הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הרוויח" כמה שנים: על פציעת קולין סקסטון

הניתוח שהועדף על חיזוק, המהלך של הקאבס ומתי ישוב לפרקט?

יונתן קריא  22.11.21 - 18:44

אחרי שעבר ניתוח לתיקון המיניסקוס, מה שיגרום לו להחמיץ את המשך העונה, קליבלנד קאבלירס תצטרך להסתדר ללא הגארד המוכשר קולין סקסטון. רגע אחרי, הנה ההסבר הרפואי על מצבו של סקסטון.

אז מה זה מיניסקוסים? בברך יש לנו צמד סחוסים הנקראים מיניסקוסים. תפקידם העיקרי הוא ריכוך והגדלת שטח הפנים במגע בין הירך לשוק. המיניסקוסים יודעים להתמודד עם לחץ ומשקל בצורה אנכית, אך תנועה סיבובית יכולה לגרום לפגיעה בהם. סקסטון, כאמור, סובב את הירך - מה שגרם ללחץ סיבובי וכוחות גזירה על המיניסקוס, שנקרע.

מה עושים? יש שתי אופציות - ניתוח או שיקום ללא ניתוח. בניתוח יש את האופציה לתפור או "לנקות" את המיניסקוס. כלומר, להוציא את החלק הקרוע ולנקות את השוליים. אם יש אופציה של לתפור בדר"כ היא תועדף, אך השיקום ארוך וקשה בהרבה מניקוי. בשיקום ללא ניתוח, עובדים על יציבות, חיזוק ופינוי נוזלים מהברך כדי לשפר את מצב הברך ללא קשר לפגיעה במיניסקוס. במחקרים שנעשו בשנים האחרונות, לא רואים שינוי משמעותי בין שיקום ניתוחי ללא ניתוחי בקרעים מינוריים.

למה סקסטון סיים את העונה? לפי הדיווחים, גארד קליבלנד עבר ניתוח לתפירת המיניסקוס. במצב כזה, חל איסור לדריכה על הרגל במשך כ-4 שבועות כדי לאפשר לרקמה להחלים - מה שמחליש ומאט את המשך השיקום.

מה עכשיו? לאט ובהדרגה יחזור סקסטון לפעילות. השיקום יארך 6-8 חודשים, כאשר כל דחייה של תאריך החזרה מקטין משמעותית את הסיכוי לפציעה חוזרת. במידה שהיו מוציאים את החלק הקרוע במיניסקוס, ההחלמה הייתה 3-5 שבועות. אז למה בוחרים לתפור את המניסקוס במקום לכרות את החלק הפגוע? תיקון מבנה המניסקוס שומר על יכולת הברך לספיגת זעזועים, ובכך מאריך את חיי הסחוסים במפרק.

אז כן, העונה הנוכחית של קליבלנד נפגעה קשות בעקבות היעדרותו של הגארד, אך הם קנו לו עוד כמה שנים על המגרש. לא ברור עדיין מי קיבל את ההחלטה על הניתוח, אך במידה והנהלת קליבלנד החליטה - זה מרשים מכיוון שסקסטון יהיה שחקן חופשי בסיום העונה. מאז שהצטרף לקאבלירס בשנת 2018, סקסטון היה שחקן חשוב בקבוצה והוא מייצר הנקודות המוביל של הקבוצה בשלוש השנים האחרונות. לניתוח תפירה סיכויים נמוכים לכישלון ובמידה שיצליח, אחוזי הפציעה החוזרת אינם גבוהים יחסית לפציעות אחרות (סביב 10%).