לוכדת חלומות: מה סוד הצלחתה של ליגת האלופות

כמה שערים הובקעו בכל משחק בעונה החולפת? כמה מהם נכבשו ברבע השעה האחרונה? ומי מרשית יותר פעמים ביחס לכמות הבעיטות שבעט - ליונל מסי או כריסטיאנו רונאלדו? רגעים ספורים לפני שהיא חוזרת, ניסינו לנתח ולהבין מה סוד ההצלחה של ליגת האלופות

מערכת אתר ערוץ הספורט  17.09.19 - 18:52
תחילת כתבה

הרייטינג צומח משנה לשנה, הפרסים גדלים בכל עונה מחדש וכוכבים חדשים צצים בכל מחזור - נראה שמצבה של ליגת האלופות מעולם לא היה טוב יותר, והערב (שלישי), היא חוזרת ובגדול. אבל רגע לפני שריקת הפתיחה, ניסינו לחשוב מה הופך אותה לכל כך גדולה?

כדי להבין את מקור ההצלחה הדבר הראשון שעשינו היה ללכת לאתר הסטטיסטיקה של אופ"א ולבדוק את נתוני העונה שעברה, שהייתה לא פחות מחלומית עבור הצופים. בעונה שעברה הובקעו בליגת האלופות 366 שערים ב-125 משחקים, כלומר 2.9 שערים למשחק. לצורך ההשוואה, בעונת 2017/18 הובקעו אמנם קצת יותר שערים, 3.2 ליתר דיוק, אך בעונת 15/16 הובקעו 2.8 שערים למשחק. למעשה, החל מעונת 2003/04, אז נכבשו 2.4 שערים למשחק, ועד היום (למעט העונה החולפת), כמות השערים עלתה בכל עונה מחדש.

הנתון הזה אמנם יוצא דופן בזכות עצמו, אבל מה שהופך אותו למטורף הרבה יותר זה הדקות בהם הובקעו השערים. בשלבי הנוקאאוט של העונה שעברה הובקעו 22 שערים ב-15 הדקות האחרונות של המשחקים, שמהווים כ-25% מכמות השערים שהובקעו בכלל בשלבים הללו. בסך הכל, 21 משחקים הוכרעו משערים שנכבשו אחרי הדקה ה-75.

נתון מסקרן נוסף נמצא בדרך בה הובקעו השערים. בשלב הבתים נכבשו 69 שערים מהרמות וחיתוכים, כשבשלבי הנוקאאוט נוספו עוד 25 שערים כאלה - אלה מהווים כרבע מכמות השערים שנכבשו בסך הכל. בנוסף, 42 נכבשו מנקודת הקרן, כשליברפול הייתה הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה שערים מנגיחות (6 שערים) ופורטו הייתה מיד אחריה עם חמישה שערים. אבל כיאה לליגה הטובה בעולם, לא פחות מ-59 שערים הובקעו ממסירות על כר הדשא.

ולמרות כל זה, מה שהופך את ליגת האלופות לכזאת זה כנראה אבק הכוכבים שמסתובב כמעט בכל מקום, וכשמדברים על אבק כוכבים, מדברים על מסי. הפרעוש הבקיע בעונה שעברה 12 שערים בסך הכל, ואת זה עשה ב-54 בעיטות לשער. אם יבקיע גם הערב מול דורטמונד, מסי ישבור את שיאו של ראול, שהבקיע נגד 33 קבוצות שונות בליגת האלופות. מיד אחריו ברשימה נמצא רוברט לבנדובסקי, שהבקיע שמונה שערים ב-26 בעיטות לשער. רונאלדו רק שלישי ברשימה עם שישה שערים ב-48 בעיטות.

אבל מעונה לעונה כבישת השערים הופכת למשימה קשה הרבה יותר, שכן גם רמת השוערים עולה. בעונה החולפת מי השוער היעיל ביותר היה שוערה של ליברפול, אליסון, שעצר 78% מהבעיטות, כשאת המקום השני חלקו ארבעה שוערים: טר שטגן, בורקי, אולסן ואוננה, שעצרו 76% מהבעיטות שנבעטו למסגרת שלהם.