אחוזי טירוף: האם מכבי ת"א שולטת בליגה לעומת אירופה?

סוזה ושחקניו דורסים את היריבות בליגה ולא משאירים להן סיכוי, אבל עד כמה ההצלחה של מכבי ת"א גדולה ביחס לאימפריות באירופה? וגם: הקשר בין הישגים לבין מספר הזרים של כל קבוצה. מבט מסקרן על נתוני המוליכות. הכל בפנים

גיא רז  20.02.14 - 15:15
שליטה ללא עוררין
שליטה ללא עוררין
תחילת כתבה

בשנה וחצי האחרונות מכבי ת"א שולטת בליגת העל. אין כנראה אדם שפוי אחד שיטען שהיא לא הקבוצה הטובה בישראל. בקיץ היו עוד כמה ספקנים, אבל האליפות השניה ברציפות היא לא שאלה של האם אלא של מתי. כרגע לפחות, כאשר לא נראה איום בקנה מידה דומה באופק, וכל עוד מיץ' גולדהאר נשאר הבוס, אין סיבה להאמין שלא תיווצר כאן שושלת.

אז מכבי מעל הליגה, אבל עד כמה היא דומיננטית באמת? החשש מחוסר התחרותיות המסתמן הוא מובן וחשוב, אך גם בליגות אחרות באירופה קבוצות פאר מקומיות פיתחו שליטה כמעט בלעדית. תהליך טבעי, שבמרבית המקרים קשור לתזרים מזומנים עדיף. טוב או לא? אם לא יחול שינוי במצב, השאלה הזו כבר תעסיק את מיטב פרשנינו, אבל עד אז יש עוד זמן. בינתיים, ובידיעה שאצלנו אוהבים להפריז כמעט בכל דבר, למה לא לבדוק עד כמה העליונות הצהובה באמת גדולה ביחס לליגות המקבילות של היבשת?

כדורגל הוא אולי לא מדע, ועדיין. כנראה שהדרך הטובה ביותר להעריך דומיננטיות של קבוצה מסויימת היא על פי המספרים שהשיגה. בטח כשרוצים להשוות את מכבי ת"א לכל יתר מוליכות הליגות השונות באירופה. וזה מה שנעשה בכתבה הזו. כדי לתת תמונה מסויימת על החוזק היחסי של האלופה הישראלית לעומת יריבותיה בארץ, אחוזי ההצלחה, הפרש השערים והפער שלה מהמקום השני הושוו למקבילותיה האירופאיות. די פשוט. מלבד אלה, נוספה גם קטגוריה של מספר הזרים בקבוצה הספציפית, אבל בכך ניגע בסיום. על אף שנבדקו כל מוליכות היבשת, כדי לא להלאות ניתנות כאן רק הקבוצות בעלות אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר וגם כאלה שסתם מגיעות מליגות מעניינות. כלומר, למוליכת הליגה הלטבית (ונטספילס) למשל יש אחוזי הצלחה יפים, אך לא כאלה שטובים משל מכבי ולכן לא תמצאו אותה ברשימה.

הדומיננטיות

 1. יוון
מוליכה: אולימפיאקוס
מחזורי ליגה ששוחקו: 25 
אחוזי הצלחה: 94.6
הפרש שערים: 9:74
פער מהמקום השני: 20 נקודות
מספר זרים בסגל: 19

2. גרמניה
מוליכה: באיירן מינכן
מחזורי ליגה ששוחקו: 21
אחוזי הצלחה: 93.6
הפרש שערים: 9:57
פער מהמקום השני: 16 נקודות
מספר זרים בסגל: 14

3. סקוטלנד
מוליכה: סלטיק
מחזורי ליגה ששוחקו: 25
אחוזי הצלחה: 92
הפרש שערים: 12:60
פער מהמקום השני: 21
מספר זרים בסגל: 20

4. מולדובה
מוליכה: שריף טירספול
מחזורי ליגה ששוחקו: 19
אחוזי הצלחה: 87.7
הפרש שערים: 9:58
פער מהמקום השני: 11 נקודות
מספר זרים בסגל: 14


5. צ'כיה
מוליכה: ספרטה פראג
מחזורי ליגה ששוחקו: 16
אחוזי הצלחה: 87.5
הפרש שערים: 11:41
פער מהמקום השני: 5 נקודות
מספר זרים בסגל: 2

6. איטליה
מוליכה: יובנטוס
מחזורי ליגה ששוחקו: 24
אחוזי הצלחה: 87.5
הפרש שערים: 19:59
פער מהמקום השני: 9 נקודות
מספר זרים בסגל: 10

7. ישראל
מוליכה: מכבי ת"א
מחזורי ליגה ששוחקו: 22
אחוזי הצלחה: 84.8
הפרש שערים: 14:50
פער מהמקום השני: 6 נקודות
מספר זרים בסגל: 5

ליגות נוספות

ספרד
מוליכה: ברצלונה
מחזורי ליגה ששוחקו: 24
אחוזי הצלחה: 83.3
הפרש שערים: 17:69
פער מהמקום השני: 0
מספר זרים בסגל: 10

בלגיה
מוליכה: סטנדרד ליאז'
מחזורי ליגה ששוחקו: 26
אחוזי הצלחה: 80.7
הפרש שערים: 12:54
פער מהמקום השני: 10 נקודות
מספר זרים בסגל: 11

