הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

נשאר בצד: על הקשיים של גריזמן בברצלונה

הציוות בכנף והדומיננטיות של מסי פגעו ביעילות של גריזמן והפכו את ההתאקלמות שלו לקשה יותר. המשחק מול אייבר אולי סימן על שינוי כיוון, אבל המבחן יהיה בליגת האלופות

אריק רייניש
אריק רייניש  23.10.19 - 16:00

לפעמים, תלות של קבוצה בשחקן יחיד אינה בהכרח דבר רע. בטח אם מדובר באחד משני השחקנים הטובים בעולם, אולי הטוב בהיסטוריית משחק הכדורגל. ברצלונה בנויה סביב ליונל מסי, ונראה שככל שנוקפת השנים, כך הקבוצה זקוקה לו יותר והמעמסה של כתפיו גדלה וזה בא לידי ביטוי בעיקר בשלבי הנוק-אאוט בליגת האלופות. ההדחה המפתיעה מול רומא לפני כשנה וחצי זעזעה את המועדון והייתה רק הקדימון למהפך שהגיע שנה לאחר מכן באנפילד - אז ליברפול לא התרגשה מהפסד 3:0 וניצחה 0:4 בדרך לזכייה בגביע בעל האוזניים הגדולות.

הדעיכה הניכרת ביכולות של לואיס סוארס והעובדה שעוסמאן דמבלה לא נראה מוכן מנטלית להיות שחקן מפתח השאירו לא אחת את ארנסטו ואלוורדה ללא פתרונות התקפיים. לכן סימנה הקבוצה את אנטואן גריזמן, כוכב בכל קנה מידה ואלוף עולם וכשלא הצליחה תחילה לצרפו, ניסתה שוב ושוב עד שראתה אותו במדיה בקיץ האחרון. אולם כעת, אחרי שפתח את העונה עם הקבוצה, כבר לא כ"כ בטוח שהוא האיש שברצלונה צריכה ושהיא המקום הטוב ביותר לצרפתי.

קשיי התאקלמות
סאגת רכישת גריזמן, שנמשכה זמן רב מעבר למצופה, הראתה כי בבלאוגרנה מודעים לחשיבות הבאת כוכב לחלק ההתקפי וגם את הרצון העז שלהם שגריזמן יהיה זה שימלא את החור הזה. גם הניסיונות להחזרת ניימאר היו במקביל, ולא במקום. ועדיין, לאחר 10 משחקים מפתיחת העונה, החלוץ עדיין לא מזכיר את זה שכיכב במדי אתלטיקו מדריד.

הסיבות לחוסר הצלחה של שחקן בקבוצה חדשה יכולות להיות רבות, בטח כשמדובר במעבר בסדר גודל שכזה. אולם במקרה של גריזמן, הסיבה העיקרית נעוצה, קודם כל, במיקומו על המגרש ובתפקיד שמייעדים לו. במדי הקולצ'ונרוס, גריזמן פרח כשתופקד ברחבת היריבה, בין אם כחלוץ חוד, ובעיקר כחלוץ שני לצד חלוצי מטרה דוגמת דייגו קוסטה.

מהעמדה הזו, עם החופש ההתקפי שהעניק לו דייגו סימאונה, ידע החלוץ לרדת לכיוון שחקני הקישור, להיות שותף לבניית ההתקפה ולמשוך איתו את שחקני ההגנה לעבר מרכז המגרש. כך "פתח" את השטחים והעניק מרווח עבור שחקני האגף, בעוד התנועה החכמה חזרה, בין אם תסתיים ברחבת היריבה ובין אם בבעיטות המסוכנות מרחוק, מהווה איום מתמיד להגנות שמולו.

אולם בברצלונה משחקים עם חלוץ חוד בודד, ומקומו של סוארס בעמדה זו, לפחות כרגע, מובטח. בכנף ימין, על הנייר, ממוקם מסי. כך שלגריזמן נותר מקום בכנף המקבילה. ועל אף שעמדה זו אינה זרה לו לחלוטין – שכן יצא לו לשחק בה בסוסיאדד, ובמשחקים מסוימים בנבחרת צרפת – הוא לא שחקן אגף, והעבודה על הקו אינה מתאימה לו. הנטייה הטבעית שלו היא לחתוך למרכז, וכך התנועה החכמה לעומק פחות באה לידי ביטוי והופכת ליותר צפויה להגנה. קל יותר לבודד אותו.

