כשמטארצי פרץ בבכי: כך מוריניו עבר לריאל

הסיכום לפני גמר האלופות, הפרידה והשחרור. מאחורי הקלעים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  14.04.20 - 10:54
תחילת כתבה

כמעט שבע שנים אחרי שעזב אותה, עדיין קיימים חילוקי דעות בנוגע למורשתו של ז'וזה מוריניו בריאל מדריד. זאת כשלצד שבירת ההגמוניה של ברצלונה בספרד והגעבה קבועה לחצי גמר ליגת האלופות אחרי שש שנים רצופות של הדחה בשמינית, הקדנציה שלו הסתיימה בטונים צורמים ובחדר הלבשה מפורק. כעת, ב-ABC הספרדי חשפו את מאחורי הקלעים של הגעת של הפורטוגלי לבירת ספרד, ימים ספורים אחרי שזכה עם אינטר בליגת האלופות.

ב-28 במאי 2010, מוריניו חתם רשמית כמאמנה החדש של ריאל מדריד. אך למעשה, הוא כבר סיכם בעל פה על כך עוד עשרה ימים לפני כן עם נשיא המועדון פלורנטינו פרס, בידיעתו של נשיא אינטר מאסימו מוראטי, שידע על רצונו של "המיוחד" להגשים את חלומו של אביו: לאמן בסנטיאגו ברנבאו.

הסיכום עצמו נעשה ארבעה ימים בלבד לפני גמר ליגת האלופות נגד באיירן מינכן, שנערך בלא אחר מאשר הסנטיאגו ברנבאו, האצטדיון שהפך לביתו עד קיץ 2013. באותו גמר, צמד של דייגו מיליטו הבטיח 0:2 על הבווארים ואת הגביע עם האוזניים הגדולות, בגמר שהיה לאירוע הספורט הנצפה ביותר אי פעם עד לאותו הזמן, עם 109 מיליון צופים על פי רשתות הטלוויזיה.

אך כשעתיים אחרי החגיגה הגדולה, ואחרי שלא מעט קאווה נשפכה על מוריניו, השחקנים ומוראטי, דמעות השמחה התחלפו בדמעות של עצב. בזמן שכל הקבוצה חגגה, המאמן ומרקו מטראצי שוחחו בחניון האצטדיון, שבו ריאל מדריד בדרך כלל מחנה את האוטובוס שלה במשחקיה הביתיים.

ולמרות שזכה באליפות אירופה ראשונה אחרי 45 שנה, והשלים עונת טרבל חלומית, הבלם האיטלקי הוותיק לא הצליח לעצור את הדמעות והביע את צערו על עזיבתו של המאמן, עזיבה שנראה שאינטר הגדולה, שהדיחה את ברצלונה של ליאו מסי, לא הצליחה להתאושש ממנה עד היום, כמעט עשר שנים אחרי.

מטראצי, שזכור בעיקר מהנגיחה של זידאן בו בגמר מונדיאל 2006, ידעתי שעם הפורטוגלי תם עידן במועדון. ובדמעות, השניים התחבקו במשך דקות ארוכות, והאיטלקי איחל למאמנו בהצלחה באצטדיון שבו שניהם עשו היסטוריה רק זמן קצר לפני.

צפו בפרידה המרגשת של מוריניו ומטראצי >>>

מוריניו, כאמור, ידע שמדריד תהפוך לביתו החדש שישה ימים בלבד לאחר מכן, ורצה להגיע אליה ללא דמי שחרור. מוראטי אף הבטיח לו שאם יזכה בליגת האלופות בקשתו תיענה, אך בהמשך, שינה הנשיא את דעתו.

לפלורנטינו פרס לא נותרה ברירה וב-28 במאי הוא המריא למילאנו כדי לנהל מו"מ על המאמן שאיתו סיכם עשרה ימים לפני כן. סעיף השחרור של הפורטוגלי עמד על לא פחות מ-16 מיליון יורו, סעיף שאותו נשיא ריאל מדריד לא היה מוכן לשלם. בסופו של דבר, השניים התפשרו על מחצית מהסכום - 8 מיליון יורו - וב-31 במאי המאמן כבר הוצג רשמית בקבוצתו החדשה כמחליפו של מנואל פלגריני, והשאר היסטוריה.