הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שכחה את הדרך: הכישלון הגדול של מכבי חיפה בקזחסטן

אלופת ישראל פישלה בענק במשחק החוץ מול קייראט, בעיקר כי לא התבססה על מה שהביא לה את התואר: ויתרה על סאן מנחם, איבדה את חזיזה - ועלתה עם הגנה מפוחדת ומבולבלת. ככה אי אפשר לנצח או להתקדם. וגם: ההבדל בין החתמת דור מיכה בב"ש לאצילי בכרמל. פרימו מסכם

משה פרימו
משה פרימו  14.07.21 - 21:00

מכבי חיפה נכשלה היום בגדול. זאת לא אכזבה, את האכזבה חווים האוהדים, השחקנים וברק בכר נכשלו בגדול. אחרי עשר שנים שהיא לא היתה במוקדמות ליגת האלופות, עם כל הציפיות שהיו בדרך, ניתן היה לצפות שהיא תגיע למשחק הזה במצב הרבה יותר טוב. במקרה של מכבי חיפה מדובר פשוט בכישלון - והוא לא הגיע בגלל בניית הסגל, שהיתה טובה מאוד, אלא בעיקר בגלל הנטייה של ברק בכר להתחכם - ולא לפתוח עם מה שהביא אותו עד הנה.

לא ייתכן ששון גולדברג, שהוא מגן במקצועו, ישחק בלם. גם גולדברג וגם רמי גרשון הוכיחו שהם לא ברמה הגבוהה, לא לליגת האלופות, ואפילו לא לצמרת ליגת העל. סאן מנחם, אחד השחקנים הבולטים בעונה שעברה, היה חייב להמשיך בעמדת המגן השמאלי, ביחד עם שני בלמים ולא שלושה. בכר קיבל עוד הוכחה, אחת מיני רבות, לכך ששלושה בלמים לא מבטיחים לך מרכז הגנה הרמטי - וההופעה ההגנתית של חיפה היתה חלשה מאוד. לא משנה כמה ההתקפה שלך חזקה, אי אפשר לנצח משחק כל כך חשוב כשההגנה כל כך מפוחדת ומבולבלת. ואגנר לאב יכול היה לסיים את המשחק הזה עם שלושער. לא פחות.

גם דולב חזיזה, שחקן שכל ייחודו הוא כקיצוני שמאלי, היה צריך להתעסק גם במשימות הגנתיות - ואיבד את כל היכולות שלו כשחקן התקפי. כשהוא צריך לרדוף אחרי המגן, הוא לא יכול לספק את מה שהוא מסוגל לתת בהרבה מאוד כישרון - וזה את העזרה לחלק הקדמי. כשחזיזה בעמדה הזאת, אתה לא מקבל את חזיזה - אלא עוד שחקן בינוני בצד שמאל. לא ברור מדוע בכר היה צריך לעשות כל כך הרבה שינויים, בטח כשממול היתה קבוצה כל כך בינונית?

ואם כל זה לא מספיק, מכבי חיפה גם היתה מאוד עצבנית. אפשר היה לראות את זה כל המשחק, גם מכיוונו של ברק בכר - והשיא הגיע בסוף, עם ההרחקה של עלי מוחמד (שלא ידוע כשחקן בעייתי). היה להם קשה לקבל את הפיגור שהם נקלעו אליו, וזה לא הוסיף לסיכויים שלהם לחזור למשחק אחרי הפיגור המוקדם.

מכבי חיפה, נכון לעכשיו, היא הקבוצה הטובה ביותר בישראל. יש לה עדיין סימני שאלה: האם דין דוד ובן שהר יפצו על האובדן של ניקיטה רוקאביצה? האם עלי מוחמד ימצא את מקומו בקישור? האם אורי דהן, שהגיע מקרית שמונה ולא נספר היום מול קייראט, בכלל יקבל את ההזדמנות להוכיח את עצמו?

