חצי עבודה: על הטרייד שישנה לדייויד בלאט את כל העונה?

קליבלנד התחזקה מיידית, אך רק במידה שג'יי.אר סמית' לא יחריב את חדר ההלבשה. חשוב מכך, הקבאלירס שיפרו עמדות לצירוף הסנטר שהמאמן כל כך צריך. ערן סורוקה מנתח את הטרייד הגדול, וגם מחלק ציונים לניקס ולת'אנדר

ערן סורוקה
ערן סורוקה  07.01.15 - 11:50
תחילת כתבה

בשעה טובה – נקווה שמספיק טובה עבור דייויד בלאט – הגענו לחורף, לימים האפרפרים האלה של אמצע העונה. וזה אומר שמספר קבוצות כבר ויתרו על עונת ה-NBA הנוכחית, או כמו שקוראים לזה בשלטי חוצות בערב חג: "מכירת חיסול, הכל חייב לעוף!". זה הזמן שבו קבוצות הצמרת מתחילות להסתכל על קבוצות הלוטרי הללו כמו עופות דורסים על מה שנשאר מחיה פגועה בג'ונגל. דאלאס חמסה מבוסטון את רונדו, יוסטון הרימה את הסוס הטרויאני ג'וש סמית' ששוחרר מדטרויט, ועכשיו הגיעה קליבלנד והציעה מקלט הומניטרי לשני פליטי הניקס.

שתי מנצחות בסימן שאלה יש לטרייד, ועוד קבוצה אחת שנשמה לרווחה. הקאבס קיבלו את אחת משתי זריקות המרץ להן היו זקוקים כדי להציל את העונה שלהם ושל בלאט. ג'יי.אר סמית' יכול להיות טיפוס שמחריב חדרי הלבשה, אבל אז נזכרים שכבר היה להם אחד כזה בסגל, דיון ווייטרס, ואותו בדיוק הם שלחו לפנות בוקר בטרייד.

מעבר לכך, עונותיו הטובות ביותר של סמית' היו בדנבר ובניקס כשהן היו במאבקי הפלייאוף, ובאותן תקופות אף אחד לא התרכז בשטויות של סמית', אלא רק ביכולת שלו לעלות מהספסל ולשבור יריבה עם 20 נקודות ברבע האחרון. לקאבס עדיין יש את הפוטנציאל לסיים את העונה עם 50 ניצחונות, והם יהיו בפלייאוף גם אם חביתוש יחליף את דייויד בלאט בעוד 4 דקות. סמית', שמתאמן עם לברון ג'יימס בפגרות (הם מכירים עוד מהתיכון), הוא סקורר לא יציב שלא תורם בשום אספקט אחר של המשחק, אבל כשהוא לוהט, הידית שלו עוד יכולה לנצח לקאבס כמה וכמה משחקים. עברו רק שנתיים, נזכיר, מאז נבחר סמית' לשחקן השישי של העונה.

אימאן שאמפרט, שיחזור בקרוב מפציעה בכתף, הוא השחקן המשלים האידיאלי לחמישייה של הקאבס. מוביל כדור ושומר פיזי וזריז בן 24, שלאורך הקריירה תורם יותר בניצחונות מאשר בהפסדים. שאמפ לא צריך את הכדור ליותר מ-6-7 זריקות בערב וממילא ישיג 2-3 מהן בזכות זינוקים על הפרקט שיטריפו את הקהל. הבעיה העיקרית אצלו היתה הביטחון העצמי הנמוך, סוג של עניין מובנה כשאתה משחק בניקס בשנים כאלה. הוא הופך אוטומטית לשומר הפרימטר הטוב ביותר שיש לקאבס בסגל, ואם גם יכניס בקיירי מוטיבציה לשמור באופן יציב יותר, ההגנה של הקאבס יכולה להשתפר דרסטית. יש לו גם היסטוריית פציעות מכובדת לשחקן שנמצא בליגה רק 3 שנים וחצי.

הטרייד הזה לא פתר את הבעיה הגדולה יותר של הקאבס, אבל הוא צעד ענק לשם. בתור התחלה, הוא הופך את בלאט לאוהד מספר 1 של אוקלהומה סיטי בזמן הקרוב, מכיוון שהבחירה של הת'אנדר, אותה קיבלו הקאבס, תישאר בקליבלנד רק אם לא יבחרו באחד מ-18 המקומות הראשונים בדראפט 2015. אוקלהומה סיטי צריכה להגיע לפלייאוף, כנראה מהמקום השביעי ומעלה, ואז הבחירה תילקח מהם.

