השד לא נורא: מכבי ת"א איבדה את כוח ההרתעה

בשורה לקבוצות ליגת העל: ההפסד הכפול לסודובה מוכיח כי מכבי תל אביב של העונה לא תשיג אליפות כל כך בקלות. הצהובים איבדו את כוח ההרתעה, והטעויות של איביץ' עלולות להשפיע על המשך העונה. וגם: הסיכויים של ב"ש ובני יהודה להעפיל לבתים. שרף יורה

שלמה שרף
שלמה שרף  16.08.19 - 11:00
תחילת כתבה

מכבי ת"א של ולדימיר איביץ' חתומה על אחד הכישלונות הגדולים בהיסטוריה של המועדון. זה ירדוף אותה הרבה זמן, אין שום צל של ספק שזה גם יפגע בה בעונה הבאה. אחרי הפסד כזה אי אפשר פשוט ללחוץ על סוויץ' ולצפות שבהזדמנות הבאה הצהובים יצליחו להעפיל לפלייאוף. זה היה משחק מביך, אנטי כדורגל.

ומה אפשר להגיד על איביץ' אחרי תצוגה כזאת? הוא המאמן שקיבל את מירב הכותרות והמחמאות האוהדות ביותר עבור מאמן כלשהו במדינה זרה. אבל אמש הוא חזר שוב לשיטת ה'ניסויים' - דור פרץ לא בהרכב, אלירן עטר מוחרם. אני באמת לא מבין אותו.

בכל מקרה מכבי לא תשחרר אותו, אבל אין ספק שהוא פגע במועדון ובשמו הטוב. אף קבוצה לא תיקח אותו לאירופה על סמך מה שהוא עושה בליגה הישראלית, כי באירופה הוא כבר כשל פעמיים. ואם נסתכל על דברים יותר טקטיים, נראה אילו טעויות גסות הוא ביצע. למשל: חילוף במחצית בפיגור של 2:0, חלוץ במקום חלוץ - לא מובן בכלל.

באופן כללי לא ראינו שום דבר חיובי מהמשחק של אלופת ישראל. שני גולים חצי עצמיים, שערים לא מחויבים שאפשר היה למנוע. איביץ' היה צריך לשנות את מערך ההגנה. בסופו של דבר עם כל הדיבורים של גורמים במועדון על כמה הקבוצה התחזקה ומחוברת, נדמה שלא עשו שם שום דבר. לא עלתה המוטיבציה בקרב השחקנים, וגם לדעתי היו צריכים להביא חלוץ ברמה גבוהה במקום איתי שכטר.

אלו טעויות שיצטרכו לבחון לקראת העונה הבאה, אבל כרגע במועדון חייבים לשמור עם ראש למעלה. הביטחון נפגע מאד, וזה יכול להשפיע גם על הליגה. השחקנים לא יבואו עם חיוך ומורל גבוה למשחקים הבאים. אני עדיין חושב שיש למכבי סגל מספיק טוב בשביל אליפות, אבל זה יהיה הרבה יותר קשה מהשנה שעברה. למה? כי הקבוצה איבדה את כוח ההרתעה שלה. היריבות יבואו לשחק מולה בצורה אחרת, בהבנה שאפשר לנצח את מכבי. אם סודובה ניצחה פעמיים, בבית ובחוץ, אז כל קבוצה בליגה שלנו, שלא נופלת מהליטאים, יכולה גם.

אז האם צריך חיזוק אתם שואלים? לדעתי מיץ' גולדהאר צריך לשמור על הכסף ולא לחזק יותר כרגע, כי מה שיש עכשיו יספיק להם במפעלים המקומיים. היו צריכים לחזק את החוד ולהביא בלם נוסף, אבל זה כבר שייך לעבר. גם על הצוות הרפואי צריך להסתכל כעת, כי שם כשלו בצורה מחרידה. היו יותר מדי פצועים לאחרונה, אין דברים כאלה, מה זה הבית חולים הזה? אולי הגוף של השחקנים לא היה מספיק עמיד בגלל הכנה רעה, אבל המצב בו לא מעט שחקנים לא כשירים זה משהו יוצא דופן.

הנציגות שכן עשו לנו כבוד
צריך להגיד כל הכבוד להפועל באר שבע. ברק בכר ראה שכלום לא הולך והוא שינה את שיטת המשחק, עבר לשחק במערך 4-5-1. המאמן הכניס את ניב זריהן וניצח את המשחק, זה מאמן שעמד על הקווים ועשה שינויים. איביץ' צריך ללמוד ממנו. בכלל הקבוצה נראית נהדר, אולי לא מבריקה מבחינה אישית - אבל עם מלא גרזנים. יש מרכז מגרש חזק, וכשחנן ממן ומאור מליקסון יחזרו יהיה גם יותר טכניקה ותחכום, ואז הם יבקיעו יותר שערים גם בליגה. ב"ש מאד מאורגנת, יציבה ולוחמת, הרבה יותר טובה מהעונה שעברה.

כמו כן, מבני יהודה קיבלנו הפתעה גדולה. הקבוצה באה לא מוכנה, עם סגל חלש יותר אחרי שמכרה מלא שחקני מפתח. צריך להצדיע ליוסי אבוקסיס על ניהול נכון ועל הצורה שהקבוצה משחקת כיום. הרכישות לא היו בומבסטיות, אבל נכונות. למשל מוחמד גאדיר אחרי עונה לא טובה בבני סכנין הגיע לשכונה ונראה שהוא יכול לחזור לעצמו. ההגנה חזקה מאד ובכלל כולם עשו עבודה נהדרת. האם זה יספיק להעפלה לשלב הבתים? הכל אפשרי מבחינתם ומבחינת ב"ש. אין היום פערים כל כך גדולים בין הקבוצות.