הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מוח כדורסל נפלא": כך בלאט נחת בצוות של הניקס

החברות עם נשיא המועדון, התיעוד מהאימון והמחמאות מאגדת NBA. אחרי שפרש מאימון, דייויד בלאט קיבל אתגר גדול אפילו יותר: לנסות להחזיר את הפרנצ'ייז הענק לדרך המלך

כפיר שקד
כפיר שקד  19.12.19 - 09:48

מינויו של דייויד בלאט כיועץ מקצועי בפרנצ'ייז ששווה הכי הרבה כסף בליגת הכדורסל הטובה בעולם הוא דבר ענק. למרות שבשעות האחרונות הרשתות החברתיות הוצפו בתגובות עוקצניות כלפי מינויו של מאמן קליבלנד לשעבר, שרק בחודש אוגוסט האחרון חשף כי חלה בטרשת נפוצה, התפקיד ועיתוי המינוי מציבים את בלאט כנכס ענק בפירמידה היוקרתית שנקראת ניו יורק ניקס.

התזמון למינוי לא יכול היה להיות מחמיא יותר למי שזכה ב-2014 עם מכבי תל אביב באליפות אירופה. הניקס שקועים באחת מתקופות השבר העמוקות שידעו, ורק לפני שלושה שבועות הראו בצעד שהעיד על פאניקה את הדרך החוצה לדייויד פיזדייל, מאמנם בשנה וחצי האחרונות. הקבוצה ובראשה חברו הטוב של בלאט מהימים בהם למד באוניברסיטת פרינסטון, הנשיא סטיב מילס, הבינה כי היא חייבת לחזק את קשרי החוץ שלה הן ברמת הכדורסל האירופי והן בזירה המקומית בליגות הפיתוח.

מילס, שנמצא במוקד ההאשמות בנושא גיוס השחקנים ועבודת הסקאוטינג הדלה, מכיר את פועלו של בלאט כנראה יותר מכל אחד אחר ויודע שבמצב הנוכחי הוא האיש הנכון, בזמן הנכון. אפשר להגיד שבלאט הגיע לעזרת חבר, הרבה יותר ממה שמילס עזר למי שאימן את אולימפיאקוס בעונה שעברה, להמציא את עצמו מחדש ביום שאחרי הפרישה מאימון פעיל.

"אנשים יכולים להגיד דברים ולזלזל, אבל בלאט הוא גאון כדורסל. הוא אדם חכם מאוד וזה אף פעם לא מזיק שיש אנשים כאלה בחדר", פירגן זאק לואו, הפרשן הבכיר של ESPN. פול פירס, אגדת NBA, ישב לצידו של לואו והוסיף: "זה רעיון מצוין להביא את בלאט, שהוא מוח כדורסל מבריק. הם לא יכולים להיות במצב גרוע יותר וחייבים לנסות דברים אחרים. אולי הוא יראה דברים שאחרים לא רואים".

ההצהרה שנתן מילס עצמו בנושא העסקתו של המאמן לשעבר, סימנה יותר מכל את הצורך שיש בבלאט שבוודאי לא מגיע לתפקיד רשמי רק בשביל להעביר את הזמן. "דייויד בלאט הוא מוח כדורסל נפלא ואנחנו מצפים לו בקוצר רוח בארגון". מילת המפתח נאמרה בהמשך ההצהרה: "הוא יהיה נכס לשכבת הניהול, קבוצת ה-G - LEAGUE שלנו ולסקאוטינג הבינלאומי". המילה 'נכס' היא שמגדירה את מה שסטיב מילס ובוודאי גם הבעלים ג'יימס דולן חושבים על בלאט.

דייויד בלאט הוא "חיית שטח". הוא אוהב אנשים ואנשים אוהבים אותו וכל עוד היה מסוגל להיות מאמן ראשי, לא היה לוקח על עצמו תפקיד ניהולי בשום רמה שהיא. מילס ידע זאת ולכן המהלך הבשיל בדיוק עכשיו. בלאט לא בזבז זמן וכבר נצפה אתמול באימון הניקס כשהוא משוחח עם מילס, ה-GM סקוט פרי ועם אלן יוסטון, אגדת ניקס בעבר וסגנו של פרי בהווה. המאמן המעוטר ישב עם שלושת האנשים החזקים בפרנצ'ייז, ששווה ארבעה מיליארד דולר (!) ודיבר תוך כדי שהשלושה מרותקים למילותיו. לרגע היה נדמה שבלאט חלק מהמועדון המפואר כבר זמן רב. כזה הוא.

מאוחר יותר נצפה בלאט כשהוא יורד לדבר עם מייק מילר, מאמן הניקס הטרי שמחזיק במאזן של 3:3 מאז שמונה, בעקבות פיטוריו של פיזדייל. לפי איאן בגלי, שמסקר את הקבוצה מהתפוח הגדול עבור SNY.TV, "בלאט יהיה יועץ ולא יעבוד עם המאמנים. אין במינוי של בלאט שום דבר שמרמז על שינויים נוספים שיתבצעו בהנהלה. זאת דרך מצוינת עבורו לחקור אפשרויות נוספות, עכשיו כשהוא באופן רשמי פרש מאימון".

במציאות שבה ספורטאים או מאמנים חולים נאלצים לעזוב את הזירה ולצאת מאור הזרקורים, קיבל מי שהוליך את רוסיה כמאמן ראשי למדליית ארד אולימפית, תפקיד שיכול להוות מפתח לעתיד טוב יותר עבור המועדון המדשדש שלא רשם ולו הופעת פלייאוף אחת מאז עונת 2012/13. הקשר האירופי חשוב במיוחד בהיבטי בחירתו העתידית של דני אבדיה בדראפט הקרוב. מי כמו בלאט מכיר את הכישרון של מכבי תל אביב, שעוד לא חגג את יום הולדתו ה-19, ואל תתפלאו אם דרכם של אבדיה והיועץ החדש של הניקס עוד יצטלבו בלב מנהטן.

ומי יודע, אולי אחרי סדרה של שגיאות ומינויים שהחריבו כל חלקה טובה, דווקא מי שאימן את לברון ג'יימס ב-2015, יצליח לעשות שינוי שיוציא את הניקס מחושך לאור. בכל זאת, חנוכה מתקרב.