הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

את הכתם הזה לאייאקס כבר יהיה קשה לנקות

ייתכן שפרשת אוברמארס היתה רק הסימפטום. מימדי הטיוח במועדון הענק לאט לאט נחשפים, המאמן והשחקנים נעמדים לימינו של המנהל המקצועי לשעבר וכעת איש צוות מקצועי נוסף נחשד בהטרדה מינית. איפה זה ייגמר?

רם חיים
רם חיים  23.02.22 - 17:19

מארק אוברמארס היה אדריכל ראשי בחזרה של אייאקס לצמרת הכדורגל האירופי, והיה גם מי שריסק תדמיתית מועדון אהוב. שבועיים חלפו מאז שהפרשה נחשפה והמנהל המקצועי לשעבר פינה את משרדו, אבל הנוכחות שלו תישאר עוד הרבה זמן.

במשאלי קהל שנערכו מחוץ ליוהאן קרויף ארנה לאחר חשיפת הפרשה, אוהדות רבות התעקשו שמקרה אוברמארס לא יכול להשליך על המועדון כולו ולא יכול לאפיין את התנהלותו מאחורי הקלעים. רק שאוהדות ואוהדים רבים שמחפשים איזשהו ניקיון כפיים, כנראה לא יקבלו את מבוקשם מהאמירות של האנשים הכי חשובים בקבוצה.

מקצועית, אריק טן האח הוא האדם המקורב ביותר לאוברמארס. המנהל המקצועי לשעבר בחר להביא את המאמן מאוטרכט בדצמבר 2017 וטן האח הפך למאמן הטוב ביותר של אייאקס מאז לואי ואן חאל, שהצעיד את הקבוצה לזכייה בליגת האלופות ב-1995. ״אני מתגעגע למארק בכל יום, כבן אדם וכאיש מקצוע״, הודה מאמן אייאקס, ״נצטרך להתמודד עם המצב״.

טן האח הוביל את אייאקס לגבהים שלא חוותה כבר שנים. לצד זכייה באליפויות ובגביעים, הגיע עם הקבוצה לחצי גמר הצ׳מפיונס ב-2019. המאמן סייע בבניית הסגל הנוכחי שמספק תחושה שאפשר לשחזר את ההישג, אם לא להתעלות עליו. לצד ההצלחות, טן האח נאלץ להתמודד עם כמה מקרים יוצאי דופן: השעייתו של אנדרה אונאנה, סבסטיאן האלר שנשכח ברישום השחקנים לשלבי ההכרעה בליגה האירופית בעונה שעברה, ועכשיו, פרשת אוברמארס.

מאמן אייאקס הביע זעזוע גדול נוכח המקרה של האיש שהוא נאמן לו מקצועית, אבל עדיין לא התנער ממנו לחלוטין, וכך גם הקפטן, דושאן טאדיץ׳. ״נהיה שם בשביל מארק לכל מה שיצטרך״, אמר הקשר הסרבי, ״אני לא יודע בדיוק מה קרה איתו, בחיים אסור לשפוט אנשים. הוא חבר שלי ואני אתגעגע אליו״.

טאדיץ׳ הוא חלק מהמהפכה שהוביל אובמארס במועדון – לא רק מוכרים את השחקנים תוצרי האקדמיה, גם משקיעים כספית בשחקנים ותיקים וטובים במטרה להפוך את אלופת הולנד לחזקה יותר. הקשר בן ה-33 הכריז לאחרונה שהוא ״יכול להבין למה מניחים שאייאקס תהיה קבוצתו האחרונה״. מקומו של הסרבי בהיכל התהילה ביוהאן קרויף ארנה כבר מובטח, אבל ישנם אוהדים שבוודאי לא מרגישים בנוח עם מה שאמר בנושא המנהל המקצועי לשעבר.

אחת הטענות המרכזיות סביב חשיפת פרשת אוברמארס, היא שבמשך שנים באייאקס ידעו שקשר העבר מטריד מינית עובדות במועדון, והסביבה אפשרה לו להמשיך. בימים האחרונים היו התפתחויות נוספות עם ידיעות שגם ווינסטון בוחארדה, עוזרו של טן האח ושחקן עבר אהוב נוסף, הטריד מינית אישה. אצל אלופת הולנד אמרו בתגובה: ״מדובר בעניין פרטי שאין בו מעורבות של עובדות באייאקס״. בוחארדה יהיה לצידו של טן האח מול בנפיקה.

מבחינה תדמיתית, נגרם נזק גם למנכ״ל אייאקס, אדווין ואן דר סאר. בהולנד תהו למה לקח לשוער העבר כמה ימים עד שיצא למצלמות והתייחס לפרשת אוברמארס, וכשזה קרה, ואן דר סאר נשמע מבולבל ובעיקר התעקש שאין כל סיבה שיתפטר מכיוון שאינו מעורב במקרה. ניכר היה שלמנכ״ל קשה לצאת נגד אחד מחבריו הקרובים ומי ששיחק לצדו באייאקס ובנבחרת הולנד.

גם דבר חשוב קרה באייאקס בימים האחרונים. הקבוצה הגיעה לסיכום עם משפחתו של עבדלחאק נורי ותפצה את משפחתו ב-7.8 מיליון יורו. נורי, שגדל באקדמיה של המועדון ושיחק בנבחרות הצעירות של הולנד, התמוטט בקיץ 2017 במהלך משחק הכנה נגד ורדר ברמן כתוצאה מאירוע לבבי, שהתפתח לנזק מוחי והותיר אותו במצב של צמח. האלופה ההולנדית הודתה שהטיפול בשחקן עם התמוטטותו לא היה מספיק טוב והפרישה את החולצה עם המספר 34 אותה לבש. דרך חשובה לשיפור התדמית של הקבוצה, שתצטרך לשם כך הרבה יותר מהופעות כדורגל מרשימות.