הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יוצאים מהקווים: האם ה-NBA מתקדמת לדור חדש של מאמנים?

שבע משרות אימון פתוחות ב-NBA נכון להיום, ורשימת המועמדים הופכת לסיפור מעניין במיוחד: פחות שמות "מנוסים", יותר עוזרי מאמן ושחקני עבר אפרו-אמריקאים כמו צ'ונסי בילאפס וסם קאסל – וגם יותר נשים מאי פעם. למה זה קורה דווקא עכשיו? ערן סורוקה מסביר

ערן סורוקה
ערן סורוקה  22.06.21 - 19:00

תגיות: NBA

הביטוי "עוד לא יבש הדיו" ישן בערך כמו התקופה שבה עיתונאים היו משתמשים בדיו כדי להעביר כתבות, ועדיין נשתמש בו כאן. ולמה? מכיוון שעוד לא יבש הדיו על הפוסט שהכינה פורטלנד כדי להיפרד מהמאמן בתשע השנים האחרונות טרי סטוטס, ושעה אחרי, דמיאן לילארד כבר הודיע לכתבי Yahoo ו-The Athletic את מי הוא רוצה במקומו. ג'ייסון קיד (שכבר הספיק לוותר על התפקיד), ואם לא – אז צ'ונסי בילאפס.

אח, זוכרים את הימים בהם שחקנים התמקדו בלעשות דברים נהדרים על המגרש, וגם מחוץ למגרש – בקהילה, אפילו בהשפעה פוליטית וחברתית? עכשיו כוכבים רוצים לקבוע לעצמם גם את המאמן, בפומבי. אחרת, בהשראת המערכון של הגשש, אולי ישרפו את המועדון, ופשוט יבקשו לעזוב. לילארד אמנם לא הציב אולטימטום מפורש, אבל מספיק פוסט מסתורי אחד באינסטגרם, פלוס הציטוט הזה שעה אחרי הפיטורים של סטוטס, ולא צריך להיות גאון כדי להבין למה, תרתי משמע, התכוון המשורר.

בשבוע האחרון, כמו שעשה להרבה שיאים אחרים בליגה, לוקה דונצ'יץ' שבר גם את השיא הזה. 8 דקות על השעון חלפו מהידיעה של אדריאן ווג'נרובסקי ב-ESPN על העזיבה של ריק קרלייל, בעקבות הקרע בהנהלת דאלאס, עד שדייב מקמנמין, המסקר את המאבריקס באותה רשת, צייץ מי המועמד המועדף על העילוי הסלובני שמארק קיובן צריך לרצות כעת – לא אחד השמות הגדולים הפנויים בשוק, אלא עוזר המאמן המוערך של המאבריקס, ג'מאל מוזלי.

בילאפס ומוזלי לא שימשו מעולם כמאמנים ראשיים. הם עשויים לקבל את ההזדמנות בקיץ המשוגע הזה בו כרבע מקבוצות הליגה בחרו או תיאלצנה להחליף מאמנים, וכאן נמצא הסיפור המעניין, בבורסת שמות המועמדים – ולשם שינוי, גם המועמדות. בעוד סטוטס, מייק דאנטוני, קני אטקינסון, ג'ייסון קיד וקרלייל עצמו עשויים להיות פייבוריטים לתפקידים רבים, בילאפס ומוזלי יקבלו הזדמנות לצד אחרים שטרם אימנו בליגה - אימיי יודוקה, דרווין האם, ג'ארון קולינס, צ'ארלס לי, סם קאסל, ווס אנסלד ג'וניור, פרד וינסון (לחובבי הז'אנר: כן, ההוא ששיחק בגבעת שמואל ב-1996/97), וגם בקי האמון, תרזה וות'רספון, דון סטיילי וקארה לוסון.

80% מהשחקנים, 23% מהמאמנים
אין ברשימה הזו שום מסע נקמה נגד גברים לבנים. כן מדובר בתוצר-צד של המחאה שהתפוצצה בשנה האחרונה ברחבי אמריקה וביתר שאת ב-NBA. ליגה שמחויבת לשינוי חברתי, ושכ-75-80% משחקניה שחורים, מובכת אל מול מציאות בה רק כרבע ממאמני הליגה ומהמנג'רים שלה בני מיעוטים. זה לא שמאמנים לבנים אינם מספיק טובים, כמו שמאמנים בני מיעוטים פשוט לא מקבלים הזדמנויות להוכיח שהם מספיק טובים. "האחוזים והמספרים האלה פשוט לא מסתדרים", אמר אנסלד ג'וניור ל-USA Today לפני מספר חודשים, "ה-NBA הרבה יותר מגוונת ופרואקטיבית מליגות אחרות, אבל יש עוד דרך ארוכה".

