"לדני אבדיה תהיה קריירת NBA טובה יותר משל כספי"

העליה ברמה ("ממש התקדם, הוכיח שיכול לשמור על שחקני יורוליג") והתחזית לדראפט ("מבסס את עצמו בחמישייה"). ג'ונתן גבעוני, כתב הדראפט הבכיר של אתר ESPN, ניתח את היכולות של הפרוספקט והבהיר: "דני מתחיל מנקודת מוצא טובה יותר מזו של עומרי"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  14.02.20 - 16:20

תגיות: דני אבדיה

תחילת כתבה

זה כבר לא סתם רעשים ודיבורים באוויר. בארה"ב ממש מתלהבים מדני אבדיה לקראת הדראפט של 2020, כאשר מומחים רבים ב-NBA מעריכים באופן שיטתי שהיהלום של מכבי תל אביב ייבחר במקום גבוה בקיץ. אחד מהם הוא ג'ונתן גבעוני, כתב בכיר ואנליסט של הדראפט ב-ESPN. השבוע הוא סיפק הסברים מפורטים על הבאז מסביב לאבדיה בראיון לתכנית "מגרש פתוח".

ראשית הוא הסביר מה כל כך מושך את התקשורת בנוגע לאבדיה: "זה שילוב של הגודל, האתלטיות, הוורסטיליות, הכישורים, הבנת המשחק והתחרותיות. יש לו כמעט כל מה שאתה מחפש חוץ מקליעה מבחוץ, שנמצאת בשיפור לאחרונה. קשה למצוא גארדים גדולים, בחורים שיכולים להוביל את הכדור, שיכולים לערב אחרים במשחק, שלוקחים ריבאונד, שיכולים לדחוף את הכדור. ההתקדמות שהוא עשה מבחינה הגנתית בשנה הזו הייתה משמעותית. הוא הוכיח שהוא יכול לשמור על שחקני יורוליג. זו הייתה חולשה שלו בעבר, והוא ממש התקדם בתחום הזה".

גבעוני נשאל אם הדראפט ככלל הוא חלש השנה, או שמא הרמה של אבדיה גבוהה במיוחד: "זו הרמה שלו. בכל דראפט יגלו בו המון עניין. הוא הכישרון הגדול ביותר באירופה, הוא היה דומיננטי בקבוצת הגיל שלו בכל שלב בקריירה, הוא היה דומיננטי בקבוצת גילאים גבוהה משלו, הוא היה המצטיין באליפות אירופה עד גיל 20 של פיב"א, זכה בשתי אליפויות אירופה, היה במחנה הכדורסל האירופאי של ה-NBA, זכה בתואר השחקן המצטיין, הוא הוכיח את עצמו בכל רמה. אפשר לראות שאלו דברים שמעידים על האפשרות שיצליח בליגה. יש המון שחקנים בינלאומיים טובים שיש להם תפקיד גדול ב-NBA והוא הבא בתור".

על הדאנק של היהלום על הראש של דאטומה במשחק מול פנרבחצ'ה: "זה היה ענק. זה היה סימן השאלה שלהרבה מאוד אנשי NBA היה לגביו: מדוע הוא לא משחק ביורוליג? מדוע אין לו השפעה גדולה? מוקדם יותר העונה הוא קיבל מעט דקות וכשהוא קיבל, הוא התקשה. מאז הוא ממש התקדם ונכנס לחלל שהיה למכבי ת"א עם כל הפציעות. הוא השתפר ככל שהעונה התקדמה. אנשים יודעים שמכבי ת"א לא מקום מתאים לשחקנים צעירים. זה לא מקום שנותנים לך דקות בקלות. הוא צריך להרוויח הכל בעצמו וזה יתרון".

"יש בו אפילו יותר ממה שהוא הראה עד עכשיו. הוא עשה עבודה מעניינת כששיחק מתחת לסל. זו התחרות ברמה הגבוהה ביותר מחוץ ל-NBA. עבורו, לקלוע 13 נקודות במשחק חוץ מול פנרבחצ'ה, להיות חלק גדול מניצחון גדול ולהיות על המגרש בזמן אמת, זה אומר המון. אנשים מסתכלים על שחקנים אחרים שמשחקים ב-NBA ועשו זאת וזה אומר הכל".

גבעוני גם נשאל אם יש דמיון בין אבדיה לבין לוקה דונצ'יץ': "לא, אני לא חושב שזה הוגן. זה מגיע מהעובדה שבנבחרת דני שיחק כרכז, הגובה שלו 2.03 מ' ויש לו חוש נהדר למשחק והוא מאוד תחרותי. ריאל מדריד שמה את הכדור בידיים של לוקה דונצ'יץ' כשהוא היה בן 16 וזה סיפור שונה לגמרי. הוא היה ה-MVP של היורוליג וזכה בפיינל פור והיה ה-MVP גם שם. זה לא הוגן להשוות את דני ללוקה. לוקה הוא, כנראה, אחד מ-5 השחקנים הטובים בליגה כרגע ואני לא חושב שאפשר לצפות מדני להיות כזה כרגע. הוא עושה דברים מיוחדים בזכות עצמו".

לאחר מכן הוא ניסה להעריך באיזה מקום השחקן ייבחר בדראפט: "הוא מייצב את עצמו כאחת מחמש הבחירות הראשונות בדראפט. אני לא חושב שזה יהיה טוב עבורו להיבחר במקום הראשון או השני. זה המון לחץ, על אף שהוא משחק בסביבה הכי לחוצה מבין המועמדים לדראפט. בין המקומות 3 ל-5 או 3 ל-7. מה שהכי חשוב שהוא יגיע למקום הנכון, קבוצה שמעריכה אותו, שתשתמש בו בהתקפה בתקווה שנראה עוד מיכולות ניהול המשחק שלו".

לגבי השאלה אם עדיף לאבדיה להישאר באירופה: "אני לא חושב. יש חוזי רוקי בליגה, אתה צריך לקיים ארבע שנים מהחוזה הזה ב-NBA כדי להשיג את החוזה הבא, ששם נמצא הכסף האמיתי. לרוב אתה לא יכול לתמרן עם זה, במיוחד אם אתה דני אבדיה. מי שתבחר אותו, תעשה זאת מסיבה מסוימת".

לסיום ניסה גבעוני להשוות בין הקריירה של עומרי כספי לזו הצפויה של אבדיה: "לעומרי הייתה קריירת NBA פנומנלית, טובה יותר ממה שכולם ציפו. הוא מיצה לחלוטין את הכישרון שלו. יש לו אופי נהדר, הוא השתפר כל שנה, במיוחד ביכולת הקליעה שלו. אם לדני תהיה קריירה דומה לזו של עומרי, זו תהיה הצלחה, אבל דני מתחיל מנקודת מוצא טובה יותר. יש לו יותר כישרון משהיה לעומרי בגיל שלו, יש לו יותר מה להציע במשחק שלו עם השליטה בכדור והמסירה. אני חושב שלדני תהיה קריירה טובה יותר, אבל זה לא בא להפחית מעומרי, שהוא אגדה בישראל והוא סלל את הדרך לאנשים כמו דני".