, לתקשורת נודע רק מאוחר יותר: החלוץ זייף פציעה על מנת להרוויח מעט יותר זמן במחיצת ילדיו.

על פי הפרסומים בל'אקיפ קבאני לא החליף מילה עם לורן בלאן וחלק לא מבוטל מהשחקנים בעקבות אותה פגישה בדוחא. "מקרה אמיתי של זאב בודד", הגדירו זאת בעיתון. "ישנו קרע של ממש בינו לבין שאר חברי הקבוצה", טען בסוף החודש שעבר פרשן הכדורגל הפופולארי ביותר בצרפת פייר מנז: "במהלך המשחקים האחרונים ניתן לראות בבירור שחבריו לקבוצה כבר לא מחפשים אותו. האם זה בגלל שהוא מוחרם או שפשוט קשה למצוא אותו על כר הדשא? התשובה היא קצת מכל דבר. כולם מדברים לאחרונה על העזיבה של זלאטן בסוף העונה, אבל זאת של קבאני כיום נראית בלתי נמנעת".

מאז תחילת שנת 2016 "אל מטאדור" כבש שער אחד בלבד ב-11 משחקים בכל המסגרות. הבדידות המשפחתית ובעיקר חוסר ההערכה אליו הוא זוכה מאז נחת בעיר האורות התפוצצו לכולם בפנים בחודשיים האחרונים. התפוקה הדלה מול השער גרמה לכך שקבאני כבר לא מניה בטוחה בהרכב של בלאן. מאז זיוף הפציעה, החלוץ פתח ב-11 רק פעמיים ב-7 המחזורים האחרונים: "הכדורגל הוא ספורט קבוצתי. אתה לא יכול לעשות מה שאתה רוצה. מבחינת הלך הרוחות בתוך קבוצה, הוא לא עשה מה שנדרש ומצופה ממנו", תקף מאמנו, לורן בלאן: "הוא חייב להיות מודע לכך שההתנהלות שלו חייבת להיות קולקטיבית .נכון הוא מתקשה על כר הדשא, אבל חובתנו היא לעזור לו, כמו תמיד. יש תחרות רבה, והיא אמורה להוציא את הטוב ביותר מכולם. הוא חייב להיות מודע לכך".

גם סקר שפורסם לפני 3 שבועות ב-"פראנס פוטבול" לא עמד לטובתו של החלוץ: לגבי השאלה האם קבאני נחוץ לפ.ס.ז', השיבו 70 אחוז מהנשאלים 'לא'. הלגלוג על אדי המשיך ב"אדיבותו" הרבה של קווין טראפ שפרסם בחשבון האינסטגרם שלו סרטון שבו נראה החלוץ לא פוגע אפילו בקונוס שניצב מעל ראשו של מרקו וראטי. אבל זה ממש לא הסוף: שיא השפל הגיע כאשר במסיבת עיתונאים של ליל, מאמנה פרדריק אנטונטי רמז לחלוץ: "אם הוא רוצה לבוא לפה, הוא יותר ממוזמן".

"באתי לפאריס בשביל לשחק בעמדה 9 על המגרש", הצהיר בתחילת העונה שעברה. אז אמר. מאז ועד היום קבאני רואה את עמדת השפיץ על המגרש אך ורק מהאגפים. הקביעות של זלאטן כחלוץ הרחבה שוות ערך לקביעות של מגדל אייפל בלב פאריז. החלוץ בן ה-29 הפנים שלפחות עד סוף העונה, זלאטן פה. האופציה שנשארה היא שיתוף פעולה עימו.

"קבאני רוצה שנשחק בצורה אחרת, אוקיי. אני יכול לעצב את המשחק על פי דרישותיו אבל כעת יש איזון יעיל מבחינת הסגל", הצהיר בלאן בחודש שעבר: "אדי אינו מהווה בעיה. אבל הייתה סיטואציה שהיינו צריכים לפתור אותה-בעיית התנהגות. דיבורים על כך שהוא בודד? זה בהחלט עלול ליצור בעיות".