באופן אירוני, המהלך ששבר את גב הגמל בוצע דווקא על ידי הג'נרל מנג'ר הלטיני היחיד ב-NBA כיום, גרסון רוזאס הקולומביאני של מינסוטה, שמנצח על הנהלה בהרכב מאוד מגוון. באמצע העונה החלשה, פוטר המאמן ריאן סונדרס – והוחלף מיידית בכריס פינץ'. תגובת נגד מאוכזבת הגיעה גם מהכוכב קרל אנתוני טאונס וגם מהסופרסטאר של אחת היריבות. "איך לעזאזל אתה לא לוקח את דייויד ואנטרפול כשהוא יושב אצלך על הספסל, והוא היה חלק מוצלח מהנהלה ומהספסל של קבוצה מנצחת במשך 7 שנים, ושיחק חלק משמעותי בפיתוח קו אחורי דומיננטי", צייץ לילארד שעבד עם ואנטרפול בפורטלנד. שותפו בקו האחורי, סי.ג'יי מקולום, הוסיף על דברי לילארד: "תגרמו לזה להיראות הגיוני".

גם ארגון המאמנים לא אהב את הצעד המהיר. "זכותה של כל קבוצה לפטר ולמנות, אבל באחריותנו לוודא שכל הליך שכזה יכלול בחינה מעמיקה של מועמדים מרקעים שונים", מסר ראש האיגוד קרלייל. ביקורות דומות נשמעו כשהסלטיקס בחרו לקדם את בראד סטיבנס לתפקיד המקצועי הבכיר על חשבון דני איינג', מבלי לראיין מועמדים נוספים. מצד שני, קשה לומר שדברים לא משתנים: שלושת השמות הראשונים שזכו לראיון נוסף בסלטיקס הם יודוקה, בילאפס והאם, כולם מאותה רשימת מועמדים מבטיחים ואפרו-אמריקאים. ובוושינגטון, אחרי הפרידה מסקוט ברוקס, הבטיח המנג'ר טומי שפרד שהמאמן הבא של ווסטברוק, בראדלי ביל ודני אבדיה ייבחר לאחר "בדיקה ארוכה ומגוונת".

חלק מהבעיה כאן נעוצה פשוט בענייני נטוורקינג. "אנשים נוטים לפנות למי שהם מכירים היטב", הסביר הקומישנר אדם סילבר במארס. צ'אד ביוקנן מכיר את נייט ביורקגרן מימיהם כצעירים באיווה, ולקח אותו לאמן את אינדיאנה. רוזאס עבד עם פינץ' בהנהלת יוסטון במשך שנים. קרלייל פנה לליגה ולאחראי הגיוון שלה, אורין סטיוארט, ויחד נבנו אירועים חברתיים וסדנאות עבודה משותפות כדי לסייע לאותם מאמנים צעירים יותר לשפר את קשרי העבודה המקצועיים, ביניהם לבין עצמם ולבין מקבלי ההחלטות. "אחד הדברים שהליגה יכולה לעשות", אמר סילבר, "זה ליצור תהליך טוב יותר, שבמסגרתו לכולם יש הזדמנות שווה להצטרף אל האחווה הזו". כעת, עם ריבוי ההזדמנויות שנוצרו, נראה אם התהליך הזה באמת קורה.

לשחק אצל אנשים כמוך
רק שבעה ממאמני הליגה כיום אפרו-אמריקאים, כאמור, אם כי בפלייאוף הזה הייצוג שלהם בגמרים האזוריים מרשים. מונטי וויליאמס העפיל ראשון לגמר המערב, טיי לו הדיח את קרלייל לפני שעשה בית ספר לקווין סניידר. נציג אחד בגמר המזרח הובטח עוד לפני סיום הסדרה בין אטלנטה לפילדלפיה לפנות בוקר כאשר שניים מהוותיקים בעסק, דוק ריברס ונייט מקמילן, זכו לדייט בחצי הגמר האזורי. יכול להיות שזה צירוף מקרים – ויכול להיות שלא.

האם שחקנים באמת יעדיפו לשחק כיום אצל קבוצה המונהגת על ידי אפרו-אמריקאים בעמדות הניהול והאימון הבכירות? "אנחנו השחקנים ממשיכים ללמד זה את זה, ולוודא שאפרו-אמריקאים יהיו בהנהלות ובתפקידי המנג'ר", אמר ל-ESPN כריס פול, שמשחק בפניקס עבור אחד מצמדי המנג'ר-מאמן השחורים היחידים בליגה, ג'יימס ג'ונס ומונטי וויליאמס. "אני רואה את התועלת שבלתת דוגמה לצעירים אפרו-אמריקאים", אמר המאמן וויליאמס לאתר The Undefeated עם מינויו. "אני מנסה לא לפשל, מכיוון שזה ישפיע על אנשים כמו עוזר המאמן שלנו ווילי גרין. הם אולי לא יקבלו את ההזדמנות שאני קיבלתי".

