הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הטלטלה בדרך: וושינגטון לפני שבוע גורלי

הוויזארדס ודני אבדיה מתקשים מאוד בשבועות האחרונים ומתרחקים מתמונת הפלייאוף. שאלת עתידו של ביל מעיבה על המועדון שעשוי לעשות טריידים גדולים. מי מועמדים לעזיבה, והאם הם יכולים להביא את לילארד? עושים סדר

רועי ויינברג
רועי ויינברג  06.02.22 - 15:10

אחד המושגים המורכבים ביותר בפילוסופיה היהודית הוא כף הקלע, נקודת האמצע בין גן העדן והגיהנום. מצב סטטי שבו אנשים לא נענשים על מה שהם עשו בחיים הקודמים מצד אחד, אבל לא זוכים לתהילה נצחית מהצד השני. נקודת האמצע יכולה להיות טובה בהרבה תחומים בחיים, אבל לא במקרה הזה. מדובר בסוג של בינוניות נצחית.

וושינגטון וויזארדס, כך נדמה, נמצאת בכף הקלע של ה-NBA. הם לא מספיק טובים בשביל להגיע לגן עדן, תחרות אמיתית על האליפות, או אפילו מקום בשישייה הראשונה של המזרח, אבל מצד שני לא מספיק רעים בשביל להגיע לגהנום שיתן להם בחירת דראפט גבוהה והזדמנות לבנות את עצמם מחדש. אחרי פתיחת עונה נהדרת הוויזארדס הפסידו 25 מ-39 משחקים והפכו לאחת מקבוצות ההגנה הגרועות בליגה. בהתחשב במבנה של ה-NBA, בה הקבוצות החלשות ביותר מקבלות את בחירות הדראפט הגבוהות ביותר, נדמה שאין מקום גרוע יותר מהאמצע, מקום 10/11 בקונפרנס.

אמנם נשאר לוושינגטון לוח משחקים שנחשב קל על הנייר (הנוח ביותר במזרח, לפי האתר Tankahton), אבל המומנטום לא בצד שלהם. הם במקום ה-11 ובמרחק שלושה משחקים מהמקום התשיעי, בזמן שאטלנטה העשירית במומנטום וצפויה לחלוף גם היא על פניהם. וושינגטון ניצחה שני משחקים מעשרת האחרונים ושבוע לפני דד-ליין הטריידים באן.בי.איי, הוויזארדס לפני צומת דרכים קריטית.

אורזים מזוודות: מי יעזבו?
השאלה הגדולה ביותר, כמובן, היא מה קורה עם בראדלי ביל. השחקן הטוב ביותר של וושינגטון יכול לעזוב בקיץ והוויזארדס, לפי שעה, לא מוכנים להעביר אותו אלא אם הוא יבקש. מצד אחד, יש כאן סיכון: ביל נכנס לשנות השיא של הקריירה וככל הנראה לא יוכל להגיע רחוק עם הקבוצה הקיימת של וושינגטון, כך שייתכן כי הוא יעזוב בחינם והוויזארדס ילכו אחורה במקום לקבל עליו נכסים כבר עכשיו.

מצד שני, אפשר להבין את וושינגטון. הוויזארדס לא עשו גמר אזורי מאז 1979 וכקבוצה משוק קטן צריכים שחקנים שיאפשרו להם למלא את האולם. ביל, הכוכב הגדול ביותר של וושינגטון מזה שנים, הוא אחד מהם. הוא מחובר מאוד לעיר וכן יכול להישאר בסופו של דבר, לא מעט בזכות היכולת של וושינגטון להציע לו יותר כסף מכל קבוצה אחרת. לכן, כך נראה, לא יעבירו אותו. ראינו בשנים האחרונות מקרים דומים בפיניקס או שיקגו בהם שוטינג גארד בולט, דווין בוקר או זאק לאבין, נשאר בקבוצה חלשה שהצליחה להתחזק מסביבו.

הדילמה השנייה היא מה עושים עם השחקנים הצעירים. דני אבדיה הבולט שבהם, כמובן, אבל מלבדו יש גם את רוי האצ'ימורה וקורי קיספרט. שלושתם נבחרו בדראפט בשנים האחרונות ועלולים להיות מי שיועברו בטרייד כדי להנחית כוכב אחר, עוד על כך בהמשך.

