הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קריירה מפוארת: ההישגים הבולטים של בלאט

ממדלית ארד באולימפיאדה ועד היורוליג עם מכבי ת"א. התארים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  18.12.19 - 20:22

תגיות: דייויד בלאט

העובדה הזו כמעט ונבלעה, לאור ההודעה היוקרתית על מינויו לניו יורק ניקס, אבל הערב (רביעי) הסתיימה קריירת אימון מפוארת: הקריירה של דייויד בלאט. בגיל 60, אחד מגדולי המאמנים בכדורסל הישראלי והאירופי מסיים באופן רשמי את הדרך הארוכה, שהחלה לפני לא פחות משלושה עשורים.

בלאט (60) הנחשב לאחד מגדולי מאמני הכדורסל בישראל ובאירופה, החל את קריירת האימון בהפועל גליל עליון ב-1993. קפיצת המדרגה שלו הגיעה עם המינוי לעמדת העוזר בנבחרת ישראל (1996) ותוך כדי גם במכבי תל אביב ב-1999. עם הצהובים הוא זכה בסך הכל ב-9 אליפויות (ארבע כעוזר) ובעשרה גביעי מדינה (ארבעה כעוזר). בנוסף, הניף עם הקבוצה את גביע היורוליג כמאמן ראשי ב-2014 וכעוזר ב-2001 ו-2004. הוא נבחר למאמן העונה שלוש פעמים.

בין לבין, בלאט נבחר למאמן העונה ברוסיה (2005) כשהדריך את דינמו סנט פטרסבורג, עימה זכה ביורוצ'לנג'. בבנטון טרוויזו האיטלקית זכה באליפות (2006) ובגביע המקומי ב-2007. ההישגים הקנו לבלאט את המקום על הקווים של נבחרת רוסיה, אותה הדריל מ-2006 עד 2012. השיג השיא שלו עם הנבחרת היה הזכייה במדליית הארד באולימפיאדת לונדון ב-2012, אך עוד קודם זכה באליפות אירופה (2007) וסיים במקום השלישי באליפות ב-2011.

עם כל הכבוד לכל ההישגים, "הרגע" של המאמן הישראלי בקריירה היה המינוי למשרת המאמן הראשי בקליבלנד קאבלירס , ובכך הפך למאמן האירופי הראשון שמקבל קבוצה ב-NBA. בלאט הדריך את הקאבס במשך עונה וחצי ואף הגיע עם הקבוצה לגמר ה-NBA, שם הפסיד לגולדן סטייט ווריורס. אחרי ההישג ההיסטורי ההוא, בלאט המשיך כמאמן הקאבס עוד חצי עונה, עד שבינואר 2016 פוטר מקליבלנד בטונים צורמים (ע"פ השמועות, בשל יחסים רעועים עם כוכב הקבוצה, לברון ג'יימס, שבסוף אותה עונה זכה עם הקבאלירס באליפות היסטורית).

לאחר מכן חזר לאירופה, לדרושאפקה הטורקית, עימה הניף את גביע היורוקאפ והפך למאמן השלישי אי פעם שזוכה בשלושת המפעלים הבכירים של הכדורסל האירופי. אחרי שנתיים המשיך למועדון הפאר היווני, אולימפיאקוס, אך פוטר בשל פתיחת עונה חלשה - ועם או בלי קשר, מעט אחר כך הדהים את אוהביו ואת הכדורסל העולמי כשהודיע כי חלה בטרשת נפוצה. כעת, בלאט פורש באופן סופי, אבל ממשיך להתעסק בתחום שהוא כל כך אוהב: כדורסל, גם אם מזווית אחרת.