לראייה, נכון לכתיבת שורות אלו, לא רק בעט יותר לשער (3.56 בעיטות בממוצע למשחק לעומת כ-1.61 כאלה כקיצוני שמאלי) כחלוץ, אלא שהוא גם הגביה (0.82 בממוצע לעומת 0.71 מהאגף) ומסר יותר מסירות אל עבר השליש האחרון של המגרש (4.65 בדיוק של 94.1 אחוז, לעומת 2.86 בדיוק של 68.8 אחוז).

גם שמסתכלים על ממוצע כלל המשחקים של גריזמן אשתקד, מגלים שהוא בעט (2.77), הגביה (1.52) ומסר לעבר השליש האחרון (4.19) יותר ממה שניפק העונה מהאגף השמאלי. "היה קשה עבורו להשתלב ולהתרגל למצב החדש", העיד חברו לקבוצה ארתורו וידאל. "הוא הגיע ממקום שמשחקים בו בצורה שונה, אבל אנחנו יודעים שיש בו המון איכויות".

כדי להמחיש את חוסר ההתאמה של גריזמן לעמדה אליה הוא מיועד, צייץ העיתונאי אלברט אורטגה תמונה המחולקת לשתי מפות חום המציגות את האזורים בהם בילה הצרפתי במשחק של ברצלונה מול אינטר, ובזה של נבחרת צרפת מול נבחרת טורקיה. באותן מפות חום ניתן לראות בבירור כי מול אינטר נותר גריזמן "תקוע" באגף השמאלי, ואילו מול טורקיה זכה לחופש פעולה מדידייה דשאן, כך שבילה בחלקים נרחבים במגרש. לחופש פעולה שכזה זוכה בברצלונה רק שחקן אחד ושמו מסי.

תוכנית המשחק הקטלונית סובבת סביב הארגנטינאי בכדי להפיק ממנו את המיטב, ומצופה משחקנים סביבו להתאים את עצמם אליו. שחקנים איכותיים, ביניהם זלאטן איברהימוביץ', התקשו לבלוט לידו. גריזמן יהיה חייב ללמוד לשחק לצידו, להבין שבבארסה הוא לא יהיה היעד הראשון לכל הכדורים. כי בכל זאת, הוא משחק לצד מסי.

MSG?
אולם במשחק האחרון, מול אייבר, ניתן היה לחוש ברוחות של שינוי. גריזמן הצטיין, בישל וכבש, ובפעם הראשונה הוא, מסי וסוארס כבשו באותו המשחק. האוהדים התלהבו, ובתקשורת הספרדית מיהרו להעניק כינוי לשלישייה ההתקפית החדשה, שלישיית MSG - בדומה לשליישת MSN, שכללה את מסי, סוארס וניימאר, והצליחה בגדול.

"עברו עליי ימים טובים וגם ימים פחות מוצלחים", סיפר בגילוי לב גריזמן בתום המשחק. "אני מתחיל להבין ולהתרגל לדרך בה הדברים נעשים כאן, ואני בטוח שזה יבוא לידי ביטוי על המגרש" בסופו של דבר, לאף אחד אין ספק שמדובר שחקן ברמה הגבוהה ביותר, אך כדי להוכיח שהוא כזה הוא צריך לזכות בתארים, ולשם כך עבר לברצלונה.

הציפיות ממנו גבוהות, ובכדי שיוכל להציג את היכולת שאפיינה אותו בעבר, הוא ומאמנו יצטרכו לבצע התאמות לסיטואציה הקיימת. אם זה יעבוד, קשה לראות קבוצה שתוכל לעצור את ברצלונה וגריזמן, מצידו, יוכל "לשבת באותו שולחן עם מסי ורונאלדו", כפי שניסח זאת בעבר.