הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בארסה לא מתה בליסבון, זה היה וידוא הריגה

המפלה מול באיירן רק שיקפה את התנהלות המועדון. דבר האוהד

עפרי עמרמי
עפרי עמרמי  15.08.20 - 14:19
תחילת כתבה

הכתובת הייתה על הקיר. אבל אנשים, ברובם, מתעקשים להישען על שמות - גם אם השנה היא כבר לא 2010. הכותרות באתרים השונים והפרומואים החגיגיים אמנם הבטיחו "קרב ענקיות", אבל למפגש של באיירן מינכן מול ברצלונה לא היה שום קשר לדבר, למעט אולי עבור אנשים שחיים בעבר.

אני לא נוהג לטפוח לעצמי על השכם, אבל במקרה הזה זה מעט מתבקש - בניסיון להעביר את הרעיון. הנה דברים שכתבתי, מילה במילה, בקבוצת חברים מיד אחרי ההגרלה שזימנה משחק פוטנציאלי בין אלופת גרמניה לקטאלונים ברבע גמר ליגת האלופות: "המפגש הזה הוא פוטנציאל גדול מאוד לתבוסה הכי גדולה בעידן המודרני במפגש בודד וישיר בין שני מועדוני פאר". ובכן...

מספיק רק להביט על נתוני התפלגות הניחושים של מהמרי "ווינר" שפורסמו בערוץ הספורט - 39 אחוזים הימרו שברצלונה תנצח, לעומת 35 אחוזים בלבד שהימרו על באיירן - כדי להבין שאנשים איבדו קשר עם המציאות (או שהם מלכתחילה לא ממש חיים את הכדורגל ופשוט מכירים כמעט אך ורק "ברצלונה" ו"מסי").

למשחק הזה, בשום שלב שלו - עוד לפני שריקת הפתיחה, כן? - לא היה ערך ספורטיבי של ממש. אחת קבוצה-מפלצת, השניה קבוצת-עבר. לא כוחות, בשפת הרחוב. נכון, 2:8 זו תוצאה חריגה מאוד וקשה היה לחזות שהמפגש יגיע למחוזות שכאלה, אבל פערי הרמות הם אכן תהומיים. למעשה, תוצאת הסיום הייתה אפילו צריכה להיות גבוהה יותר.

ברצלונה, אגב, לא "מתה" אמש בבירת פורטוגל. מה שקרה באצטדיון האור בליסבון היה רק "וידוא הריגה". כבר תקופה ארוכה שברצלונה היא לא באמת בין הקבוצות הטובות בעולם, אפילו שיש לה את ליונל מסי בהרכב. הנה מבזק חדשות: כדורגל זה לא טניס; מספר 10 של בארסה הוא עדיין השחקן הטוב מכולם, בפער, אבל כשהצוות המסייע ברובו נמצא הרחק מאוד מעבר לשיא, כשהמאמן הוא בגדר "פלסטר"/"בובה" וכשמאחורי הקלעים מנווטת את הספינה (הטובעת) הנהלה מפוקפקת, במקרה הטוב - קשה מאוד לשחקן אחד, טוב ככל שיהיה, לשנות הכל. ועכשיו, כשאין גם אליפות מקומית שתטשטש את התמונה - ברצלונה נחשפה במלוא בושתה.

לאט-לאט ולא ממש בזהירות, ברחה ברצלונה באופן שיטתי תחת ההנהלה הנוכחית מהזהות שאפיינה אותה לאורך שנים ארוכות. קצרה היריעה בשביל לציין את כל ההחלטות השנויות במחלוקת, אבל הנה אחת שמסמלת היטב את המצב: טיאגו אלקנטרה; מדובר בשחקן בית של ברצלונה, שחקן שמתאים "בול" ל-DNA של המועדון - אבל בקיץ 2014, בהיותו בן 23 בלבד וכשכבר היה ברור לכל שצ'אבי ואנדרס אינייסטה לקראת סוף הקריירה, הוחלט למכור אותו.

