מחפש בית חם: מה יהיה היעד הבא של בלאט?

אחרי שסערת קליבלנד כבר מאחוריו, דייויד בלאט בצומת דרכים. האם להישאר ב-NBA ואם כן באיזה תפקיד, או אולי לחזור לאירופה? ניסינו להמליץ ולפענח - מה היעד הבא?

אור זיו
אור זיו  17.04.16 - 13:00

תגיות: דייויד בלאט

תחילת כתבה

(בווידאו: כך הגיבו ב-ESPN למועמדות של בלאט לניקס)

כמה שעות אחרי הודעת הפיטורים המפתיעה שקיבל דייויד בלאט מקליבלנד, כשהחדשות החלו לחלחל ולהתעכל, רבים כבר תהו מה יהיה הצעד הבא של המאמן. יישאר ב-NBA? ואם כן, באיזה תפקיד? אולי בכלל יחזור הביתה, לאירופה? במשך שלושה חודשים, כמעט ולא שמענו מבלאט, אבל כעת, כשהעונה הסדירה נגמרה וקבוצות מתחילות לתכנן את הקיץ שלהן, שמו חוזר לכותרות. לא מן הנמנע שהוא יעשה את הדרך ממסלול ה-VIP בלשכת האבטלה, בחזרה למקדשי הכדורסל של ארה”ב.

השאלה נותרה פתוחה, עם זאת. לאן? ניסינו לפענח היכן כדאי לבלאט להגיע ומאילו קבוצות עדיף לו להימנע.

ניו יורק ניקס
מאזן: 50:32
סטטוס: קורט ראמביס מאמן זמני, לא בטוח שיישאר
מידת הכדאיות: נמוכה מאוד

זה אולי נשמע מפתה לעבוד בתפוח הגדול, ב"מכה" של הכדורסל - הלא הוא המדיסון סקוור גארדן - אבל שלא תתבלבלו. את אותו לחץ שחווה בלאט כמאמן של לברון ג’יימס, הוא יחווה גם בסיר הלחץ של ניו יורק, רק שההבדל הוא שאצל הניקס אין כלים טובים להצליח. כן, קריסטפס פורזינגיס הוא אחד השמות החמים בליגה, אבל לכו תדעו אם כרמלו אנתוני יישאר (ואם זה בכלל טוב שהוא יישאר). מה שיותר גרוע, זה שפיל ג’קסון מראה שקבלת ההחלטות שלו כנשיא לא דומה לקבלת ההחלטות כמאמן, והתעקשות שלו על התקפת המשולש תסנדל את בלאט, שרגיל לסגנון אחר. הסיכוי להיות זה שמוציא את הניקס מהבוץ לא שווה את הסיכון בכישלון נוסף, שיהרוס סופית את שמו של בלאט ב-NBA.

סקרמנטו קינגס
מאזן: 49:33
סטטוס: אין מאמן - ג'ורג' קארל פוטר
מידת הכדאיות: בינונית

יהיה נחמד אם דייויד בלאט יהיה מאמנו של עומרי כספי, לא? זה בוודאי יעזור לנו לסקר את המשחקים מדי בוקר. אבל עם כל הרצינות, סקרמנטו היא אחת הקבוצות הכי כושלות ב-NBA בעשור האחרון, כזו שלא מסוגלת למצוא שבב של ווינריות. העונה האחרונה המחישה כמה העסק שם מתלקח בקלות, וכמובן שאחרי חווית קינג ג’יימס, לבלאט יחכה בבירת קליפורניה עוד סופרסטאר שעל פיו יישק דבר - דמרכוס קאזינס. מצד שני, ולאדה דיבאץ’ קיבל מנדט מהבעלים המטורלל ויווק רנאדיבה, והוא הצליח כבר לבנות סגל מוכשר יותר מאשר ידעו בקינגס בעונות קודמות. אם המאמן יזהה אצל דיבאץ’ יכולות לבנות קבוצה מצליחה באמת, יהיה לו כדאי להיות זה שיקבל קרדיט על הקווים.

ברוקלין נטס
מאזן: 61:21
סטטוס: טוני בראון מאמן זמני, צפוי לעזוב
מידת הכדאיות: בינונית

אחרי שנים בהן בילי קינג חירב כל חלקה טובה בברקלייז סנטר בתור הג'נרל מנג'ר, המסיבה שלו נגמרה העונה. שון מרקס נלקח מסן אנטוניו כדי להחליף אותו לקראת סוף העונה, והוא זה שעליו מוטלת האחריות להוציא את הנטס לדרך חדשה. הדיבור הוא שהבעלים מיכאיל פרוחורוב רוצה לחקות את ה"תרבות" של הספרס, ואכן שניים מהמועמדים לאימון הקבוצה הם עוזריו של גרג פופוביץ' - אטורה מסינה ואימה אודוקה. אלא שגם בלאט הוזכר, ואולי דווקא בקבוצה שמתחילה להיבנות מחדש, הוא יוכל להוכיח את עצמו בצורה שבקאבס לא התאפשר לו. הרי אם תזכרו, קליבלנד מינתה אותו מלכתחילה כדי להוביל קבוצה צעירה סביב קיירי ארווינג. מצד שני, לנטס אין מישהו בסגנון של קיירי, ובחירת הדראפט שלהם עברה לבוסטון.

