דרמה בליגות הנמוכות: האם משחקים יבוטלו?

הטוטו יקצץ את ההקצבה לשיטור, קבוצות טוענות כי לא יעמדו במימון האבטחה ומפגשים לא יתקיימו. נציג הנהלת מכבי שעריים: "זה גומר אותנו. לא נוכל לעמוד בזה. סיכוי קלוש שהמשחק מול כפר קאסם ייערך"

זיו אברג'יל  01.01.14 - 17:04
תחילת כתבה

עננה כבדה מרחפת בימים האחרונים מעל משחקי הליגות הנמוכות בישראל. אחרי שנים בהן תיקצב את מימון כוחות השיטור במשחקים השונים, בטוטו מתכננים בקרוב לחתוך בחלוקת הכספים, כך שהנטל ייפול על הקבוצות. הבעיה היא שמועדונים רבים טוענים כי לא יעמדו בהוצאות הכרוכות באירוח המשחקים וכתוצאה מכך עלולים אותם מפגשים להתבטל.

עד כה, הטוטו כאמור היה מעביר את הכספים ישירות למשטרה, על מנת שזו תאבטח את המשחקים בליגות הנמוכות. אלא שמחר אמורה להתכנס ועדת לובצקי, והיא צפויה להחליט על העברת הכסף לאבטחה, רק לפי קריטריונים מסויימים, ולאו דווקא באופן אוטומטי על פי מה שתבקש המשטרה.

בנוסף לכך במועצת ההימורים נהגו להעביר כ-7-8 מיליון שקלים בשנה רק לצורך מימון השיטור. כעת נראה שתתקבל החלטה להזרים רק כ-5 וחצי מיליון שקלים לצורך אבטחה, שתכלול גם את כל ענפי הספורט, ולא רק את ענף הכדורגל, כל זאת לפי גורמים המעורים בעניין.

דוגמא טריה לבעיתיות מבחינת מועדוני הליגה הנמוכות, ניתן למצוא אצל מכבי שעריים. הקבוצה מרחובות אמורה לארל ביום שישי את כפר קאסם. אנשי שערים נפגשו הבוקר עם אנשי המשטרה וקיבלו הנחיה כי עד מחר בבוקר הם צריכים להפקיד 17,000 שקלים למימון האבטחה.

בשעריים טוענים שיחד עם הוצאות על סדרנים והוצאות נלוות הסכום יגיע לכ-40,000 אלף שקלים, סכום שיוצא מכיסן של הקבוצות. לשעריים, שמתקשה לעמוד בהוצאה, הובהר כי אם לא תביא את הכסף לא יהיו כוחות שיטור במגרש ויתכן שלא יאושר לקיימו.

אביחי לוי, חבר הנהלת שעריים, סיפר לאתר ערוץ הספורט: "היינו במשטרה, והבנו שתיפול עלינו מעמסה מאוד קשה. מימון של 30 שוטרים ו-26  מאבטחים יעלה בסביבות ה-40 אלף שקל. זה משהו שגומר אותנו ולא נוכל להמשיך להתקיים ככה. אנחנו לא נוכל לעמוד בזה. כרגע יש חשש כבד לקיום המשחק. למעשה נראה שיש סיכוי קלוש שהמשחק יתקיים. אם עד היום בערב הכספים לא יועברו לחשבון של משטרה היא לא תאשר את קיום ההתמודדות".

גורמים בהתאחדות לכדורגל העלו גם את התהייה מדוע השינוי נעשה תוך כדי תנועה ולא בפגרה. בנוסף שאלו שם כיצד יתכן  שהטוטו כבר החליט על קיצוצים, עוד לפני שוועדת לובצקי התכנסה.

למרות טענות הקבוצות וההתאחדות לכדורגל במשרד הספורט דוחים את הדברים. בתגובת המשרד נטען כי דווקא לא חל קיצוץ במימון: "מדובר בטענה מופרכת. לא רק שהטוטו לא הפסיק את תקצוב מימון הסדרנות והשיטור בליגות הנמוכות, אלא שהוא אף הגדילו בכמיליון שקלים בהשוואה לתקציבים בשנים האחרונות. יש לציין כי הוצאות הסדרנות נופחו בשנה האחרונה באופן חריג עד כדי כך שהם הוכפלו ואף שולשו לעומת ההוצאות בשתי העונות החולפות. מדובר בסכומים מופרזים הדורשים בדיקה מעמיקה של הטוטו בייחוד על רקע העובדה כי מדובר בתקצוב שבא על חשבון תקצובם של ענפי ספורט אחרים ופעילויות נוספות. על מנת למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד, החליט הטוטו להקציב תקציב קבוע להוצאות השיטור והסדרנות אשר כאמור גבוה יותר מכפי שהיה מקובל עד כה".