פרדריק גוויאר, הכתב שמסקר את הקבוצה בעיתון ה-"פריזיאן" הגדיל ואמר: "הוא נראה לא טוב על המגרש, אבל הדבר המדאיג יותר היא העובדה שהוא איבד לגמרי את הביטחון. נגד טולוז (חצי גמר גביע הליגה) הוא שיחק אך ורק לאחור. כאילו חוש הכיוון שלו במגרש אבד לחלוטין. לא אפול מהכיסא במידה וקבאני יבקש לעזוב את המועדון בסוף העונה".

כשברקע הדיבורים החוזרים ונשנים מצד התקשורת האיטלקית על חזרה של "מטאדור" לארץ המגף בסוף העונה, הגיעה דווקא ביקורת על היחס שהאורוגוואי "זוכה" לה מהתקשורת הצרפתית. במאמרו בעיתון "לה פיגארו" טען ברונו רוז'ה פטי שהחלוץ האורוגוואי קורבן של תסמונת תקשורתית שתפסה מימדים מפלצתיים בתקופה האחרונה: "אין לו זכות לטעות. אף פעם. כל בעיטה חייבת ללכת למסגרת, כל בעיטה חייבת להסתיים בגול. קבאני הוא החלוץ היחידי בליגה הצרפתית שצריך למלא את המשוואה שנבנתה במיוחד עבורו: בעיטה אחת=שער אחד".

רוז'ה פטי המשיך ביד הקלה שכל שחקני פ.ס.ז' זוכים לה מהתקשורת המקומית, פרט אליו: "זלאטן מפספס איזה משחק בגלל ציד בשבדיה? לא נורא. זה איברה, ופ.ס.ז' ללא איברה היא כבר לא פ.ס.ז'. די מריה לא מספיק מדויק במסירות שלו? לא נורא זה די מריה. לוקאס מחמיץ בסיטונאות? לא נורא, זה לוקאס הוא עדיין צעיר. קווין טראפ סופג שערים של ליגה חמישית? לא נורא זה טראפ: יש לו משחק רגל טוב יותר מסיריגו. אבל שקבאני מחמיץ הזדמנות לשער? פה זה נהיה חמור. קטסטרופה, הנה מתחילה הדרמה, הטרגדיה".

גם לאחר השער ששבר בצורת של 7 משחקים מול לוריין במשחק הליגה לפני שבועיים, הביקורות לא פסקו. הפעם היה זה תורו של שחקן העבר ופרשן RMC בהווה ז'רום רוטן: "רק אל תגידו לי שקבאני היה טוב באותו משחק. אוקיי הוא הבקיע את השער, אבל חוץ מזה? רוח רפאים. אני מצפה ממנו ליותר. יותר כניסות לעומק, יותר רצון במשחק. היכולת הזו לא מספיקה כדי לאפשר לו לפתוח בהרכב מול צ'לסי. בעיות אישיות? לכולנו יש חיים פרטיים. אבל ברגע שהראש לא נקי אתה רואה את זה מיד על המגרש. בנוסף, יש גם את הצד החברתי: אתה רואה לאחר שהוא כובש כולם רצים לעברו אבל הוא בשלו מחפש ישועה למעלה".

לפני שנה בדיוק באותו אצטדיון, באותו שלב ומול אותה קבוצה, קבאני נגח לרשת של טיבו קורטואה את השער שנתן תקווה לפריסאים במשחק הגומלין. לנו נותר רק לקוות שהפגישה מאחורי גבו בדוחא, בצורת השערים, הבדידות והריחוק מילדיו לא יקרבו אותו למחשבה על היום שאחרי כפי שטען בראיון רק לפני 4 חודשים: "במקרה של כישלון בכדורגל, אחזור אל הדברים שאני אוהב. זה בטוח יהיה קשור לטבע. עדיין לא החלטתי סופית: האם להיות וטרינר או חקלאי".