המלך יואל: על הלילה המפלצתי של אמביד

שיא קריירה, קריאות MVP ומחמאות ממאמן היריבה. גם ביל נצץ

כפיר שקד
כפיר שקד  25.02.20 - 10:22
תחילת כתבה

צפו במיטב הביצועים של ג'ואל אמביד ממשחק השיא בקריירה מול אטלנטה>>>

ממש בסוף משחק הניצחון, לפנות בוקר (בין שני לשלישי), של פילדלפיה על אטלנטה (112:129 לסיקסרס), צלף ג'ואל אמביד שלשה אדירה שהעלתה את מאזנו האישי ל-49 נקודות וקבעה שיא קריירה חדש עבור הביג-מן האימתני. הקמרוני הסתובב אל הקהל, חייך חיוך ענק, הטה את אוזנו כדי לשמוע את קולות העידוד ועשה ריקוד קטן. כזה הוא אמביד. שחקן שנותן הצגות ומול ההוקס ההצגה של הענק התחוללה על ומחוץ לפרקט.

"אמרתי לפני פגרת האולסטאר שאני הולך להיכנס לכיוון מחשבה אחר, להיות יותר אגרסיבי", אמר אמביד על ההופעה הפורייה ביותר בקריירת המשחק שלו ב- NBA שכללה גם 14 ריבאונדים. "אמרתי שאני אחזור כדי לכייף. לכייף מגיע בכל מיני תצורות. אני לא חייב תמיד לחייך ולצחוק. אני יכול גם לעשות כיף בכך שאני שולט במשחק", סיים הקמרוני העצום, שרק ביום שישי האחרון הצהיר שהוא השחקן הטוב בעולם, בעקבות ניצחונה של פילי על ברוקלין. 

49 הנקודות של אמביד, הן הכי הרבה שקלע שחקן של פילדלפיה מאז אלן אייברסון ב-2005. הסנטר גדול המימדים גם הפך לשחקן הראשון שקובע 49+ נקודות ו-10+ ריבאונדים, במדי הסיקסרס מאז שמוזס מאלון עשה זאת ב-1984. הקמרוני גם קלע הכי הרבה נקודות כסנטר שפותח בחמישייה בפילי, מאז אותו מאלון שקבר 51 נקודות, אי שם לפני למעלה מ-35 שנים.

טוביאס האריס שתרם 25 נקודות משלו לניצחון ה-27 מתוך 29 משחקים של הסיקסרס העונה, באולמה הביתי, פירגן לערב הענק של חברו לקבוצה, "הוא מדהים. אני בטוח שהוא יכול לעשות את זה כל לילה אם ירצה", החמיא האריס. מאמן הקבוצה המפסידה, אטלנטה, לויד פירס התייחס גם הוא לאמביד שלקראת סוף המשחק קיבל מהקהל בוולס פארגו ארינה קריאות: "MVP, MVP", "כשהוא משחק ככה פשוט אי אפשר להתמודד איתו". כל מילה בסלע, לויד. 

בראדלי ביש (ולא, זאת לא טעות):
שוב שיא קריירה ושוב הפסד. בראדלי ביל הוא בגדר תופעה הרבה בזכות הקצב המפלצתי בו הוא שובר שיאים. גארד הוויזארדס המשיך את התצוגה הפנומנלית שלו מליל אמש (שיא קריירה של 53 נקודות בהפסד לשיקגו) וקבע שיא קריירה שני תוך 24 שעות בלבד. 55 נקודות היו לביל הלוהט מול מילווקי, שנזקקה להארכה כדי לגבור על וושינגטון 134:137, בתום מותחן ומאבק של מספר 3 של הקבוצה מעיר הבירה, כמעט לבדו.

איך אפשר בלי קצת מספרים בהקשרו של ביל. הגארד המחונן של הוויזארדס קלע 108 נקודות תוך 24 שעות(!), ב-34 מ-60 מהשדה. כאמור, בשני המקרים נחל מספר 3 של וושינגטון הפסדים, ולמעשה בתשעת המקרים העונה בהם קלע ביל מעל ל-40 נקודות, מאזנה של קבוצתו עומד על 8:1 קטסטרופלי. בנוסף, הקלעי של הקוסמים, הצטרף לרשימה מכובדת מאוד, בה חברים רק שני שחקנים בהיסטוריה, שקלעו 53+ נקודות, בשני משחקים ברצף. השניים הם ווילט צ'מברלין האגדי וג'יימס הארדן.

הנתון המרשים ביותר ברצף המשחקים ההיסטרי של ביל הוא שהוא הפך להיות השחקן הראשון מאז קובי בראיינט, שקובר 50+ נקודות בשני משחקים רצופים, יום אחרי יום. הבלאק ממבה עשה זאת אי שם במרץ 2007, וכמה סימבולי שדווקא בלילה בו התקיימה חגיגת החיים לזכרו של קובי וביתו ג'יאנה שנספו בתאונת מסוק קטלנית, דווקא אז, צץ נתון כל כך מרשים, שמדגיש בפעם המי יודע כמה את גדולתו של בראיינט.