ועדיין, היא נראית הכי מוכנה לליגה, ובטח מול מכבי תל אביב עדיין יש לה יתרון עצום. אבל קיבלנו עוד הוכחה, כפי שאנחנו שוב למדים מהשנים האחרונות - שמה שמספיק לליגה הישראלית, עדיין לא מספיק כדי להצליח באירופה.

מיכה בב"ש, אצילי במכבי חיפה: כל ההבדל
ועוד לפני המשחק, אלה היו 24 שעות די סוערות בקרב אוהדי מכבי חיפה. השאלה הנפוצה מפיהם הייתה: "למה התקשורת לא מבקרת את דור מיכה ואלונה ברקת, כמו שביקרו את עומר אצילי ויעקב שחר?" אז כבר מראש אני אומר לכם אוהדי מכבי חיפה, יש הבדל, שני המקרים שונים.

בואו נלך לתחילת הסיפור בקיץ שעבר: שני כוכבי כדורגל, עומר אצילי ודור מיכה נזרקים ממכבי תל אביב בגלל פרשת הנערות. זה היה אחד הסיפורים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי: שני כוכבים מקבוצה גדולה, נזרקים מהמועדון ולא בגלל עבירה פלילית, אלא מכוח המוסר והערכים שיש למועדון. הסיפור הזה אפילו לא דומה לניפויים מהסגל של שני הכוכבים, אבי נמני וטל בנין, שסולקו ממכבי ת"א ב-2003 ע"י ניר קלינגר ולוני הרציקוביץ בגלל בעיות פנימיות ומקצועיות.

אז נכון שבקיץ לאחר התפוצצות הפרשה, אף מועדון לא היה מוכן לקחת את שני הכוכבים, כל הקבוצות "זרמו" עם מיץ גולדהאר. לא רק מכבי חיפה ויעקב שחר, אלא גם בית"ר ירושלים שהמנהל המקצועי יוסי בניון התבטא בנושא ואמר ל"מגרש פתוח": "אני התנגדתי שאצילי יגיע לביתר ואני שלם עם זה, חשבתי שזאת ההחלטה הנכונה". בשורה התחתונה, בקיץ שעבר כל הקבוצות יישרו קו עם ההחלטה של מיץ גולדהאר. כבר אז, בקיץ, התבטאתי בכל מקום אפשרי, שאצילי ומיכה חייבים לשחק בחו"ל במשך עונה..

אף אחד לא ביקש להעניש אותם בעקבות המקרה כי את העונש הכי גדול הם קיבלו ממכבי ת"א, חשבתי אז ואני חושב גם היום, ששנה אחת מחוץ לישראל בעקבות המקרה ואחרי כן התנצלות כנה והשניים יכולים לחזור לשחק בישראל. ואז הגיע חודש ינואר, חודש של העברות בכדורגל ועומר אצילי חשב שהספיקו לו כמה חודשים בקפריסין ואפשר לחזור לישראל, מה עוד שמכבי חיפה מתמודדת על האליפות מול מכבי ת"א, מאד רוצה בו. הדרך למכבי חיפה הייתה קצרה.

מכבי חיפה על מנת לזכות באליפות דילגה על המשפט שחרוט במועדון "האדם לפני השחקן" והחליטה להביא את אצילי. עכשיו, זאת הזדמנות פז, הזדמנות בלתי חוזרת. מעולם לא דובר על כך שאצילי ודור מיכה לא שחקני כדורגל מצויינים, אני בכל אופן כתבתי שלא יתכן שיעקב שחר שגם לו יש אימפריה בכדורגל הישראלי, יביא שחקן שאימפריה אחרת זורקת. לא היה לי מובן, אבל המטרה קידשה את כל האמצעים, לא זכינו באליפות 10 שנים, זאת הזדמנות אדירה עם אצילי לעשות זאת.