צמד אחר כזה נמצא בדטרויט, שהצליחה להביא בפגרה האחרונה את ג'רמי גראנט, אחד השחקנים המשתפרים והכוכבים העולים של הליגה. גראנט, שלומד בשעות הפנאי על מנהיגים שחורים גדולים מההיסטוריה האמריקאית, סיפר ל-The Athletic כי בחר ללכת לפיסטונס בזכות טרוי וויבר והמאמן דוויין קייסי. "גם על המגרש וגם מחוצה לו, יש תחושת הבנה שאתה מקבל מהרבה שחורים שעברו ועוברים את הקשיים שלנו. זה עושה את הקשר טוב יותר, קל יותר, וגורם לך להרגיש טוב יותר לגבי עצמך כשיש סביבך אנשים כמוך. לאוהדים קשה להבין למה עזבתי סיטואציה מנצחת, אבל שחקנים מבינים".

שחקנים כמו גראנט יכולים להוביל לשינוי. "אם הם ידברו על רצונם לשחק עבור מקבלי החלטות השייכים לקבוצות מיעוט, זה יכול להתחיל טרנד", אמר ל"פורבס" אנסאר אל-אמין, מאמן הכושר של חלק מכוכבי הליגה, ביניהם ג'יילן בראון ובן סימונס. "האדם הזה יצטרך גם להיות מגייס מצוין ושתהיה לו יכולת לבנות קבוצה לאליפות". וגם זה חלק מהעניין: כשמאמנים כמו סטיב קר, טיירון לו וניק נרס לוקחים אליפות בעונת הרוקי שלהם על הקווים, וסטיב נאש לא היה רחוק מלעשות זאת העונה - גם לתת לבילאפס, יודוקה או אנסלד ג'וניור צ'אנס כבר לא נראה כמו כזה הימור.

היא נפלאה, ובמקרה היא גם אשה
תושבי בוסטון ותיירים שהגיעו אליה לפני כשבוע פגשו בשלט חוצות מעניין של חברת תוספי מזון לספורטאים. "זמן לעשות דברים אחרת, בראד", נכתב בשלט שממוען למנג'ר הסלטיקס החדש סטיבנס, "קח את בקי או קארה". עוזרת מאמן הספרס בקי האמון (44), מאמנת נשות דיוק ופרשנית ESPN לשעבר קארה לוסון (40), עוזרת מאמן ניו אורלינס וחברת היכל התהילה תרזה וות'רספון (55) ומאמנת נבחרת הנשים של ארה"ב דון סטיילי (51) הוזכרו בשבועיים האחרונים כמועמדות לתפקידי אימון ראשיים בסלטיקס, בפליקנס, במג'יק ובבלייזרס.

כמו במקרה של המאמנים השחורים הצעירים, גם אצל הנשים לא מדובר באפליה מתקנת לשם האפליה המתקנת, אלא בקידום מועמדות בעלות ידע, ביטחון וניסיון. "לא לקחנו את בקי כדי שתעשה היסטוריה", אמר פופוביץ' על האמון, "היא הרוויחה את זה. היא ראויה. היא נפלאה בעבודה שלה. רציתי אותה איתי בצוות בזכות העבודה שהיא עשתה. במקרה יצא שהיא גם אשה. זה לא אמור להיות רלוונטי, אבל בעולם שלנו זה כן, בגלל הקושי של נשים להגיע לעמדות מסוימות". פאו גאסול תרם דעה משלו: "כאחד ששיחק עבור שניים ממוחות הכדורסל הגדולים, פיל ג'קסון וגרג פופוביץ' – בקי יכולה לאמן. לא 'מספיק טוב', לא 'די טוב', לא 'כמעט כמו גברים'. היא יכולה לאמן ב-NBA. נקודה".

בשלב מסוים כבר היו ל-10 קבוצות בליגה עוזרות מאמן (חלקן עזבו מאז למשרות מאמנת ראשית בקולג'ים), וגם בדרגי ההנהלה הבכירים הייצוג משתפר. כוכבי הליגה מפגינים ברשתות החברתיות הערצה כלפי כוכבות WNBA. לרגל העונה ה-25 של ה-WNBA, עלו שחקני ה-NBA במשך מספר ימים עם חולצות אימון המקדמות את ליגת הנשים. "הרבה שחקנים מהדור הנוכחי חונכו בבית שהדמות הדומיננטיות בו היתה אשה", נתנה ג'ני באוסק, עוזרת מאמן במאבריקס, סיבה נוספת, "נשים יחידניות, עצמאיות, חזקות".

האמון הפכה בעונה שעברה לאשה הראשונה שמנהלת משחק, לאחר הרחקה של גרג פופוביץ', אחד שקידם לאורך שני עשורים וחצי מאמנים ואנשי הנהלה שחורים רבים, שהשתלבו בתפקידים בכירים בליגה. "עבורי, הכדור אף פעם לא זז מספיק מהר", אמרה בראיון העונה. "אנשים לא אוהבים דבר חדש ושונה. לא נוח להם. זה דורש נכונות לקחת סיכון. במובנים מסוימים אני מרגישה שזה יכול לקרות השנה. במובנים אחרים, זה יכול לקחת עשור".

עם שבע משרות פתוחות לפחות בקיץ 2021, ויותר מועמדות ראויות מאי פעם, זה צריך לקחת הרבה פחות מעשור. אולי זה יקרה כבר בקיץ הקרוב.