אברם גרנט: "מוריניו היה הכוכב של צ'לסי, אני הבמאי"

ההפתעה של פרגוסון והשיח עם טרי. 12 שנה אחרי, גרנט משחזר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  21.05.20 - 09:00
תחילת כתבה

אמנם עבר זמן וגם אז זו הייתה גאווה יותר מאשר אכזבה, אבל בכל פעם שנזכרים בפספוס של אברם גרנט וצ'לסי בגמר ליגת האלופות - אי אפשר להתעלם מהצביטה בלב. היום (חמישי), בדיוק לפני 12 שנים, זה קרה. ג'ון טרי ניגש לבעיטת הפנדל המכריעה, החליק והכדור ניתז לשמיים. הרגע שיכול היה להיות הכי גדול בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, לפתע הפך לרגע שגרנט לא ירצה לזכור - אבל באנגליה, לא שוכחים.

זו הייתה העונה שאחרי עזיבת ז'וזה מוריניו. אף אחד בממלכה לא נתן לו סיכוי, אבל עצם הגעתו לגמר ליגת האלופות מראה עד כמה העונה הזו לא הייתה כל כך רעה עבור גרנט. כי דווקא במקום הכי נמוך, כשהמורל של צ'לסי היה בריצפה, הוא הצליח להשכיח הכל.

"כשאני קורא את הפתקים שרשמתי בזמנו, אני מתגאה", סיפר מאמן צ'לסי דאז בראיון מיוחד ל'סאן הבריטי. "התוצאה ברורה, הפסדנו, אבל אני מסתכל על מה שהביא אותנו לשם. האימונים, המנטליות, הכל. אין ספק, זו הייתה עונה נהדרת. ז'וזה אהב להיות מרכז העניינים, הוא רצה להיות הכוכב, בצורה חיובית כמובן. הגישה שלי היא יותר כמו של במאי - הכוכבים האמיתיים הם השחקנים".

אותה עונה הייתה יכולה להיות היסטורית עבור כל מאמן ישראלי, אבל גם עבור צ'לסי. הבלוז הפסידו רק פעם אחת בפרמייר-ליג, אבל איבדו את האליפות למנצ'סטר יונייטד בשתי נקודות בלבד; בגביע האנגלי הם הפסידו לטוטנהאם בתוספת הזמן; ובאלופות, ובכן, אנחנו כבר מכירים את הסיפור מכל קצוותיו.

"פעם הרצתי באוניברסיטת הארוורד ואחד הפרופסורים שאל אותי אם אני עדיין זוכר את ההחמצה של ג'ון טרי", סיפר גרנט. "אמרתי לו 'אני אתן לך את התשובה של העיתונאים - שכחתי מזה מזמן, אבל אתם תמיד מזכירים לי'".

בכתבה, גרנט שיחזר את הגמר: לטענתו, זה היה כמו משחק שח-מט. בתחילת המשחק, מספר גרנט, הוא הופתע מההחלטה של סר אלכס פרגוסון למקם את אוון הרגריבס מימין. בהמשך כבר הגיע השער הראשון של כריסטיאנו רונאלדו, אך רגע לפני ההפסקה קרנט נשם לרווחה עם השוויון של פרנק למפארד. וכך, כזכור, המשחק הלך להארכה ולפנדלים - והסוף כבר ידוע מראש.

החיבוק בין גרנט לטרי בסיום, כנראה אמר הכל והסביר את ההבדל הקטן בינו לבין מוריניו. "כשחיבקתי את ג'ון אמרתי לו 'לעולם לא אשכח את השיחה הראשונה שלנו ואיך עזרת לקבוצה לצאת ממצב לא פשוט. אתה יכול להיות גאה בעצמך'. היינו באמת חסרי מזל, הגיע לנו לנצח, אבל אף אחד לא מקבל גביעים בגלל 'מגיע'. אם למפארד היה כובש בתוספת זמן, זה היה אחד מהשערים היפים ביותר בגמר - אבל זו היסטוריה, נכון?".

בזמנו, מי שספג את מרבית בחיצים על מינוי גרנט היה רומן אברמוביץ', בעיקר בגלל האלמוניות שבו. "רומן אוהב את המועדון ואוהב כדורגל, זה בטוח", גרנט הוסיף. "הוא נתן המון לכדורגל האנגלי. לפני שהצטרפתי, כולם דיברו על הכדורגל המכוער של צ'לסי. אחרי חודש, אף אחד כבר לא הזכיר זאת. אם אתה מסתכל לאחור, זה אולי היה הכדורגל הטוב ביותר שלהם".