הרגה את המשחק: על הניצחון של מכבי ת"א

הניצחון של מכבי תל אביב על אלטאך קירב אותה לשלב בתים נוסף, אבל הבעיות המוכרות שוב נחשפו. הקישור האנמי, החולשה של באטוקיו והשיבוץ השגוי של ארון שוינפלד באגף, העיבו על יכולת הגנתית מרשימה. שרף מנתח ובטוח שלא יקרה כלום אם אצילי ירד לספסל

שלמה שרף
שלמה שרף  18.08.17 - 10:02
אצילי. למכבי ת"א יש מקום לדאגה (האתר הרשמי של מכבי ת"א)
אצילי. למכבי ת"א יש מקום לדאגה (האתר הרשמי של מכבי ת"א)
תחילת כתבה

אז מכבי תל אביב גברה 0:1 בחוץ על אלטאך והתקרבה לשלב הבתים של הליגה האירופית. הצהובים ממשיכים לעשות את מה שהם צריכים לעשות. הם ניצחו, שמרו על מאזן בלתי רגיל של ספיגת שער אחד בלבד בשבעה משחקים, אבל קשה לי מאוד להגיד שהתרשמתי מהיכולת שלהם.

מכבי ת"א הבליטה את משחק ההגנה שלה ושוב הראתה עד כמה קשה להבקיע נגדה. הרביעיה האחורית, ביחד עם פרדראג ראיקוביץ', הראתה עליונות מוחלטת. טל בן חיים, שרק משתבח עם הזמן הוביל אותה ללא כל טעות, כשגם איתן טיבי, אופיר דוידזאדה ויובל שפונגין עשו עבודה טובה מאוד.

למרות זאת, אפשר להגיד שלמכבי ת"א אין קישור בכלל, וזה זועק לשמים. קישור כל כך לא יצירתי לא נראה בקריית שלום הרבה מאוד זמן, והבעיה שלה תמשיך להיות בחלק הזה במהלך שאר העונה. בשביל להתמודד עם הפועל באר שבע על האליפות, היא הייתה צריכה להביא שחקן שובר שוויון, אבל לא עשתה זאת. אין לה קישור שיביא אותה לפסגות.

לצד היכולת הדלה של אבי ריקן ושרן ייני, כריסטיאן באטוקיו סבל ממשחק נוראי. עם כמה שאני מנסה להיות הגון איתו, הוא פשוט לא השחקן שיכול לשדרג את מכבי ת"א. אמנם הוא בעט קצת במחצית הראשונה, אבל לא ראינו שום פעולה שתצדיק את הבאתו, אני פשוט לא חושב שהוא טוב יותר מדור פרץ או אליאל פרץ הצעירים.

מכבי ת"א כמעט לא בעטה למסגרת. אחרי ההחמצה הגדולה של וידאר קיארטנסון, מומי אנגמלאו החמיץ ממצב עוד יותר טוב. לצהובים חסר מישהו שיכול להכניס כדור לרחבה, ובגלל זה הם לא הגיעו לשער. מקבוצה בסדר גודל כזה דורשים הרבה יותר - יותר יצירתיות עם בעיטות וכיבוש שערים. כשהאיסלנדי החד והמסוכן מקבל כדורים ברחבה, הוא עושה מהם הרבה.

פעם נוספת, ארון שוינפלד הוצב באגף שמאל, טעות נוראית לדעתי. ברגע שקרויף עושה את זה, הוא גורם לו אוטומטית לחוות משחק גרוע. הוא חלוץ רחבה, יש לו משחק ראש, נוכחות והתנאים הפיסיים שלו מאפשרים לו לאיים על כל הגנה. ההולנדי חייב לשחק איתו במערך של 4-4-2 ביחד עם קיארטנסון. לא נורא אם עומר אצילי יישאר בחוץ.

הפרגון שקרויף ניסה ליצור לאלטאך היה מיותר. היא לא יריבה קשה יותר מדי, ומכבי ת"א הייתה צריכה לנצח גם עם ההרכב השני. זו קבוצה נאיבית וחלשה ואפילו שהדיחו את גנט, ציפיתי שהצהובים ינצחו. האוסטרים הגיעו להרבה מצבים, אבל לא הייתה להם רגל מסיימת, גם אם הם היו משחקים עד הבוקר, הם לא היו כובשים.

באופן כללי, המשחק של מכבי ת"א לא יהיה כזה שנרצה להיזכר בו בעתיד, או לצפות בו שוב. זה היה מאוד קשה לצפיה, אבל בסופו של דבר התוצאה חשובה. בשורה התחתותנה, ג'ורדי קרויף ממשיך להשיג את התוצאות שהוא צריך, והצהובים בדרך לשלב בתים שלישי ברציפות של שלב בתים אירופי.