מינסוטה טימברוולבס
מאזן: 53:29
סטטוס: אין מאמן - סם מיצ'ל פוטר
מידת הכדאיות: גבוהה מאוד

זו הסיטואציה האידיאלית מבחינת בלאט. קבוצה שעמוסה בכשרונות צעירים, שרק זקוקים להכוונה אותה מיצ’ל לא ידע להעניק. אקס קליבלנד לא יימצא פה כוכבים שלא מוכנים להקשיב, לא ייתקל באור זרקורים מסנוור. מה שהוא כן יימצא, זה רכז שהוא “שחקן של מאמן” (ריקי רוביו), ושני שחקנים שנבחרו ראשונים בדראפט ועומדים בציפיות (אנדרו וויגינס) ואפילו עוברים את הציפיות (קארל-אנתוני טאונס). קח את חומר הגלם הזה, תחזיר את הקבוצה לפלייאוף לראשונה מאז 2004 - ופתאום מסתכלים עליך אחרת, כמו גיבור. החסרון היחיד? מינאפוליס היא חור, שאין בו מה לעשות ומזג האוויר מקפיא. מצד שני, גם קליבלנד היא חור.

פיניקס סאנס
מאזן: 59:23
סטטוס: ארל ווטסון מאמן זמני, לא בטוח שיישאר
מידת הכדאיות: בינונית-גבוהה

בדומה לוולבס, גם במדבר אריזונה בלאט יימצא קבוצה עם הרבה כשרון ובלי יותר מדי תקשורת. לפיניקס, מנגד, יש ג’נרל מנג’ר חסר מנוחה וסבלנות בדמות ראיין מקדונה, שהצליח לקחת סגל מוכשר שדיגדג את הפלייאוף, ולהפוך אותו לשטיח של המערב. במערב התחרותי, כל טעות קטנה עלולה לעלות לך ביוקר, אך בדיוק כמו שהסאנס איכזבו בענק העונה, הם יכולים גם לחזור ולהיות הפתעה גדולה, כי עדיין יש שם שחקנים מבטיחים כמו דווין בוקר, ארצ’י גודווין, אלכס לן וכמובן אריק בלדסו שאמור לחזור מפציעה. זו אחת האופציות הכי טובות עבור בלאט.

וושינגטון וויזארדס
מאזן: 41:41
סטטוס: אין מאמן - רנדי וויטמן פוטר
מידת הכדאיות: בינונית-גבוהה

עד העונה, רבים הימרו שקווין דוראנט יחליט בקיץ לעזוב את אוקלהומה סיטי לטובת וושינגטון, העיר בה גדל. כל מה שהוויזארדס היו צריכים כדי לשכנע את הכוכב, היה לעשות עונה נורמלית, להגיע לפלייאוף ולהיראות כמו קונטנדרית. אלא שרנדי וויטמן הוא אחד המאמנים החלשים בסביבה, כזה שלא רואים טביעת עין שלו על המגרש, והקבוצה כשלה בצורה איומה, בלי מקום בפלייאוף. עכשיו קשה לראות את דוראנט מגיע, למרות שיחד עם ג’ון וול ובראדלי ביל, הוא יהפוך את וושינגטון למועמדת מיידית לאליפות. גם אם הוא לא יגיע, הוויזארדס אמורים להיראות יותר טוב משנראו העונה, ואולי בלאט הוא האיש שיעשה את זה. אם דוראנט יגיע וגם בלאט? ברוכים השבים לגמר (ולכאבי הראש).

יוסטון רוקטס
מאזן: 41:41
סטטוס: ג’יי.בי ביקרסטף מאמן זמני, לא בטוח שיישאר
מידת הכדאיות: נמוכה-בינונית

למרות שהרוקטס השלימו את האמא של ההשתחלויות לפלייאוף, השמועות סביב הקבוצה מדברות על כך שביקרסטף, מי שהחליף בתחילת העונה את קווין מקהייל, לא ימשיך כמאמן הראשי. רק סנסציה בקנה מידה היסטרי מול הווריירס ישנה זאת. האם מומלץ לבלאט לרשת את מקומו? לא ממש. אם לברון ג’יימס לא כל כך הקשיב למאמן הישראלי, תהיו בטוחים שהמילים שלו יעברו בצד אחד של הזקן של ג’יימס הארדן וייצאו מהצד השני. הרוקטס הם אחת מקבוצות ההגנה החלשות ב-NBA, וסגנון ההתקפה שלהם מפוזר ומבולגן. כן, הם היו רק לפני שנה בגמר המערב. אבל עדיין כדאי לבלאט להתרחק מהם כל עוד הוא יכול.

בונוס: משרת עוזר המאמן של סטיב קר בגולדן סטייט
מידת הכדאיות: גבוהה מאוד

לפי כל ההערכות, לוק וולטון יהיה אחד השמות החמים בשוק המאמנים בקיץ, זכר לתקופה בה מילא את מקומו את קר על הקווים והוביל את הווריירס לפתיחת העונה הטובה בהיסטוריה. לכן, שנה אחרי שאיפשר לאלווין ג’נטרי להתמנות למאמן הפליקאנס, קר כנראה יצטרך לחפש שוב עוזר מאמן שילווה אותו כדי לצפות מהצד בהצגה הטובה בעולם. וכאן נכנס לתמונה בלאט, שכזכור, כמעט מונה לעוזרו של קר כבר לפני שנתיים, לפני שהקאבס נכנסו לתמונה. יש לו רק מה להרוויח ממהלך שכזה - הפוקוס לא יהיה עליו מצד אחד, ומצד שני הוא יחזור לעבוד ב-NBA בקבוצה מצליחה. שנה-שנתיים בווריירס, ואחרי זה הוא כבר יקבל ג’וב חדש כמאמן ראשי, רק שזה יקרה עם מעמד אחר. ואולי עם טבעת.