בין חוק וסדר ל-CSI: פרשת רציחתו של כוכב ה-NBA

13 שנים ב-NBA ושיתוף פעולה עם לברון נגמרו ברצח. לורנזן רייט נורה למוות ב-2010, בתעלומה לא מפוענחת. החיפוש אחר קצה חוט, הגרסאות הסותרות והמעצר המפתיע שהגיע 7 שנים אחרי. התעלומה מלאת הטוויסטים שממשיכה להסעיר ולהדהים את ארה"ב

יואב יהב
יואב יהב  12.01.18 - 17:13

תגיות: NBA

תחילת כתבה

שאלה: "האם היה לך, שרה, איזשהו קשר לרצח של לורנזן רייט?".
תשובה: "קודם כל אני רעיה, אחר כך אני אמא ולאחר מכן אני סופרת".

זאת התשובה המתחמקת והלא ברורה שענתה שרה רייט, אישתו לשעבר של שחקן ה-NBA לורנזן רייט, בסרט דוקומנטרי שנעשה לפני כשנתיים על מקרה הרצח שהרעיד את כל ממפיס ב-2010 והיה לאחת התעלומות הבלתי מפוענחות לאורך שנים.

לורנזן, אז שנה בלבד לאחר הפרישה מקריירת NBA של 13 שנים, נמצא כשהוא מת ביער ולאף אחד לא היה מושג מה קרה לו. התעלומה נותרה בעינה עד החודש שעבר, אז התגלתה זהות הרוצח.

רוב הסיכויים שאם לא היה נרצח, לורנזן רייט היה נעלם בתוך רשימת השחקנים האפורים שעשו קריירה שלמה ונאה ב-NBA, אבל לא נכנסו לתודעה ולספרי ההיסטוריה (לא חסרים כאלה). רייט נבחר במקום ה-7 בדראפט של 1996, אחד הדראפטים העמוסים בכישרונות (אחריו נבחרו שמות כמו קובי בראיינט, סטיב נאש ואפילו דורון שפר).

הפורוורד/סנטר התנשא לגובה של 2.11 מ' והיה לפוטנציאל גדול. הוא היה רוב הזמן שחקן משלים ועבר בין מספר קבוצות במהלך הקריירה בליגה הטובה בעולם ובעונת השיא שלו בממפיס גריזליס קלע 12 נקודות ולקח 10 ריבאונדים למשחק. הוא אפילו הספיק לשתף פעולה לברון ג'יימס בעונות האחרונה ב-NBA, אי שם ב-2008/09.
במהלך הקריירה הוא הרוויח לא מעט כסף, אבל כמו ספורטאים רבים בזבז אותו על מכוניות יוקרה, ביגוד ושלל מותרות, שהשאירו אותו בבור כלכלי. רייט עזב את הליגה הטובה בעולם והבין שהוא צריך לצאת לאירופה כדי לנסות ולהביא כסף הביתה לאישתו וששת ילדיהם. בתחילת 2010 לורנזן ואישתו שרה התגרשו וחיו בערים נפרדות, ובמהלך חודש יולי הוא הגיע לבקר את ילדיו בממפיס, שם גם סיים את חייו.

בלילה של ה-18 ביולי יצא לורנזן מבית אישתו לשעבר ומאז אף אחד לא שמע ממנו יותר. ב-22 ליולי דיווחה משפחתו על היעדרותו וב-28 ליולי נמצא גופתו בתוך יער, מחוררת מיריות. מסתבר שב-19 ליולי לפנות בוקר התקבלה שיחה במשטרה ובה לא שומעים דבר מלבד 11 יריות אקדח.

באותה העת לא הצליחו לקשר בין המקרים ולכן לקח יותר מדי זמן למצוא את הגופה. בימים שלאחר מכן נערך טקס אשכבה מרגש ללורנזן, שעסק בעזרה לקהילה והיה אדם מאוד אהוב. החקירה הייתה בראש סדר העדיפויות של משטרת טנסי והיה ברור שיש כאן מקרה קשה של רצח. כשלקחו את שרה לחקירה היא סיפרה לשוטרים כי בליל הרצח, קצת לפני שהלכה לישון, היא ראתה את לורנזן יוצא עם קופסא מלאת סמים ו-110 אלף דולר במזומן. לפי מה שסיפרה הוא נכנס לרכב שבו היה אדם שאותו לא הכירה ומאז היא לא ראתה אותו.

באותה העת החוקרים החלו לבחון את הכיוון של רצח על רקע סחר בסמים. ממפיס באותו הזמן הייתה מדורגת במקום ה-3 בכל ארה"ב מבחינת רמת פשיעה ולכן הדבר לא היה מוזר לאף אחד. מה שחיזק את חשד החוקרים הייתה הסתבכותו הכלכלית של לורנזן.

