המחאה של לברון וקיירי נגד אלימות משטרתית

כוכבי קליבלנד הצטרפו לגל המחאה נגד אפליית שחורים מצד אוכפי החוק. וגם: בלאט מתבדח לגבי התרומה מהספסל

אור זיו
אור זיו  09.12.14 - 11:03
תחילת כתבה

הרוחות בארצות הברית סוערות בימים אלה, והכל בגלל עניין אחד: האלימות המשטרתית נגד אפרו-אמריקניים. ובניגוד למחוזות אחרים, אצל הדוד סם הספורטאים לא מפחדים לנקוט עמדה ולהביע מחאה בצורה מופגנת. לברון ג'יימס וקיירי ארווינג עלו הלילה (בין שני לשלישי) לחימום עם חולצה ועליה הכיתוב "I Can't Breathe" (אני לא יכול לנשום) - מילותיו האחרונות של אריק גארנר, צעיר שחור מניו יורק שנחנק למוות על ידי שוטר, נגדו הוחלט שלא להגיש כתב אישום בשבוע שעבר.

דריק רוז היה הספורטאי הראשון שלבש את החולצה הזו לפני מספר ימים, ומאז הצטרפו עוד כמה כוכבים מוכרים שמעלים את המודעות לנושא. בין היתר, גם הראנינג בק של דטרויט ליונס מה-NFL, רג'י בוש, נצפה עוטה את החולצה, וכעת שני כוכביו של דייויד בלאט הצטרפו למעשה. גם שחקני ברוקלין, ביניהם דרון וויליאמס וקווין גארנט, הצטלמו עם החולצה הזו לפני המשחק, כאשר מחוץ לברקלייז סנטר הייתה הפגנה.

"זה לא עניין של הקאבס, זה עניין עולמי", אמר לברון, "צריך פשוט להבין מה אנחנו עוברים כחברה. אנשים צוטטו אותי שוב ושוב בנוגע למה שקורה, זה יותר רעיון של המשפחה. אנחנו צריכים להשתפר כחברה, להיות טובים יותר אחד לשני, לא משנה מה הגזע שלך".

גם הקומישינר אדם סילבר נכח במשחק, אליו הגיעו הדוכס והדוכסית מקיימברידג', הנסיך וויליאם וקייט מידלטון. סילבר לא מתכוון להעניש את השחקנים על ביצוע המחאה: "אני מכבד את רוז ואת כל השחקנים שלנו שמביעים את דעתם על נושאים חשובים, אבל הייתי מעדיף שהם יעמדו בחוקי הלבוש של הליגה".

בחזרה לכדורסל, הקבאלירס רשמו ניצחון שביעי ברציפות, 88:110 על הנטס, והם ממשיכים בדהרה לעבר המקומות הראשונים במזרח. אחת הבעיות של דייויד בלאט עד כה העונה, היא התרומה המצומצמת עד מאוד של שחקני הספסל, אבל הפעם הוא קיבל 59 נקודות מהמחליפים. 26 מאותן נקודות הגיעו על שמו של דיון ווייטרס, שיש מי שהעלה את הספקולציה שהוא יעזוב בטרייד בשבועות הקרובים. בנוסף, מת'יו דלאבדובה חזר מפציעה שגרמה לו להחמיץ את 15 המשחקים האחרונים.

"התבדחנו עם החבר'ה, ראיתי שיש לנו 59 נקודות מהספסל ואמרתי שיכול להיות שזה הסכום של כל השנה", אמר בלאט בחיוך, והתייחס לווייטרס: "דיון הוא בחור שמראה את הרגשות, ואנשים רבים לוקחים את זה למקום לא נכון. אני יודע שהוא רק רוצה להצליח ושיהיה לו תפקיד חשוב בקבוצה הזו, ואני לא רואה שום דבר רע בזה. הוא בכיוון הנכון וזה מה שחשוב מבחינתי".

הגארד עצמו, שהורד לספסל אחרי המשחק השלישי של העונה לטובת שון מריון, הודה שהוא הרגיש שההופעה הזו בדרך. "ידעתי, פחות או יותר אמרתי לכולם, לאמא שלי ולחברים", אמר ווייטרס, "אמרתי 'זה בא'. זה פשוט הקצב, כשאני מקבל אותו, אני חייב לתפוס את הרגע".