הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

טעות בניווט? הבעיות בבנייה של פ.ס.ז'

כל הניסיונות לזכות בליגת האלופות עד כה לא צלחו, אז הקיץ הקטארים השקיעו הרבה יותר מהרגיל. אולם, הפרויקט הנוצץ עוד יכול להיכשל בגדול, שכן לקחי ריאל מדריד לא נלמדו. דעה

אריק רייניש
אריק רייניש  15.09.21 - 14:55

שמה של אוניית הפאר טיטאניק נבחר שלא במקרה. פירוש המילה היוונית "טיטאנוס" הוא ענק, ועל כן - הספינה הגראנדיוזית נקראה על שמם של הענקים הטיטאנים מהמיתולוגיה היוונית במטרה להאדירה, וכדי להדגיש את גודלה, יוקרתה ומהירותה. 269 על 28 מטרים של הוד והדר היוו סמל סטטוס לנובורישים שרצו לחצות את האוקיינוס במהירות שיא של 43 קמ"ש. הסוויטות המפוארות עוצבו כדי לככב בחלומם של הלקוחות הפוטנציאליים והמרחבים העצומים גרמו לרבים להגדירה כאונייה שלעולם לא תטבע.

אלא שכדי שכלי שייט יגיע ליעדו בהצלחה, אין זה משנה מהו גודלו או עושרו - כמו החשיבות לעמוד בכללי הים. סופה של הטיטאניק היה להתנגש בקרחון ולטבוע בגלל שאננות, טעויות ניווט ועל פי מחקרים מאוחרים - גם עבודה לקויה בדפנות האונייה. הטעויות הבסיסיות הכריעו. כמעט מאה שנים לאחר מכן, הוקם בפריז פרויקט נוצץ בו השקיעו לא פחות. כדי לגרום לעולם לשכוח מפשעיהם, החליטו הקטארים לקחת את אוהדי הכדורגל לשייט תענוג של כדורגל סוחף.

מטיאגו סילבה וזלאטן איברהימוביץ', מרקו וראטי ואדינסון קאבני, ניימאר וקיליאן אמבפה ועד לשיא עם סרחיו ראמוס וליונל מסי - אליהם התווספו שחקן היורו ג'יג'י דונארומה, אלוף אירופה בעבר ג'ורג'יניו ויינאלדום, אלוף איטליה אשרף חכימי, ועוד רבים וטובים. מעל מילארד ורבע אירו (לא כולל משכורות) שפכו המשקיעים מהנסיכויות כדי לזכות, בראש ובראשונה, בתואר החשוב ביותר לקבוצות - ליגת האלופות. כל הניסיונות עלו בתוהו, ולכן פ.ס.ז' רשמה קיץ מרשים מהרגיל כדי שהסגל יהיה נוצץ יותר מהכוכבים עצמם.

אלא שלא כל הנוצץ זהב, ויכול להיות שנעשתה כאן טעות בניווט. כפי שכל הכסף שבעולם לא יכול היה לעזור לטיטאניק, משום שטעויות בסיסיות בוצעו מבלי להיות קשובים לכללי הים - כך עשויים לגלות האוהדים הצרפתים כי ראשי מועדונם לא היו קשובים לכללי הכדורגל המודרני. קחו את ריאל מדריד של עונת 2003/2004, לדוגמה. סגל הקבוצה מנה שחקנים כמו איקר קסיאס, רוברטו קרלוס, גוטי, דייויד בקהאם, לואיש פיגו, זינאדין זידאן, רונאלדו וראול, והם הגיעו לאותה העונה כאלופי ספרד - בעוד שער בודד מנע מהם להגיע חודשים ספורים לפני כן לגמר ליגת האלופות.

אולם הגלאקטיקוס כשלו בהגנה על התואר, סיימו במקום הרביעי והודחו ברבע גמר ליגת האלופות על ידי מונאקו. הוויתור על שניים מאלו ששמרו על האיזון והיציבות ההגנתית, קלוד מקאללה ופרננדו היירו, היה בעכריהם. מעל לעשור לאחר מכן, אותה ריאל ספגה השפלה - 4:0 באל-קלאסיקו מול ברצלונה - בעיקר משום שבמרכז השדה הציבה כוכבים גדולים כמו טוני קרוס, לוקה מודריץ' וחאמס רודריגס, אך חסרה את מי שייתן את הקשיחות ההגנתית. רק הכנסת קשר אחורי אלמוני בשם קאסמירו להרכב בהמשך העונה ייצבה את ספינת הבלאנקוס ועזרה לה לזכות באותה העונה בליגת האלופות.

