הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מייקל ג'ורדן: על היריבות הגדולה עם אייזיאה תומאס

חוקי ג'ורדן? הדרים טים? בריקוד האחרון שכחו את ה"חרם" שהצית ב-MJ את האש

אלון אמסלם
אלון אמסלם  09.05.20 - 19:14

מייקל ג'ורדן ואייזיאה תומאס מעולם לא היו חברים. למעשה, גם היום הם דואגים לתחזק את היריבות ארוכת השנים ביניהם מדי פעם. יריבות שהחלה בקרבות הבלתי נשכחים של שיקגו ודטרויט, נמשכה בנידוי של תומאס מה'דרים טים' וקמה לתחייה בימים אלה הודות לסדרת הדוקו "הריקוד האחרון". אבל האם ייתכן שהסדרה לא מספרת לנו הכל?

תחילה, רגע לפני שנתעמק בפרטים, נזכיר למי ששכח. על פי מה שמסופר בסדרה, היריבות בין השניים החלה במשחק הרביעי של גמר המזרח בעונת 1990/1991, כשתומאס ודטרויט ירדו מהפרקט לפני תום הזמן ובלי ללחוץ ידיים, לאחר שהפסידו משחק רביעי ברציפות והודחו.

עוד לפני כן, דטרויט הצליחה לעצבן את ג'ורדן לא פעם ולא פעמיים - אלא בשלוש סדרות פלייאוף שונות. הם השתמשו בטקטיקות ההגנתיות הידועות לשמצה, "חוקי ג'ורדן", והצליחו להוציא את האגדה - שכבר אז, עוד לפני שענד טבעת אחת, היה בטוח בגדולתו - משלוותו. "ראית את ההבדלים בין הסגנונות", אמר ג'ורדן לתקשורת בזמנו. "הם שיחקו מלוכלך, עשו עבירות בוטות והתנהגו בצורה בלתי ספורטיבית. אנחנו שיחקנו כדורסל נקי, לא ניסינו לפגוע באנשים, אנחנו לא נלכלך את המשחק".

כמובן שזו הייתה רק ההתחלה. חודשיים לאחר מכן, הוכרז הסגל הראשוני של נבחרת ארצות הברית הגדולה בהסיטוריה, ה'דרים טים' - והפלא ופלא, תומאס נותר בחוץ. בסדרה עצמה, ג'ורדן מכחיש כי הוא ביקש את הדרתו של תומאס מהנבחרת. "לפני האולימפיאדה רוד ת'ורן ניגש אלי ואמר לי שהם היו שמחים שאצטרף לנבחרת. שאלתי מי מצטרף, והוא ענה 'ובכן, הבחור שאתה מדבר עליו לא מצטרף'", ג'ורדן שיחזר, אבל האמת? די במבט על דפי ההיסטוריה והאזנה לטון של קולו כדי להבין שאולי דווקא כן היה לו חלק.

ברשותכם, נחזור לשנת 1985 - משחק האולסטאר הראשון של ג'ורדן, המשחק בו נטעו זרעי היריבות עם תומאס. בלילה שלפני משחק האולסטאר, ג'ורדן השתתף בתחרות ההטבעות, ובחימום הוא לבש את המדים של נייקי ולא את מדי החימום של הבולס, כשעל צווארו שרשרת זהב שאי אפשר לפספס. האולסטארים הוותיקים לא אהבו את זה. למחרת, הם החליטו ללמד אותו לקח ולא מסרו לו כדורים בהתקפה. על פי הקונספירציה, מספרים ברשת CBS, אלה היו מג'יק ג'ונסון וג'ורג' גרווין מהמערב, ואייזיאה תומאס מהמזרח, שהנהיגו את החרם. וג'ורדן? הוא סיים את המשחק עם שבע נקודות והכי מעט זריקות מהחמישייה של המזרח.

שנים מאוחר יותר, ג'ורדן טען כי היה מהוסס כי "לא רצה להיתפס כטירון שגונב את ההצגה" - אך במשחק הראשון אחרי האולסטאר, שבמקרה היה מול דטרויט, הוא התפוצץ עם 49 נקודות, 15 ריבאונדים ו-5 אסיסטים. בסרט של רולנד לזנבי על החיים של מייקל ג'ורדן, סיפר יצרן הנעליים האגדי, סוני וואקרו, כי האולסטאר ההוא הצית את האש בג'ורדן. "זה הפך לקרב אישי", הוא נזכר. "צפינו באדם שהופך לרוצח, ומאחד את כולם איתו למשימה. ג'ורדן מעולם לא שכח את אותו יום, הוא אולי מחבק ומנשק את כולם, אבל זה אצלו בראש. זו הייתה הסחרחורת הציבורית הראשונה של מייקל ג'ורדן".

תומאס עצמו הכחיש שקרה משהו חריג באותו משחק, כך שהדיון הזה כנראה יישאר פתוח, אבל ב'ספר החלומות של מק'אלום', שיצא לאור בשנת 2012, נכתב כי שיחת הטלפון בין ג'ורדן לרוד ת'ורן, זו שהגיעה כמה שנים מאוחר יותר, הייתה קצת שונה, והוא מצטט: "ג'ורדן התקשר לרוד ואמר לו 'אני לא רוצה שאייזיאה תומאס יהיה בדרים טים'". באותו סרט, אגב, סקוטי פיפן התראיין ואמר שהוא בז לדרך בה תומאס שיחק את המשחק, וכשנשאל על הנידוי מצידו של ג'ורדן הוא כמעט ולא הצליח שלא לצחוק ואמר: "טוב, אני לא יכול לדבר בשם מייקל, אבל אני לא חושב שהוא רצה אותו בקבוצה".

כמובן שאין לדעת איפה, מתי ואיך החלה היריבות בין השניים - וכנראה שאת הכתבה הזו היה ניתן היה להמשיך עוד ועוד ועוד - אבל מספיקה טעימה כדי לחשוב שוב כמה פרטים לא נכנסו ל"הריקוד האחרון", וכמה סדרות צריך לכתוב כדי לכסות את השושלת הגדולה בהיסטוריה מא' ועד ת'.