מסתבר, שכשהפורוורד הבין שהוא חייב כסף, חבר הציע לו למכור את מכוניותיו לאדם אחר, שבמקרה היה אחד מסוחרי הסמים החזקים באיזור. רייט מכר לו את המכוניות, אך ככל הנראה לא העביר את הרשומות לשם אחר. הזמן חלף והמשטרה הגיע אל לורנזן בטענה כי ביצע פשע עם הרכב. הוא סיפר לחוקרים כי הוא לא בעל הרכב ונתן להם את שמו של סוחר הסמים החזק. רבים חשבו כי כך החל סכסוך שבסופו גם נרצח רייט, כהעברת מסר.

תיק החקירה מעולם לא נסגר וכל הזמן נבדקו כיוונים אפשריים. יחד עם זאת, בשל ההגעה המאוחרת לגופה ובשל היעדר כלי רצח, לחוקרים לא היה יותר מדי מה לעשות כדי לפתור את התעלומה. השנים עברו, פרסים הוצעו למי שייתן מידע חדש, אך שום דבר לא עזר.

הוריו של לורנזן חיכו ליום שבו יצלצל הטלפון והם ישמעו חדשות טובות, ואז זה קרה. ב-9 בנובמבר 2017, לפני חודשיים, קיבלה המשטרה טיפ שהוביל אותה לחפש באגם במיססיפי. לאחר חיפושים נמצא בתוך האגם אקדח, אותו הצליחו החוקרים לקשר לרצח של לורנזן. ב-5 לדצמבר הואשם בילי טרנר, גנן במקצועו, ברצח ממדרגה ראשונה לאחר שנמצא כי האקדח היה שלו. הוא טען לחפותו, אך כל הממצאים הראו שהוא האשם.

הוריו של רייט שמחו על כך שהרוצח נמצא ואפילו אמו התעמתה עם טרנר בבית המשפט בניסיון להבין למה עולל זאת לבנה. נראה היה שהמעגל נסגר ורייט יכול לנוח בקברו. אלא שאז, ממש כמו בסרטים הטובים ביותר, הגיע הטוויסט בעלילה.

עשרה ימים לאחר שטרנר הואשם נעצרה שרה, אישתו לשעבר של רייט, בחשד למעורבות ברצח. באופן שהדהים את כולם, שרה הכירה טוב מאוד את בילי טרנר. השניים היו חברים בפייסבוק והתפללו באותה הכנסייה.

ככל הנראה, הסיבה לרצח הייתה הדבר הנלוז ביותר, בצע כסף. מסתבר שבעודו מסובך כלכלית, לורנזן עשה לעצמו ביטוח חיים, שהבטיח קצת יותר ממיליון דולר לילדיו במקרה שילך לעולמו. באופן מפתיע (או שלא) רייט מת מוקדם מהצפוי ומי שהייתה הראשונה לקפוץ על הכסף הייתה שרה.

היא בזבזה במשך 10 חודשים את כל הכסף, שהיה אמור ללכת לעתיד הילדים, ולא הסתכלה לאחור. היא הגיעה להסדר עם בית המשפט על החזרת חלק מהכסף לילדים. שרה עצמה הייתה ברשימת החשודים לאורך כל העת, אבל החוקרים לא באמת האמינו שהיא עשתה זאת. כמה ימים לאחר שנמצאה גופתו של רייט הם אפילו הגיעו לביתה של שרה ומצאו שרידי מדורה (למרות שהתאריך היה ה-1 באוגוסט, קיץ ומזג אוויר חם). השוטרים גם מצאו מכתבים שמיועדים אליה וללורנזן.

הם לא המשיכו באותו הכיוון וכנראה התמקדו בסיפורים שהיא סיפרה על עסקי הסמים, שככל הנראה לא היו מעולם. שרה, שלפני כמה שנים נישאה מחדש, הפכה לסופרת ומטיפה בכנסייה, חשבה שהיא תצליח לברוח מהפשע הנורא אותו ביצעה.היום היא נראית כשבר כלי במדי אסירה וכשהיא אזוקה לכיסא גלגלים היא שמעה כי היא מואשמת, כמו טרנר ששיתף איתה פעולה, ברצח ממדרגה ראשונה והיא צפויה לבלות בכלא עד סוף ימי חייה.

בית המשפט פסק כי היא תועבר לשליטת מדינת טנסי, שם ייגזר דינה. את הפרטים עצמם, על מה קרה שם באותו יום ארור של ה-18 ביולי 2010, אף אחד עדיין לא יודע. המשטרה לא שחררה מידע לציבור כיצד בדיוק רצחו שרה ובילי את לורנזן, אבל את התוצאה הסופית כולם יודעים.

את משפחתו של לורנזן רייט שום דבר כבר לא ינחם באמת, ושמו לעד ייקשר בפרשיית הרצח הנוראה ולא בקריירת הכדורסל שהגשימה לו את החלום, אבל לפחות עכשיו הם יכולים ללכת לקברו ולהגיד לו, שכמו ספורטאים טובים, המשטרה לא ויתרה לרגע, והצליחה להשיג את המטרה – למצוא את מי שרצח את לורנזן רייט.