הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פחד במה: סימן השאלה שמרחף מעל אונאי אמרי

אונאי אמרי הגיע לפ.ס.ז׳ ככוכב החדש של הקבוצה. אחרי ההצלחה עם סביליה, הוא קפץ מדרגה, אך פתיחת עונה מדאיגה ואי הבנה עם השחקנים מעמידות בסימן שאלה גדול את שאיפות המועדון. האם הבאסקי יצעיד את הצרפתים לשלב הבא? ליגת האלופות חוזרת

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  13.09.16 - 14:30

תגיות: אלופותפ ס ז'

2012: זלאטן איברהימוביץ'
2013: אדינסון קבאני
2014: דויד לואיז
2015: אנחל די מריה
2016: אונאי אמרי

משהו בקטאר השתנה הקיץ. ברוני הנפט של העולם החליטו לשנות כיוון בפ.ס.ז׳. הכספים הרבים שנשפכו בקיצים האחרונים פסקו ותורגמו לחשיבה מחודשת. ההצגות הגרנדיוזיות בכל קיץ באולם העיתונאים בפארק דה פראנס סיפקו 4 אליפויות רצופות, אבל בזירה האמיתית אליה מכוונים השייחים, ליגת האלופות, המכונה נתקעה. מה עושים? הולכים לאחות הפחות נחשבת, הליגה האירופית.

  • הערב, 21:45, ישיר ב-5PLUS: פ.ס.ז' נגד ארסנל

בהיעדר כוכבים חדשים, סן ז'רמן הלכה הקיץ על כוכב עולה בצידי המגרש: אונאי אמרי. האיש שהוליך את סביליה ל-3 זכיות רצופות בליגה האירופית הונחת בבירה הצרפתית כדי להכניס שינוי מרענן לקבוצה. אין עוד את השחצנות על הקווים עם הקיסם המפורסם בדמותו של לורן בלאן, לא עוד מסיבות עיתונאים משמימות עם תשובות שבאות מהבית. בפאריס רצו איש חם מזג, שיזרים דם חדש לשחקנים ולמועדון. ואם מדובר בדם באסקי, בטוח שיהיה פיצוץ.

החיבור של אמרי לתקשורת הצרפתית היה מיידי. הג'ל המרוח בשיער, השפה החדשה שיצר במסיבות העיתונאים (צרפתית ובאסקית משולבות), שימוש בבקבוקים בכדי להדגים שיטות משחק, הכל היה שונה וטוב מבחינת כלי התקשורת ברפובליקה. היכולת על כר הדשא עדיין לא הייתה בשיאה, אבל שני ניצחונות רצופים בפתיחת העונה נתנו למאמן הבאסקי בן ה-44 ראש שקט להמשך הדרך.

הניצחונות היו בדיעבד רק המעטפת המגוננת של מה שקורה בפנים, בתוך חדר ההלבשה, בתוך שגרת אימונים חדשה לחלוטין. הדמות האנרגטית על המגרש דורשת משמעת ברזל. השחקנים נדרשו לקפדנות ומאמץ רב יותר מאשר הורגלו אליו בשנים האחרונות תחת בלאן. ההפסד למונאקו לפני פגרת הנבחרות ואיבוד הנקודות הדרמטי במחזור האחרון מול סנט אטיין בפארק דה פראנס, הציפו את הקושי הרב שנוצר בפתיחת העונה בין אמרי לשחקניו.

מי שהטיב להמחיש זאת היה מאמן העבר של נבחרת ישראל ופ.ס.ז’, לואיס פרננדז. "חלק מהשחקנים היו באיזושהי נוחות מסוימת מבחינתם״, ניתח, ״פתאום דורשים ממך לשחק בנגיעה אחת כאשר היית רגיל לגעת בכדור 3 פעמים בהתקפה. זה כמו שאתה רגיל לקום כל בוקר ב-10:00, ופתאום בוקר אחד שמו לך את השעון המעורר ל-06:00. קשה מאוד לשנות הרגלים".