יתרה מזאת, יש הטוענים כי נמכר כדי שניתן יהיה לממן בונוס לאביו של ניימאר על מנת שהכוכב הברזילאי אכן יחתום בקאמפ נואו. שש שנים מאוחר יותר, אמש בליסבון היה טיאגו מהשחקנים הבולטים שהובילו להשפלה ההיסטורית של בארסה. ככה בדיוק נראה צדק פואטי. במקומו, אגב, צורפו לקישור לאורך השנים שחקנים כמו פאוליניו, אנדרה גומש ואחרים. ככה בדיוק נראה מועדון שאיבד את הדרך.

עוד כמה מילים על מסי, הפעם קצת פחות פופולאריות. לצד כל ההחלטות המפוקפקות, חשוב גם לציין יש כי צד נוסף - שלמען האמת, אנחנו לא מודעים אליו עד הסוף. ובכן, צריך להיות תמים גדול כדי לחשוב שלמסי אין השפעה על הנעשה בברצלונה מאחורי הקלעים - ולמען האמת, זה גם לגיטימי שתהיה לו.

מסי הוא מה שנקרא ב-NBA "פרנצ'ייז פלייר", הוא השחקן הכי גדול בתולדות המועדון, וזה טבעי שיהיה לו "סיי" בסוגיות כאלה ואחרות. יחד עם זאת, אף אחד לא יודע את היקף ההשפעה. כלומר, יכול להיות שגם לו יש חלק לא מבוטל באופן שבו ברצלונה נראית בשנים האחרונות. הנה דוגמא: לואיס סוארס וג'רארד פיקה הם שניים שנחשבים מקורבים מאוד לפרעוש. שניהם הרחק מעבר לשיאם, כבר לא בטוח שראויים להיות שחקני הרכב בקבוצה בסדר הגודל של ברצלונה - אבל לא רק שהם שחקני הרכב, הם עדיין השחקנים ה"מובילים".

ועכשיו, מה עכשיו? ובכן, ברצלונה נמצאת במצב של חוסר ודאות כמעט מוחלט. בקיץ 2021 אמורות להיערך בחירות לנשיאות, אבל ייתכן כי השפלת הענק בליסבון תוביל לכך שהנשיא הנוכחי והמושמץ, ג'וזפ מריה ברתומאו, ייאלץ לפנות את כיסאו מוקדם מהצפוי. כרגע, אין לו כוונה לעשות כך, אבל דברים עוד עשויים להשתנות.

כך או אחרת, ברור לכל שקיקה סטיין לא ימשיך על הקווים וגם כאן בארסה עשויה לפעול על פי אילוצים: אם אכן לא ייערכו בחירות בקיץ הנוכחי, קיים ספק רב שמאמן בעל-שם (מאורסיו פוצ'טינו הוזכר כמועמד) יסכים להגיע בידיעה כי הוא בסבירות ריאלית יוחלף כעבור שנה בלבד, אחרי שיתחלף הנשיא.

גם ברמת הסגל, ברצלונה במצב בעייתי מאוד, בלשון המעטה. כאמור, שחקנים רבים נמצאים מעבר לשיא ואמורים לפנות את הבמה, אבל הם גם מבוגרים מאוד ונהנים משכר-עתק - כך שהמועדון עלול להיתקל בקשיים בניסיון למכור חלק מהם.

ואם ההמראות מברצלונה יושבתו, אז גם הנחיתות - ברצלונה הוא מועדון שנמצא במצב כלכלי רע, תאמינו או לא, וגם בגזרת הרכש עלולות לצוף בעיות. בכל מקרה ובאופן עקרוני, ברור לכל כי בארסה זקוקה לחריש עמוק בסגל. "כן, זה הסוף שלנו. אנחנו חייבים לעשות מהפכה. אנחנו כבר לא תחרותיים לא באירופה ולא בליגה. די, אי אפשר להסתיר את זה יותר", הודה פיקה לאחר הביזיון ההיסטורי מול באיירן.

הכתובת, כאמור, הייתה על הקיר עוד לפני התוצאה הסופית בליסבון. ברצלונה זקוקה למהפך כבר תקופה ארוכה. האם הפעם, סוף-כל-סוף, זה אכן יקרה? המשך יבוא...