איך המפעל החדש של אופ"א ישפיע על ישראל?

בשל הדירוג הנמוך ביבשת, ליגת העל תשלח נציגה לצ'מפיונס ועוד שלוש למפעל החדש שיוקם. המשתתפות ייאלצו לעבור שלושה שלבים כדי להעפיל לבתים. ההסבר המלא בפנים

דני פורת
דני פורת  04.12.18 - 11:35
תחילת כתבה

כחלק מהשינויים הגדולים שעוברים על אופ"א, פני המפעלים האירופים ישתנו בצורה דרסטית וישפיעו גם על הכדורגל הישראלי. החל מעונת 2021/22 יוקם מפעל שלישי לצד ליגת האלופות והליגה האירופית עם משמעות דרמטית על הכדורגל שלנו, כשהבשורה המשמעותית היא שהקבוצות הישראליות לא יקבלו כרטיסים לליגה האירופית, אלא רק למפעל הראשון והשלישי.

הוועד הפועל אישר בתחילת השבוע את קיומו של המפעל החדש, שנכון לעכשיו נקרא "הליגה האירופית 2". כמו שני המפעלים הוותיקים, גם התחרות השלישית תכלול ארבעה סיבובים מוקדמים ושלב בתים של 32 נבחרות (שמונה בתים של ארבע קבוצות).

לפי החלוקה החדשה, רק קבוצות שנמצאות בליגות שמדורגת במקומות 1 עד 15 באירופה יקחו חלק בליגה האירופית (המעפל השני בחשיבותו). הצפי הוא שישראל תדורג בעוד שנתיים במקום ה-22 ביבשת ובכל מקרה לא תוכל להתקדם אל 15 הליגות המובילות ביבשת.

בכל מקרה, יהיו שתי דרכים של קבוצות ישראליות בכל זאת להגיע לליגה האירופית. האופציה הראשונה היא לזכות במפעל החדש והאופציה השניה היא לנשור ממוקדמות ליגת האלופות, כפי שקורה גם בשנים האחרונות.

במפעל החדש שייצא לדרך בעוד שנתיים ייכללו כל 55 ההתאחדויות השייכות לאופ"א. זה כולל את ארבע הנציגות של אנגליה, ספרד, איטליה וגרמניה שיסיימו במקום השביעי בעונת 2019/2020 וכן את מי שתסיים שישית בליגה הצרפתית. כולן יחלו את דרכן בפלייאוף. הליגה שמדורגת שישית תקבל שתי נציגות (מקומות 5 ו-6 בליגות שלהן) ואילו הליגות 7 עד 15 ישלחו גם כן שתי נציגות (מקומות 4 ו-5) לסיבוב השני והשלישי.

ישראל תשתייך לליגות המדורגות 16 עד 30 שישלחו שלוש נציגות ל-"ליגה האירופית 2". מחזיקת הגביע והקבוצות שיסיימו במקומות 2 ו-3 בסיום עונת 2019/20 בליגת העל יעפילו לסיבוב המוקדמות השני של המפעל ועליהן לעבור שלושה סיבובים כדי להגיע לשלב הבתים.

יש לציין כי בין שלב הבתים לשמינית הגמר יתקיים שלב ביניים במפעל החדש, שיכלול את שמונה הנושרות מהליגה האירופית ושמונה סגניות הבתים. השלב הזה יתקיים גם בליגת האירופית, שיקבל את הנושרות משלב הבתים של ליגת האלופות.