פורטוגל
מוליכה: בנפיקה
מחזורי ליגה ששוחקו: 19
אחוזי הצלחה: 80.7
הפרש שערים: 13:36
פער מהמקום השני: 4 נקודות 
מספר זרים בסגל: 21

צרפת
מוליכה: פאריס סן ז'רמן
מחזורי ליגה ששוחקו: 25
אחוזי הצלחה: 77.3
הפרש שערים: 16:58
פער מהמקום השני: 5 נקודות
מספר זרים בסגל: 14

אוקראינה
מוליכה: שחטאר דונייצק
מחזורי ליגה ששוחקו: 17
אחוזי הצלחה: 74.5
הפרש שערים: 14:38
פער מהמקום השני: 5 נקודות
מספר זרים בסגל: 15

טורקיה
מוליכה: פנרבחצ'ה
מחזורי ליגה ששוחקו: 21
אחוזי הצלחה: 74.6
הפרש שערים: 25:48
פער מהמקום השני: 5 נקודות
מספר זרים בסגל: 9

אנגליה
מוליכה: צ'לסי
מחזורי ליגה ששוחקו: 26
אחוזי הצלחה: 73
הפרש שערים: 21:48
פער מהמקום השני: נקודה אחת
מספר זרים בסגל: 20

רוסיה
מוליכה: זניט
מחזורי ליגה ששוחקו: 19
אחוזי הצלחה: 70
הפרש שערים: 20:40
פער מהמקום השני: 0
מספר זרים בסגל: 13

הולנד
מוליכה: אייאקס
מחזורי ליגה ששוחקו: 24
אחוזי הצלחה: 70.8
הפרש שערים: 20:50
פער מהמקום השני: 4 נקודות
מספר זרים בסגל: 12

שוויץ
מוליכה: באזל 
מחזורי ליגה ששוחקו: 21
אחוזי הצלחה: 66.6
הפרש שערים: 20:39
פער מהמקום השני: 5 נקודות
מספר זרים בסגל: 11

מבין 54 המוליכות בליגות החברות באופ"א מסתבר שמכבי ת"א ממוקמת גבוה מאוד מבחינת אחוזי ההצלחה שלה. מקום 7 באירופה ליתר דיוק. עם נתון כזה, הפועל ב"ש, שמעמידה העונה קצת צבירת נקודות של אלופה, לא יכולה להתמודד. רק לשם השוואה, לאחר 22 מחזורים בעונה שעברה היו לצהובים 47 נקודות שהם 71.2 אחוזי הצלחה. יש לכך סיבות רבות, אבל כרגע הקמפיין של מכבי בליגה הוא סופר מוצלח. בקרית שלום האליפות היא המטרה החשובה ביותר, בעיקר כי היא מובילה להופעה אפשרית בליגת האלופות. לצערה של מכבי היא נאלצת להתמודד עם מגבלה שבמרבית הליגות באירופה לא קיימת - מספר הזרים.

קחו למשל את אולימפיאקוס. התוצאות שלה העונה פסיכיות בכל קנה מידה. השליטה שלה ביוון מוחלטת בשל סיבות רבות, אבל אחת מהן היא האפשרות שלה לנצל עד תום את העליונות הכלכלית שלה. היא לא חייבת להגביל את הבזבוזים שלה על מספר קבוע מראש של זרים, אלא מסוגלת להביא אינספור שחקנים שטובים משמעותית מהסחורה שמציע השוק המקומי. כמובן שגם היריבות מתחמשות בזרים רבים, אבל היתרון הכספי של אולימפיאקוס מאפשר לה להנחית שחקנים כמו חבייר סביולה, אלחנדרו דומינגס, נלסון ואלדס, מיגל טורס, רוי קארול ודויד פוסטר למשל. התוצאה היא פער של 20 נקודות בפסגה.

למכבי ת"א אין את הסכומים שנשפכים ביוון והיא גם תתקשה להביא שם כמו חבייר סביולה, אך לא זאת הנקודה. בניגוד למרבית הקבוצות באירופה הצהובים מוגבלים במספר הזרים שאם יכולים להביא. 5 פגיעות בול של ג'ורדי קרויף יעשו את ההבדל, אבל קשה מאוד להשיג זאת. כך חלק חשוב מהמדיניות של האלופה הוא בכלל להצטייד בישראלים הכי טובים שיש. כרגע אין לה ברירה אחרת. לשמחתה זה עובד, אבל לפחות ההגיון אומר שהיא תתקשה לייצר את הדומיננטיות של אולימפיאקוס. פשוט בגלל שהפער בין הישראלים לא כל כך גדול כפי שהוא עשוי להיות בין זר איכותי לשחקן מקומי באותו תפקיד. לפחות בינתיים, בקרית שלום מסתדרים נהדר גם כך. הבעיה המשמעותית יותר מבחינתם היא שעם 5 זרים בלבד יותר קשה להצליח באירופה. שוב, קשה להשוות, אך סגל עמוס בזרים הביא את אולימפיאקוס עד לשמינית גמר ליגת האלופות. עם סגל שמורכב ברובו מישראלים, הדרך של מכבי ת"א  לתהילה אירופית נראית הרבה יותר קשה.