מתחת לתקרה: האפשרויות שנותרו לכספי ולסטודמאייר

לצד הקיץ המשוגע ב-NBA, שני שחקנים שקרובים לליבנו מחפשים קבוצה לעונה הבאה. אז מה המשמעות של חוזה מינימום, איך החריגות יעזרו ומה האפשרויות שנותרו להם?

עידן ויניצקי, ארה"ב
עידן ויניצקי, ארה"ב  11.07.19 - 10:49
תחילת כתבה

אחרי אחד השבועות המשוגעים בתולדות ה-NBA, שהחל עם הבחירה של קווין דוראנט בברוקלין ונגמר עם ההצטרפות של קוואי לאונרד ופול ג'ורג' לקליפרס, קבוצות הליגה מתחילות להירגע מעט ולסתום חורים, ומתמקדות גם בליגת הקיץ. שני שחקנים שקרובים לליבנו ונכון לרגע זה לא נמצאים באף קבוצה הם עומרי כספי ואמארה סטודמאייר. אז מה הסיכויים והדרך שלהם אל תוך הליגה בעונה הקרובה?

כספי שוחרר מממפיס במהלך העונה החולפת בגלל פציעה ומאז לא שב לפרקט. אמארה, שלא שיחק בליגה מאז 2016, ערך לפני יומיים אימון פתוח עם מונטה אליס, לעיני כתריסר קבוצות.

נכון לנקודת הזמן הנוכחית, חלק גדול מהסגלים בליגה כמעט מלאים, אבל לרוב הקבוצות נשארו מקומות פנויים שצריך למלא לפני העונה. לכל קבוצה מותר לרשום עד 15 שחקנים בסגל ועוד שניים על חוזי Two-Way וכרגע, לממפיס, ניו אורלינס ויוסטון יש 16 שחקנים חתומים, לסן אנטוניו ולוושינגטון יש 15 ולכל שאר הקבוצות יש 12 עד 14.

הקבוצות היחידות שעוד מחזיקות בסכומים נורמליים מתחת לתקרת השכר ויכולות להציע יותר ממינימום הן דאלאס, אטלנטה וסקרמנטו, אבל נראה שבשלב זה, כספי, שחתם על חוזי מינימום גם עם הווריירס לפני שנתיים ועם הגריזליס בשנה שעברה, וגם אמארה, ייאלצו להסתפק בסכום ה"צנוע".

מאחר שב-NBA, בניגוד ל-NFL למשל, יש תקרת שכר "רכה", קיימות שלל חריגות שמותרות בה ופותחות כל מיני אפשרויות. אחת מהחריגות הללו נוגעת לחוזי מינימום, וקובעת כי קבוצות יכולות להעניק חוזים כאלה גם אם הן מעל תקרת השכר, וללא הגבלה. כך שלפחות ברמה הזו, כל מה שקרה עד כה וכל מי שהוחתם או נשלח בטרייד לא רלוונטי לכספי או לסטודמאייר, והם עדיין רשאים לקבל חוזה מינימום מכל קבוצה בליגה.

אם הקבוצה שמעוניינת להעניק חוזה מינימום נמצאת כבר מעל לתקרת השכר, מצב בו נמצאות רוב קבוצות הליגה, הרי שהיא יכולה להציע לאותו שחקן חוזה לשנה או שנתיים בלבד, וללא שום בונוסים למיניהם.

השניים כבר עברו עשר עונות לפחות בליגה, ולכן הם זכאים לחוזה המינימום הגבוה ביותר שיש, 2.56 מיליון דולר בעונה הקרובה. יחד עם זאת, בכל יום שעובר מתחילת העונה, סכום החוזה יורד באופן קבוע (מחלקים את הסכום בסך ימי העונה), כך שכדאי להם לחתום כמה שיותר מוקדם. אם יחתמו לשנתיים, הסכום בעונה הבאה יעמוד על 2.69 מיליון דולר.

לסיום, ב-NBA רצו להגן על השחקנים הוותיקים ולא למנוע מקבוצות לקחת אותם עם חוזי מינימום (ככל שהם יותר ותיקים, כך חוזה המינימום שלהם גדול יותר, החל מכ-830 אלף לרוקי ועד ל-2.56 מיליון לשחקן בעונה עשירית ומעלה). 

לכן, נקבע בהסכם הקיבוצי בליגה כי הקבוצות עצמן משלמות על חוזי מינימום את הסכום המגיע לשחקן שנמצא בעונתו השלישית בליגה (1.62 מיליון השנה), גם אם הוא כבר עבר את העונה הזו (לא אם הוא צעיר יותר) והליגה משלימה את ההפרש. כלומר, קבוצה שתרצה להחתים את כספי או אמארה תידרש לשלם להם 1.62 מיליון והליגה תעביר עוד קרוב למיליון דולר.