הילד הפך לגבר: כשלברון הרעיד את טורונטו

לפני 15 שנים: ג'יימס רשם היסטוריה עם 56 נק' בגיל 20 וסיפק הצצה לשליטה העתידית שלו ב-NBA

כפיר שקד
כפיר שקד  20.03.20 - 09:07
תחילת כתבה

בוידאו: ההופעה הבלתי נשכחת של לברון ג'יימס מול טורונטו

לברון ג'יימס מעולם לא שיחק טוב כל כך, אבל זה עדיין לא הספיק. ב-20 במרץ, 2005, הפך קינג ג'יימס לשחקן הצעיר ביותר לקלוע מעל ל-50 נקודות (שיא שנשמר עד ימינו), כשתפר לא פחות מ-56 נקודות, שיא פרנצ'ייז דאז, שלא מנעו מקליבלנד להפסיד 105:98 לטורונטו ראפטורס. הקאבס, שהגיעו להתמודדות מול הראפטורס עם שמונה הפסדים רצופים, קיבלו מ"הנבחר" כמות נקודות פסיכית ששמרה את הקבוצה מאוהיו במשחק.

"כנראה ששיחקתי את המשחק הטוב בחיים שלי, אבל אין לזה משמעות כשזה מגיע עם הפסד", אמר לברון, שהיה אז רק בן 20 שנים ו-80 ימים בלבד, בסיום משחק ההפסד התשיעי ברציפות של קבוצתו. בעונתו השנייה בלבד ב-NBA הצליח המלך לרסק את שיא הקריירה שלו שעמד עד אותו ערב נדיר, על 43 נקודות, אותן קלע מול דטרויט, ב-24 בנובמבר באותה עונה. למרות המחמאות הרבות, הילדותייות וחוסר הניסיון השתלט על לברון בסיום, כש-16 שניות לסיום ביצע ג'יימס איבוד כדור שהפך לקריטי כמו גם שתי החטאות מחוץ לקשת ב-14 השניות האחרונות.

לברון הצליח לעקוף את ריק בארי שהיה עד אותה נקודה הצעיר ביותר לקלוע מעל ל-50 נקודות. בארי רשם 57 נקודות במדי סן פרנסיסקו מול ניו יורק ניקס, אך עשה זאת כשהיה בן 21 ו-261 ימים, שנה וחצי מבוגר יותר מהמלך של הקאבס. ג'יימס השאיר מאחור גם את קרייג בלאמי האגדי, שקלע שיא פרנצ'ייז של 50 נקודות במדי קליבלנד נגד סינסינטי בפברואר 1971. "הוא עוד ישבור הרבה שיאים. אתה יודע איך הוא מתפתח", התמוגג פול סילאס, מאמן קליבלנד דאז, מהיהלום מאקרון. "הוא היה לוהט הלילה, הוא פשוט מדהים וכיף לראות אותו", סיכם סילאס את 48 הדקות המלאות ששיחק לברון מול טורונטו.

"חשבתי שהוא הרוויח את כל 56 הנקודות שלו. יש ימים כאלה שפשוט אי אפשר לעצור שחקן יריב וזה אחד מהימים האלה", אמר מאמן טורונטו סאם מיטשל על התפרצות 56 הנק' של הילד בן ה-20, שהפכה באותה נקודה לכמות הנקודות הגדולה בהיסטוריה שנקלעה מול הראפטורס ע"י שחקן בודד. אלא שעשרה חודשים חלפו וקובי בראיינט כבר דאג לרסק עד עפר את שיא הנקודות שנקלע נגד הפרנצ'ייז ממחוז אונטריו עם הצגה מטורללת של 81 נקודות.

לדעת רבים, היה זה משחקו הגדול ביותר של קינג ג'יימס בקדנציה הראשונה שלו באוהיו, אך הצגת היחיד גם סיפקה הצצה לעובדה שבשבע עונותיו הראשונות בליגה לברון למעשה תיפקד ללא עזרה ממשית מחבריו לקבוצה. בכל זאת הצליח מי שגם גם בגיל 35 ממשיך להיות השחקן הדומיננטי בליגה, לסחוב את הקאבלירס לבד על הגב עד לגמר 2007, בדרך להפסד 4:0 לסן אנטוניו. ובכל זאת, כשמנסים להיזכר בלברון של אותם ימים, תמיד יעלה לנגד עינינו אותו משחק מול טורונטו בו הפך הילד מאקרון לגבר אמיתי.