הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רב הנסתר: הערפל סביב פציעת קוואי

כוכב הקליפרס נותח, ייעדר 9 חודשים? ההסבר המלא בפנים

יונתן קריא  14.07.21 - 21:03

עונת ה-NBA מתקרבת לסיומה, כשהלילה (בין רביעי לחמישי) ייצא לדרך משחק מספר 4 בסדרת הגמר בין מילווקי באקס ופיניקס סאנס. מי שכמובן לא יהיה שם, הוא קוואי לנארד, פורוורד הקליפרס, שבמהלך הסדרה נגד יוטה ג'אז נפצע והחמיץ גם את כל הסדרה נגד הסאנס, בדרך להדחת קבוצתו.

מוקדם יותר היום, הקליפרס הודיעה שהסופרסטאר שלה סבל מקרע חלקי ברצועה הצולבת, עבר בהצלחה ניתוח ובשלב זה לא ידוע מתי הוא ישוב לפרקט. למעשה, בברך ישנן 4 רצועות שתפקידן לייצב את המפרק בכיוונים שונים, כאשר הצולבת הקדמית מגנה מפני "בריחה" קדמית של השוק על פני הירך. ההחלטה אם לנתח או לא מתקבלת לפי יציבות הברך - במידה והיא יציבה לרוב יבחרו לא לנתח ולשקם אותה דרך פיזיותרפיה.

אז מה זה אומר ומה ההבדל בין זה לשיחזור רצועה צולבת "רגיל"?
"בענפים כמו כדורסל וברמות האלו קרע חלקי יכול במהרה להפוך לקרע מלא", מספר ד"ר בצלאל פסקין, כירורג בכיר בבית חולים רמב"ם ואורתופד מכבי חיפה. הקליפרס לא שיחררו דיווח על בדיוק איזה ניתוח עבר האולסטאר אך ניתן להעריך.

"ישנן מספר אופציות ניתוחיות במצב שכזה", מסביר ד"ר פסקין. "שיחזור מלא של הרצועה הצולבת, הוספה של רכיב סינטטי לחיזוק לצד הרצועה הפצועה או חיזוק מהירך כמו ניתוח לאמיר". בניתוח לאמיר משפרים את יציבות הברך בעזרת לקיחת פיסה מה-ITB (רצועה עבה בצד הירך) וחיבורה לצד הברך.

אז מתי קוואי יחזור? כל עוד לא נדע איזה ניתוח עבר במדויק, קשה להעריך. במידה ועבר שיחזור מלא של הרצועה הצולבת האולטסטאר צפוי לשיקום של כ-9 חודשים. במידה וביצעו ניתוח לחיזוק הרצועה הפצועה בלבד יתכן ונראה את קוואי חוזר לפרקט באמצע עונת 2021/22.

יונתן קריא, פיזיותרפיסט ספורט.