וכך, לקאבס יש כבר שתי בחירות סיבוב ראשון בדראפט הקרוב, שתיהן באזור המקום ה-15-20. אפשר לשלוח אותן לקבוצת תחתית חסרת סיכוי להגיע לפלייאוף, תמורת גבוה טוב. בשבועות הקרובים הייתי שם עין על שתי קבוצות: דנבר ובוסטון.

בדנבר, הפריחה המרשימה לאחרונה של הרוקי יוסוף נורקיץ' – 12.8 נקודות, 8.5 ריב' ו-3.5 חסימות בארבעת המשחקים האחרונים – הופכת את טימופיי מוזגוב לשחקן שאפשר לוותר עליו. בלאט נעזר במוזגוב באליפות העולם 2010 (13 נק', 4.4 ריב'), באליפות אירופה 2011 (9.5 נק', 3.9 ריב') ובמשחקים האולימפיים של 2012 (10 נק', 3.5 ריב') – כולל שתי מדליות ארד. מוזגוב אמר בקיץ שירצה לשחק תחת בלאט. טרייד של ברנדן הייווד וג'יימס ג'ונס, למשל, יכול לעבוד גם בהחלפה ישירה על הסנטר הרוסי. והקאבס יכולים גם פשוט לקלוט אותו לתוך חריגת טרייד שיש להם מעסקת קית' בוגאנס, בגובה 5 מיליון דולר, או חריגת השחקן הפצוע שקיבלו עבור אנדרסון ורז'או.

הסלטיקס נמצאים בצניחה חופשית מאז הטרייד של רונדו, עם רוטציה מבולבלת. ברנדן רייט שהגיע מדאלאס דורך על הבהונות של צמד הגבוהים שבראד סטיבנס מעוניין לקדם, קלי אוליניק וטיילר זלר, והוא חוסם מהטובים בליגה, ומסיים פנטסטי ליד הטבעת, עם 70 אחוז שדה. הסלטיקס ממש לא צריכים אותו. קליבלנד כן. גם כאן, אפשר להשתמש בחריגת הטרייד כדי להביא את רייט. אם הקאבס יצליחו לגנוב מהסלטיקס גם את ג'יי קראודר האנרגטי שהגיע מדאלאס בעסקת רונדו, זה בכלל יכול לשדרג להם את העומק בספסל.

אוקלהומה סיטי מקבלת את ווייטרס בזרועות פתוחות, כשהם מפנטזים על שכפול ימי ג'יימס הארדן ומקווים שלא להתעורר עם חומר תבערה בחדר ההלבשה. מצד אחד אני לא מקנא בקווין דוראנט כשווסטברוק את ווייטרס, שני שחקנים שדי אוהבים לזרוק ואוהבים את הכדור ביד, יחלקו את הקו האחורי; שלא לדבר על המרמור בקרב רג'י ג'קסון, בקו אחורי (לצד אנדרה רוברסון, ג'רמי לאמב ואנתוני מורו) שמזכיר קופסת סרדינים. אבל בצד החיובי, ווייטרס הוא כוח אש רציני שעדיין לא קיבל הזדמנות לתרום לקבוצה מנצחת, ואם דוראנט יסדר לו את הראש, הת'אנדר ייצאו נהדר מהטרייד הזה. בעיקר בהתחשב בכך שוויתרו על בחירה שלא ממש תעשה עבורם את ההבדל, ועל שחקן, לאנס תומאס, שאף אחד לא זכר ממילא שמשחק אצלם.

הניקס נפטרו מאימאן שאמפרט, שנתן תקופות טובות אבל אף פעם לא הצליח להיכנס לגרוב, ומג'יי.אר סמית', שהפך תוך שנים ספורות מדושבאג לשחקן שישי קטלני ובחזרה לדושבאג. איכשהו, השחקנים שהם קיבלו בטרייד הזה – לו אמונדסן, אלכס קירק ולאנס תומאס – מצליחים לעמוד בקריטריון המדהים של להיות אפילו יותר אלמוניים מאשר השחקנים הנוכחיים שלהם.

בהנחה שגם כרמלו אנתוני הפצוע בברך יסגור את הבאסטה בקרוב לעונה זו (דרק פישר כבר רמז על כך) ויחד עם השחרור של סמואל דאלמבר – העונה של הניקס צפויה להסתיים עם 17 ניצחונות גג, אלילי ליגות פנטזי בדמותם של קול אולדריץ' וטימי הארדאוויי ג'וניור, ובתקווה, גם עם כוכב אוניברסיטת דיוק, ג'אליל אוקאפור, בדראפט.

הרי אנחנו רחוקים 15 שנים משנת 2000, זו העונה המלאה הראשונה של קומישנר חדש, סדרת סרטי "בחזרה לעתיד" התרחשה בין היתר בשנה הזו, ועכשיו רק צריך להטות במכוון את הדראפט כדי לסדר לניקס את פטריק יואי... אה, אוקאפור.