הסיני ששיגע את ארה"ב: איפה יאו מינג?

מההתנגחות עם שאקיל לעסקים בארה"ב, והתרומה לכדורסל הסיני

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  14.04.20 - 14:16
תחילת כתבה

לפני נגיף הקורונה ואפליקציית הטיק טוק, היה מוצר סיני אחר ששיגע את ארה"ב וזה היה יאו מינג. הסנטר הענק שנבחר במקום הראשון של דראפט 2002 היה הימור גדול אותו לקחה יוסטון רוקטס, ולמרות ההצלחה הגדולה, הפציעות הן שהכריעו את הקריירה של מינג ב-NBA.

יאו מינג היה גשר ארוך במיוחד שחיבר בין האומה האסייאתית לזאת שבצפון אמריקה, אך מעבר להשפעה הגדולה שהייתה לו מבחינת חשיפה של ה-NBA בסין, מינג גם היה שחקן מצוין.  בתשע העונות בהן שיחק בליגה הטובה בעולם הוא רשם ממוצעים של 19 נק' ו-9.2 ריב' למשחק. מינג נבחר חמש פעמים לחמישיית העונה של הליגה ושמונה פעמים לאולסטאר.

כיום את הסטטיסטיקות על המגרש העביר מינג לעסקים, הן בסין וכן גם בארה"ב. מינג הקים רשת מסעדות שנקראת "יאו בר ומסעדה". אחת כזאת נמצאת בעיר בה שיחק, יוסטון וכן אחת נוספת בשנחאי עיר הולדתו. כמו כן הוא מחזיק בבעולתו יקב יינות בקליפורניה.

על אף הפנייה לעסקי המסעדנות, מאז שפרש ממשחק פעיל, מינג לא זנח את הכדור הכתום. הוא הקים בשיתוף עם ה-NBA את קבוצת "NBA-יאו", שנועדה לשלב יותר סינים בענף. כמו כן, היה הבעלים למספר שנים של קבוצת הכדורסל של שנחאי, וכיום הוא עומד בראש איגוד הכדורסל בסין.

ואם כבר יאו מינג, איך אפשר בלי לחזור ליריבות הגדולה בינו לבין שאקיל אוניל. הגדולה של הסיני הענק לאורך הקריירה הייתה השמירה על קור הרוח, על אף הלחץ התקשורתי הגדול סביבו. אחד הדברים הזכורים מהתקופה בה שיחק, היה האופן בו התייחס אליו הגבוה של הלייקרס.

סיפור ידוע היה כשמינג היה רק רוקי, שאק, הכוכב הגדול של הליגה דאז אמר משפט מאוד מזלזל: "תמסרו ליאו מינג: צ'ינג-צ'ונג-יאנג". הסנטר הסיני לא התרגש וענה לו על המגרש כשעשה לו חיים קשים מאוד בתוך הצבע. סגירת המעגל של השניים הייתה לימים כשנבחרו יחדיו להכנס להיכל התהילה של הליגה בשנת 2016.