הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

דייויד בלאט: "אבדיה יכול להצליח בניו יורק ניקס"

בראיון ל"מגרש פתוח", המאמן הישראלי העריך את סיכוייו של שחקן מכבי ת"א: "לא תמיד טוב להיבחר ראשון, עדיף ללכת למקום שבו יוכל להשתלב. דני הוכיח שלחץ לא משפיע עליו". וגם: על חזרת הכדורסל ("השחקנים צריכים לקחת אחריות ולהיות יותר זהירים")

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  07.07.20 - 14:02

דייויד בלאט הוא אחד מאנשי הכדורסל המנוסים ביותר שידעה מדינת ישראל. הוא עבר את כל המסלול - משחקן, למאמן צעיר, למי שהצליח לזכות בתארים כמעט בכל מקום בו עבד, ולהישגים בלתי נשכחים - מדליית ארד אולימפית ואליפות אירופה עם נבחרת רוסיה, זכייה ביורוליג עם מכבי תל אביב (כעוזר, ועשור אח"כ גם כמאמן ראשי) ואפילו את אליפות המזרח עם קליבלנד קבאלירס ב-NBA.

ממרום נסיונו, בלאט התראיין ב"מגרש פתוח" - על הליגה הישראלית, גם על מצבו האישי, אבל מעל הכל על מי שאולי יהיה הישראלי הבא בליגה הטובה בעולם: דני אבדיה.

"ברור שאבדיה ימוקם גבוה בדראפט הקרוב", העריך בלאט, "אבל לדעתי עצם המיקום פחות חשוב. זה לא ממש משנה אם הוא יסיים ראשון או שישי או שמיני. לפעמים זה לא טוב להיבחר דווקא במקומות הגבוהים. ההיסטוריה מוכיחה שזה בא עם המון לחץ ואחריות. מה שיותר מהותי לדעתי הוא שאבדיה יילך למקום שמתאים בשבילו, לקבוצה שבה הוא יוכל לשחק תפקיד חשוב - קבוצה שמשחקת כדורסל טוב ונכון, עם מאמנים ברמה גבוהה שמבינים יסודות ויוכלו גם לאפשר לו להתפתח".

אז לאן אבדיה צריך ללכת? "אני דווקא רואה את אבדיה משתלב בקבוצות היותר איכותיות. אצל דני יש הרבה כישורים שהוא עושה בצורה טובה, אבל אין איזה כישרון אחד שהוא עושה מעל הכל. הוא אול אראונד פלייר, שיכול עוד להמשיך להתפתח. איפה ממש? הייתי שמח לראות אותו במיאמי, אצל אריק ספולסטרה, או מילווקי, אבל זה לא יקרה". (צריך לציין שע"פ השיטה, בגלל שההיט והבאקס ממוקמות יחסית גבוה העונה בליגה, בהתאמה הן יבחרו בדראפט במקומות נמוכים)

נתיב אחד בלאט סימן באופן ברור. נתיב שהוא מכיר היטב. "לדעתי אבדיה יכול לתפקד טוב בניו יורק ניקס, אבל אני לא יודע עוד מי יאמן שם. ניו יורק מתאימה לו, כי הוא הוכיח שלחץ וציפיות גבוהות כמו שיש שם, לא משפיעות עליו. בנוסף, יש לו גם קאדר שהוא יוכל להשתלב בו ולשחק. יחד עם זאת", הוא הדגיש, "אנחנו עדיין לא יודעים הרבה דברים: מה הסדר של הדראפט, מי יהיו המאמנים, איך ישתבצו השחקנים החופשיים. הכל יכול להשתנות, בניגוד לשנים קודמות שבהן בשלב הזה כבר היינו יודעים לאן דברים הולכים בקיץ".

בנוסף, בלאט התייחס גם לליגה הישראלית, ולחזרתה: "בסה"כ ישראל, כמו ספרד וגרמניה, ניסתה להחזיר את הספורט והחיים הרגילים לתלם. עד עכשיו זה עבד באופן כללי. השאלה היא מה יקרה מעכשיו, ורק הזמן יגיד. כמו כולם, גם אני מודאג, אבל גם מלא תקווה - ובעיקר מצפה מהשחקנים לקחת את האחריות על עצמם, ולשים לב להנחיות. זה לא תמיד קל, אבל זה המצב - אם הסכמתם לשחק בתנאים האלה, תהיו אחראים ותלכו לפי ההנחיות".

בנוסף, הוא התייחס גם לנועם דוברת, מי שמככב במדיה של מכבי ראשון לציון, ובעיקר לדור השחקנים שצומח עכשיו במגרשים: "נועם הוא שחקן מצוין", החמיא לשחקן הצעיר, "אבל לדעתי זה לא רק הוא. הדור הצעיר של השחקנים היום, מאוד מזכיר לי את הדור שגור שלף וליאור ארדיטי היו חלק ממנו: שחקנים שאפתניים, שאחר כך הצליחו להביא קבוצות ישראליות לשלבים הכי גבוהים באירופה, או שממש יצאו לשחק באירופה".

בלאט עדכן גם על מצבו האישי, וההתמודדות עם מחלת הטרשת הנפוצה: "היום יצאתי מבריכה, אני עובד על עצמי ועל שיווי המשקל שלי. הכל בסדר". ומה נשאר לאחל? "מאחל לכולם שנכבד אחד את השני, שנוכל להתחיל ולחיות ביחד. שנחשוב על הדברים הטובים, ונקרב לבבות במקום להרחיק. שכולנו נהיה בריאים".