עוד לא אבדה תקוותנו: איך ישראל תעלה לשלב הבא?

למרות 3 הפסדים ויכולת חלשה, לנבחרת של אריק שיבק יש סיכוי אמיתי לעבור שלב ולהיות בין 12 הגדולות של אליפות אירופה. מה צריך לקרות? כל הפרטים בפנים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  07.09.13 - 09:00
תחילת כתבה

הפסד מביך אחרי תבוסה כואבת, זה מה שחוותה ישראל ביורובאסקט 2013. מרוב אכזבה עושה רושם שאין שום דרך הגיונית בה הנבחרת תעבור לשלב הבא, אבל תתפלאו, שום דבר עדיין לא סגור וגמור. זה אמנם דורש שינוי של 180 מעלות מהחבורה של אריק שיבק, אבל יש תסריט אופטימי ואפילו די אפשרי לביצוע, לפיו ישראל תהיה בין 12 הגדולות באירופה.

אמנם ישראל חטפה 82:63 מנבחרת צרפת הערב (שישי), אך למען האמת זה לא שינה הרבה. הקרב של הכחולים-לבנים הוא בכלל מול הנבחרות האחרות בבית 1, ושאר התוצאות היום שיחקו לטובת שיבק. אוקראינה ניצחה את גרמניה, בלגיה גברה על בריטניה וכעת אפשר לפנטז בזהירות על האור בקצה המנהרה החשוכה.

המצב הנוכחי בבית ה"ישראלי" הוא כזה: אוקראינה במקום הראשון עם שלושה ניצחונות ואף הפסד, ואותה הנבחרת שלנו כבר לא תשיג. בלגיה וצרפת השיגו שני ניצחונות והם מיד אחרי האוקראינים, כאשר במקומות 4-5 נמצאות גרמניה ובריטניה בהתאמה עם ניצחון אחד לכל אחת. ישראל, כמובן, עמוק במקום האחרון עם 0 גדול בעמודת הניצחונות.

אבל, המפתח הוא לוח המשחקים שנותרו. אחרי יום מנוחה בשבת, ישראל תפגוש את בלגיה וגרמניה, ומן הסתם היא תהיה חייבת לנצח את שתיהן אם ברצונה להשאיר את עצמה בחיים. במקביל, שיבק חייב לקוות להפסד של הבלגים מול הצרפתים ביום שני, ושגרמניה תעמוד בציפיות ותגבור על הבריטים בראשון.

לא מן הנמנע שהתרחיש הזה יתקיים, אבל הוא תלוי בעיקר ביכולת של ישראל להתאושש ולצאת מהמשבר כדי לנצח את שני המשחקים שנותרו לה. בכל מקרה, במצב הנתון שתואר לעיל, יווצר בית פנימי בין ישראל, גרמניה ובלגיה. מכיוון שבמצב הזה הגורם המכריע הוא המאזן הפנימי בין הנבחרות ולא הפרש סלים, ישראל תהיה השלישית בבית מכורח הניצחונות על בלגיה וגרמניה. בנוסף, אם בריטניה תנצח את אחד ממשחקיה גם היא עשויה להיכנס לבית פנימי עם ישראל, כאשר אז גם להפרשים במשחקי הקבוצות המעורבות תהיה משמעות. בכל מקרה, כל שנותר כעת הוא לעשות את העבודה על הפרקט.