הייתה ביקורת, נשלחו מכתבים מאמהות וארגוני נשים למכבי חיפה לא לעשות זאת, אולם שחר חשב אחרת והתבטא "לכל אחד מגיעה הזדמנות נוספת גם אם הוא טעה". הבעיה במשפט זה היא, שמי שהיה צריך לתת הזדמנות נוספת זה רק מיץ' גולדהאר, כי אצילי ומיכה היו שחקניו, יעקב שחר לא היה צריך לעשות חשבון לאף אחד משום שעומר אצילי לא פגע במכבי חיפה ולכן שחר יכול היה להחתים את אצילי וכך היה. כשכולם ציפו להתנצלות מעומר אצילי, הגיעה התנצלות רק על הקריאות "מכבי חיפה חיזבאללה".

זה היה מאוד תמוה ולא מובן, קודם כל ממועדון גדול כמו מכבי חיפה שלא התעקש על התנצלות כלפי כולם, כולל כמובן כלפי הנערות. הזמן עשה את שלו ועומר אצילי אכן עזר למכבי חיפה לזכות באליפות אחרי עשור ירוד. יתרה מכך, אחרי הזכייה באליפות אצילי בחגיגות אף הקניט בצורה בוטה את הבנות של אוהדי מכבי ת"א. עכשיו הגיע הקיץ, אחרי עונה שלמה שסחב בקפריסין ודור מיכה בחר להתחבר להפועל ב"ש אותה מנהלת אלונה ברקת.

גם לברקת מאד חשוב דימוי המועדון, גם היא מדברת על מוסר וערכיות וגם על ילדים וילדות, בעצם, כל מועדון כדורגל חייב לדאוג שיש הרבה מעבר לקבוצת הכדורגל בליגת העל, את זה אוהדים רבים לא מבינים, מבחינת האוהדים אם תבוא אליפות, לא חשוב לנו דימוי המועדון. יש הבדל גדול בין מספר חודשים לעונה שלמה, דור מיכה למד מהטעות של עומר אצילי, אלונה ברקת למדה מהטעות של יעקב שחר, ובעת ההחתמה כתב דור מיכה "אין יום שאני לא מצטער על חלקי בפרשה, לוקח אחריות מלאה,אין ספק שכספורטאי מוכר נדרש ממני להוות מודל לחיקוי עבור צעירים רבים ואני מצטער מעומק ליבי שאכזבתי אותם".

אין יותר התנצלות מזו וגם זו באה אחרי אחרי עונה שלמה. יש הבדל גדול בין עומר אצילי שלא רק שמעולם לא כתב דברים כאלה וגם עניין העונה השלמה. שמעתי גם אפשרות שבית"ר ירושלים הייתה אמורה גם להחתים בינואר את אצילי ומכבי חיפה יכולה הייתה לאבד אותו. דעתי בנושא, שבעונה שעברה לא היה מקום בכלל להשוואה בין שתי הקבוצות, מכבי חיפה הייתה מצויינת ודהרה לאליפות ובית"ר ירושלים הייתה מרוסקת בדרכה לתחתית, לא חושב שלשחקן בסדר גודל של עומר אצילי הייתה התלבטות, כך שאני לא קונה את התזה הזאת.

עברנו עונה שלמה, כשכל הזמן סיפור אצילי ומיכה ריחף באוויר. זהו, עברה שנה ויש מצב שעכשיו ידברו על השניים רק בנושא המקצועי. מכבי חיפה עם אצילי אולי תיקח אליפות שנייה ברצף, דור מיכה אמור לעזור להפועל ב"ש להתברג שוב בצמרת הגבוהה - ומהצד משקיף על כל הסיפור מיץ גולדהאר שלא היה מוכן לשמוע מהשניים, לו לעומת מכבי חיפה והפועל ב"ש יש דברים הרבה יותר חשובים גם כשאיבד אליפות. לסיכום, אלונה ברקת ודור מיכה פעלו טוב יותר מעומר אצילי ומכבי חיפה, אבל מכבי חיפה היא האלופה.