אחד ההרגלים שהשחקנים יצטרכו בעל כורחם לשנות הוא ענייני הווידאו, תדרוכים שמוציאים את השחקנים מדעתם. לפני משחק הליגה האחרון מול סנט אטיין, שהסתיים ב-1:1, אמרי סגר את שחקניו בחדר וניתח איתם את צורת המשחק של היריבה במשך קרוב לשעה וחצי. השחקנים יצאו מותשים מהאסיפה.

"אנחנו מתקשים לשלב במשחק שלנו את הלך הרוח של המאמן", הודה בגילוי לב ראוי לשבח, המגן הבלגי החדש של הקבוצה, תומא מונייה,  “כשהשחקנים מדברים איתי והם מתארים לי את מה שהיה פה עם בלאן, זה לגמרי שונה ממה שקורה כאן היום. עם אמרי זה שחור או לבן, אין באמצע. עבורם זה שונה מאוד. אנחנו נצטרך עוד קצת זמן כדי ליישם ב-100 אחוז את מה שהוא דורש על המגרש".
 
הקושי של השחקנים הוא גדול. הם לא מצליחים להבין את שיטת המשחק ואת הנחת העבודה של אמרי ומהיכן נחת עליהם הבאסקי הדקדקן שלא מרפה מהם לרגע. העקרונות איתם הגיע הקיץ מסביליה מתקשים מאוד להיטמע בקרב אסופת הכוכבים הפריזאית. הנפגע העיקרי מההגעה של אמרי הוא חאתם בן ערפה. לזוז על המגרש ובמיוחד באימונים הוא אף פעם לא אהב. ולשנות הרגלים של שחקן אשר בחודש מרץ הקרוב יחגוג 30 אביבים זו משימה בלתי אפשרית.

אם בעונה שעברה במדי ניס, בן ערפה ישב רק פעם אחת על הספסל, הוא סופר אחרי 4 מחזורים בלבד כבר שתי ישיבות ממושכות אצל הבאסקי. אני מצפה ממנו לביצועים גבוהים יותר על המגרש”, אמר אמרי ולא הסתיר את תחושותיו לפני סנט אטיין, “הוא חייב להיות פחות אנוכי, לשתף יותר את חבריו לקבוצה ולעזור יותר בעבודה ההגנתית. אני יודע שזה תהליך. אני מודע לדקות המועטות שקיבל בפתיחת העונה, אבל הוא פשוט צריך לעבוד חזק יותר".

מי שהגן על הילד הפרובלמטי של הכדורגל הצרפתי הוא מאמנו בעונה שעברה בניס, קלוד פואל, שכיום עומד על הקווים בסאות׳האמפטון. "הוא שחקן של משחקים, לא של אימונים״, הסביר הצרפתי הוותיק, ״אם אמרי לא יתן לחאתם את הדקות הדרושות לו, הכושר הפיזי שלו יפגע משמעותית. הוא כמו זלאטן: הכושר שלו זה דקות משחק, לא דקות אימון".

שלא תטעו, בפאריס ממש לא מתגעגעים לבלאן, אבל עם מספרים אי אפשר להתווכח: לאחר 4 מחזורים בעונה שעברה היא הייתה מושלמת בראשות הטבלה עם 12 נקודות ונכון להיום, היא במקום השביעי. את הפסדה הראשון בליגה אשתקד ספגה פ.ס.ז' רק במחזור ה-28, לעומת הפסד כבר במחזור ה-3 של 2016/17.

את איבוד הנקודות בסופ"ש האחרון לסנט אטיין, נשיא המועדון נאסר אל חלאיפי לא ראה מהיציעים של הפארק דה פראנס, מכיוון שליווה את קבוצת הכדוריד של המועדון במחנה אימונים שנערך בדוחא. אל דאגה, התוצאה הגיעה לאוזניו עם שריקת הסיום. בהנחה שהאליפות בצרפת בכיס, כפי שעשו קודמיו בתפקיד, המטרה המוצהרת אליה הובא אמרי בתחילת העונה הייתה לחלוף על פני משוכת רבע גמר ליגת האלופות. משוכה שהקבוצה לא עברה ב-4 השנים האחרונות. מהמקום ה-7 כיום בליגה הצרפתית, המטרה נראית רחוקה. רחוקה מאוד.