הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מייקל ג'ורדן: "כואב וכועס על הגזענות"

הכוכב האגדי על האירועים: "צריכים להתבטא בדרכי שלום"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  31.05.20 - 23:51
תחילת כתבה

מזה שבוע שארה"ב גועשת, לאחר מותו של ג'ורג' פלויד, אזרח ממוצא אפרו-אמריקאי שנהרג כתוצאה מאלימות משטרתית. לא מעט ספורטאים ודמויות בולטות מהענף הביעו את עמדתם בנוגע לאירוע הנורא וכעת הגיעו תגובות נוספות אפילו מצידו של אגדת ה-NBA מייקל ג'ורדן, שלא נוהג להתבטא בנושאים כאלה ובעבר אף ספג ביקורות על כך.

בהודעה שפרסם ברשתות החברתיות, כתב ג'ורדן: "אני עצוב מאוד, באמת כואב ומלם בכעס. אני רואה ומרגיש את הכאב, הזעם והתסכול של כולם. אני עומד לצד אלה שיוצאים נגד הגזענות המושרשת והאלימות נגד השחורים במדינה שלנו. נמאס לנו. אין לי את התשובות, אבל הקולות הקולקטיביים מראים כוח ואת חוסר היכולת להיות מפולגים בידי אחרים. אנחנו חייבים להקשיב אחד לשני, להראות חמלה ואמפטיה ואף פעם לא להפנות את הגב מול אכזיות חסרת היגיון".

"אנחנו צריכים להמשיך להתבטא בשלום נגד חוסר צדק ולבקש לקיחת אחריות", הוסיף ג'ורדן. "הקול המאוחד שלנו צריך להפעיל לחץ  על המנהיגים כדי לשנות את החוק, אחרת נצטרך להצביע כדי ליצור שינוי בשיטה. כל אחד מאיתנו צריך להיות חלק מהפיתרון, אנחנו חייבים לעבור יחד כדי להבטיח צדק לכולם. הלב שלי יוצא למשפחה של ג'ורג' פלויד ואל אינספור החיים האחרים שנלקחו בפראות ובחוסר צדק בפעולות של גזענות".

גם אגדת הלייקרס, עבדול ג'באר פרסם טור בעיתון הטיימס של העיר בו הזהיר מהסכנות הגדולות שבגזענות, והתייחס להפגנות הגדולות שמתקיימות במדינה: "ייתכן שהדאגה המרכזית של המפגינים היא לא שמירה על מרחק אחד מהשני בשל הקורונה ורבים מהם כנראה לא חששו אפילו להבעיר באש תחנת משטרה. אבל יש דבר אחד שכן חוששים ממנו וזה ששוטרים או שוטרים "בכאילו", רוצחים את אחיהם רק בגלל היותם שחורים".

הסנטר האגדי של לוס אנג'לס הפציר שלמרות שנגיף הקורונה עדיין משתולל בארה''ב וגובה קורבנות רבים, הגזענות מסוכנת ופוגעת בחיי האדם באלפי מונים: "אם אתם רואים מפגינים בעלי עור כהה בגיל של דונאלד טראמפ בשיאה של התפשטות נגיף קטלני, כנראה שהם הגיעו לקצה. הם רק רוצים לחיות, רוצים לנשום".

לצד המילים הקשות של חבר היכל התהילה, מי שעוד הביע את צערו הגדול מהמצב בארה"ב הוא דוק ריברס. מאמנה של הקליפרס דיבר גם הוא מדם ליבו: "אבי היה שוטר במשך שלושים שנה במשטרת שיקגו, אם הוא עדיין היה בחיים, הוא היה נדהם מההתנהגות הגזענית חסרת המעצורים וחסרת הרגשות ששוטרים מפגינים  במדינה שלנו".

ריברס שגם הוא דמות בכירה מאוד בספורט האמריקאי, אמר זאת בפשטות: "להיות שחור בארה"ב זה קשה. לא מצליח לספור את כמות הפעמים שעצרו אותי בצד בגלל צבע העור שלי". עוד הוסיף ריברס: "איפשרנו ליותר מדי טרגדיות להתרחש, זה לא מאבק של האפרו-אמריקאים, זה מאבק של האנושות".