הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בין האצבעות: למה דונצ'יץ' נבחר רק שלישי בדראפט?

כבר בעונתו השנייה ב-NBA, הסלובני מאיים להפוך לשחקן הצעיר לזכות בתואר ה-MVP, מה שמעלה תהיות בנוגע לוויתור של הסאנס והקינגס. ההעדפה של אייטון ובגלי, האבא הבעייתי והסטריאוטיפ של הכדורסל האירופי בעיני האמריקנים. פרטים חדשים על המחדל

אבירן גרין
אבירן גרין  24.11.19 - 15:40

כמה רחוק שלא תגיע, פורטלנד תיזכר לעד בתור הקבוצה שוויתרה על מייקל ג'ורדן. בדראפט 1984, הטרייל בלייזרס קיבלו את הבחירה השנייה ובמקום לשים את ידם על השחקן הטוב ביותר שהכדורסל ידע, בחרו בסאם בואי, MJ הלך לשיקאגו והשאר היסטוריה.

  • 22:30, ישיר ב-5SPORT: יוסטון מול דאלאס

34 שנים אחרי ויכול מאוד להיות ששתי קבוצות נוספות - פיניקס וסקרמנטו - יישאו על מצחן אות קין בתור אלה שוויתרו על כוכב עולה אחר: לוקה דונצ'יץ'. בדראפט של השנה שעברה, היהלום הסלובני עמד לבחירתם של שני המועדונים, אבל הסאנס העדיפו את דיאנדרה אייטון והקינגס את מרווין בגלי. דונצ'יץ' נלקח על ידי אטלנטה ועבר לדאלאס בדראפט וזה השתלם לו בענק, כשהעונה הוא כבר סומן כמי שיכול להפוך ל-MVP הצעיר ביותר בהיסטוריית הליגה.

אז מדוע פיניקס וסקרמנטו ויתרו על התענוג בבחירת דונצ'יץ'? עם עלייתו של היהלום לגדולה, בתקשורת האמריקאית דנו בהרחבה על אותו דראפט.

הצד של פיניקס
חודש וחצי לפני דראפט 2018, הסאנס ביצעו מהלך שהיה אמור להוות את הקרקע הפוריה לבחירתו של דונצ'יץ' ומינו את איגור קוקושקוב, שהדריך אותו ואת סלובניה לזכיה ההיסטורית ביורובאסקט 2017. ההערכות הצביעו על כך שהכוכב הצעיר יהפוך לאירופי הראשון שנבחר ראשון בדראפט מאז אנדראה ברניאני ב-2006, אבל פיניקס העדיפה את דיאנדרה אייטון.

אפשר להגיד שמדובר בהחלטה הגיונית יחסית משום שאייטון סומן בתור הבחירה הראשונה עוד לפני עונת השיא של דונצ'יץ' בריאל מדריד, אבל ככל שעונת 2017/18 התקדמה מניותיו של הסלובני עלו. הוויתור על דונצ'יץ' והבחירה באייטון הייתה חתומה על הבעלים רוברט סארבר, שפיטר ללא קשר את ה-GM כמעט מיד אחרי אותו דראפט. אייטון הפך לשחקן טוב שכעת מרצה עונש בן 25 משחקים על שימוש בחומרים אסורים ועדיין לא מימש את הפוטנציאל, בעוד דונצ'יץ' מתחרה על תואר ה-MVP של העונה.

הצד של סקרמנטו
אחרי הוויתור של פיניקס, הקינגס קיבלו הזדמנות פז לחטוף את דונצ'יץ', אבל העדיפו במקומו את מרווין בגלי, שחקן סביר לכל הדעות, אבל לא כזה שהיה אמור להיבחר שני. בפודקאסט של כתב ESPN אדריאן ווז'נרובסקי, נחשפה הסיבה לכך והיא ממש לא קשורה לכדורסל.

"לפי מה שאני מבין, העובדה שוולאדה דיבאץ' (ה-GM של סקרמנטו) קרוב מאוד ללוקה ומכיר את אביו השפיעה על ההחלטה לוותר עליו", סיפר כתב ESPN טים מקמהון. "באופן בסיסי, הוא לא אהב את אביו של דונצ'יץ' במיוחד וחשב שכמו אבא כך הבן... ובכן, לא, זה שונה לגמרי. הרסת את זה ולאדה".

דיבאץ' היה זה שהניח את היסודות לסקרמנטו הנוכחית עם צירופו של באדי הילד ובחירתו של דיארון פוקס חמישי בדראפט 2017. ה-GM, שזכה בינתיים בהארכת חוזה, סיפק הסבר בדיעבד לוויתור על דונצ'יץ' וטען שאם היה משחק בסקרמנטו הפריחה של פוקס הייתה נמנעת משום שהכדור היה רק בידיים של הסלובני, אבל אין ספק שהוא לא מספק כלל.

הלקחים
ב-SB Nation פורסמה כתבה נרחבת על מה שהוויתור על דונצ'יץ' בתור הבחירה הראשונה (או השנייה) מעיד, וכמה לקחים שהסלובני לימד את הליגה. המועדונים עדיין מתקשים להתמצא בדראפט ולהמר על השחקנים הנכונים (לראיה, העדפת שני שחקנים שלא קרובים למימוש הפוטנציאל שלהם). כפועל יוצא, ההתעסקות האובססיבית בדראפט עלולה להיות מיותרת ולא תמיד מצליחה לחזות מי באמת יהיו כוכבי העתיד (לראייה: יאניס אנטטוקומפו וקוואי לאונרד שנבחרו 15 בדראפט 2013 ו-2011 בהתאמה).

לקח נוסף תלוי העובדה שהסטריאוטיפ ב-NBA בנוגע לכדורסל האירופי עדיין קיים ומסוכן. הכשלון של שחקנים רבים שעשו את המעבר מאירופה לליגה הטובה בעולם גרמה לרבים לחשוב שגם דונצ'יץ' יהיה חלק מהסטטיסטיקה, מה שאולי גרם לקבוצות לוותר עליו. הערב (ראשון, 22:30, ישיר ב-5SPORT) הסלובני יחד עם דאלאס יפגוש את ה-MVP של 2018 ג'יימס הארדן במה שיכול להיות עוד משחק שיעלה את הסיכויים שלו לגעת בתואר הנחשק.