הכדורגל של 2021 הרבה יותר אינטנסיבי מזה של 2004 או 2016. שחקני התקפה לוחצים בנחישות את הגנת היריבה, ושחקני ההגנה עולים לתקוף ללא מורא. לכן, הגיוני להניח, כי אותה אינטנסיביות והיעדר האיזון עלולים להכריע את קבוצת החלומות הפריזאית ברמות הגבוהות ביותר. ראמוס וחכימי, שהובאו כדי לעשות הגנה, הם מהשחקנים הטובים ביותר בנמצא לעמדתם, אך ידועים בעיקר בשל הפן ההתקפי שהם מוסיפים לתפקידם. חכימי לא הוכיח שביכולתו לשחק כמגן בקו של 4 שחקני הגנה, משום שיכולותיו ההגנתיות מוטלות בספק - וראמוס לא התגבר על נטייתו לכרטיסים ופציעות.

גם אלה שלצידם בעמדות האחוריות, דוגמת פרסנל קימפמבה, לייבין קורזאווה, עבדו דיאלו, טילו קהרר, חואן ברנט, נונו מנדש, דנילו פריירה ואידריסה גיי, לא הוכיחו כי הם מסוגלים להגן באופן קבוע מול המתקיפים הטובים ביותר. הבלם הנפלא מרקיניוס, שמשמש כמעין חלטורה בעמדת הקשר האחורי, אינו יכול להחזיק את הקישור לאורך זמן, וקשרי ה-50/50, ויינאלדום, וראטי, אנדר הררה ולאנדרו פארדס, לא יוכלו להיות היחידים שמספקים הגנה מהקישור - כפי שלא יכלו בקהאם וגוטי או קרוס ומודריץ' עבור הבלאנקוס בזמנו. ודאי אם פוצ'טינו יחליט לוותר על נוכחת קשר אחורי, וייתן לדי מריה לשחק במרכז.

שלישיית ההתקפה ההיסטורית של פ.ס.ז' תכבוש ותבשל שערים רבים, אך לא תלחץ את שחקני היריבה, כפי שמצופה משחקני התקפה בקבוצות הבכירות האחרות ביבשת. אף אחד לא חושב או מצפה שאמבפה, ניימאר או מסי יתרוצצו אחר מגני היריבה. ניתן להסתיר הגנתית שחקן אחד שמקדיש את עצמו להתקפה בלבד. אולי אפילו שניים. אך שלושה יהיה קשה לכל הדעות. וגם אם הכוכבים יחליטו לנסות ללחוץ בכל זאת בשלבים המכריעים של העונה, הם לא ידעו לעשות זאת בתיאום מלא עם חבריהם לקבוצה, משם שלא יתאמנו על כך במרבית המשחקים שישחקו בליגה הצרפתית החלשה באופן יחסי. כיצד הם יעמדו מול קבוצות לוחצות כמו באיירן מינכן או מנצ'סטר סיטי?

שחקני העל שחותמים בפ.ס.ז' מגיעים עבור שבעה משחקים בלבד, בסופו של דבר. שני משחקי שמינית גמר ליגת האלופות, שני רבעי הגמר, שני החצאים והגמר עצמו. משחקי הנוקאאוט. את רמת האינטנסיביות, הדריכות וההשקעה הם יתקשו לתרגל לאורך זמן בצרפת. ומלבד הפגיעה המקצועית, רמת הליגה עלולה להשפיע על היחסים בחדר ההלבשה. האגו של שחקנים שהתרגלו להיות מובילים בקבוצות אחרות עלול להיפגע, וכלל לא בטוח ששחקנים כאלה יכולים להסתדר יחדיו באותו חדר ההלבשה כשהם משתעממים, ואין אתגר מקצועי שמאחד אותם. כבר כעת ניתן לשמוע קולות בתוך פ.ס.ז', הטוענים כי ראמוס אינו מתאמץ מספיק כדי לחזור לכשירות, שהוא הגיע עם מספר "דרישות מוזרות", ואף כינו אותו שחצן. וזאת לפני שרשם את הופעת הבכורה בקבוצה.

אז נכון, קשה מאוד להמר נגד פ.ס.ז'. כמות כזו של איכות בקבוצה אחת נקנית רק במשחקי המחשב. אלא שמה שנראה מרשים על הנייר, לאו דווקא יעבוד על המגרש. כי בכדורגל, אם לא מחזקים את הבסיס, קשה לנוע מעל הקשיים והמהמורות למרחקים ארוכים. גם אם יצליחו לשייט בנינוחות בליגה הצרפתית, בישורת האחרונה הם עלולים להתרסק לתוך קרחון של ציפיות.