השמות המעניינים מכולם הם של מי שהגיעו בטרייד על ראסל ווסטברוק ועשויים לעבור, שחקנים שמספיק טובים כבר עכשיו כדי להיות חלק מקונטנדרית אבל לא מספיק טובים בשביל לשנות גורל של קבוצות. קנטביוס קלדוול-פופ, מונטרז הארל ותומאס בראיינט עשויים להיות מעניינים, אבל שני האחרונים מסיימים חוזה השנה כך שקשה לראות קבוצות מעבירות נכס משמעותי תמורת אחד מהם.

לוויזארדס יש בחירות סיבוב ראשון בשנים הקרובות, מה שמשאיר אפשרות מעניינת לטרייד במסגרתו כוכב יעבור כבר עכשיו לוושינגטון והיא תוותר על בחירות לשנים הקרובות, בדומה למה שברוקלין עשתה בשביל ג'יימס הארדן. טרייד במסגרתו הבחירות של 2022 ו-2024 עוברות, בין אם באפשרות ל"החלפת בחירות" עם קבוצה אחרת (כך שהקבוצה תוכל להשתמש בבחירה של וושינגטון, אם היא תהיה גבוהה יותר), עשויה להיות הפתרון המעניין.

מבחינת שחקנים, ככל הנראה המועמדים לעזיבה הם קייל קוזמה, קנטביוס קלדוול-פופ וספנסר דינווידי. הראשון נותן עונה טובה, אבל לא יכול להיות השחןק השני בטיבו בקבוצת פלייאוף ועשוי להיות המרכז של כל טרייד, גם בגלל חוזהו. KCP יכול להיות שווה בחירת סיבוב ראשון או שני מקבוצת פלייאוף לאחר שהיה מאוד משמעותי באליפות של הלייקרס ב-2020 ומועמד מעניין במיוחד, בעיקר אם יהיה טרייד שיכלול שלוש קבוצות. הוויזארדס לא מרוצים מדינווידי שלא הצליח לחזור לחלוטין מהפציעה הקשה שעבר, ולכן גם הוא מועמד.

אבדיה, ככל הנראה, יכול גם כן לעזוב. אם קבוצה תחפש כישרון צעיר הוא המועמד המתאים ביותר, במה שיכול להיות שינוי גדול מבחינתו כמי שיקבל דקות באופן קבוע בשיטה אחרת, אולי בקבוצה עם התקפה דינמית וקבוצתית יותר. העומס בעמדות הפורוורד של וושינגטון ישתנה כמעט בוודאות בכל טרייד, וקשה לראות סיטואציה בה אבדיה, רוי האצ'ימורה, קייל קוזמה ודיוויס ברטנס נשארים ביחד בקבוצה.

השמועות: מי יגיעו?
הוויזארדס אחת הקבוצות המסקרנות לפני הדד-ליין, בחמישי ב-22:00, והוזכרו כמי שרוצים להביא את ג'רמי גרנט או דומנאטס סאבוניס. המקרה של שניהם מעניין במיוחד כמי שנמצאים בקבוצות שנבנות מחדש, כך שטרייד על שחקנים כמו קוזמה או קלדוול-פופ לא בהכרח יתאים לפיסטונס או לפייסרס, שככל הנראה לא יגיעו לפלייאוף השנה. כאן עולה הסבירות של טרייד על אחד הצעירים או על הבחירות, בהתאם למה שהוויזארדס חושבים לנכון.

ויתור על בחירות בשביל חצי עונה של ביל עלול להיות גדול מצד אחד, אבל מצד שני יכול להיות מה שישאיר אותו בסופו של דבר. ההפרש הכספי וההצלחה לה זכו לאבין בשיקגו או בוקר בפיניקס, שניים שלא דרשו טרייד כאמור, עשויה להשפיע גם על ביל. הוויזארדס יוכלו לבנות סביב מי שיגיע, בפרט אם זה יהיה סאבוניס, גם אם ביל לא ימשיך.

הפתרון הריאלי ביותר, כך נדמה, הוא טרייד עם קבוצה שלישית. פרסומים שונים בליגה רמזו שערך הטרייד של אבדיה והאצ'ימורה לא גבוה במיוחד, כמי שיכולים להיות שחקני חמישייה טובים בעתיד אבל ככל הנראה לא אולסטארים, והם יכולים להשיג בחירות על חלק מהשחקנים האחרים. מהלך משולש בשביל מישהו כמו סאבוניס או אפילו כריסטיאן ווד יכול להתאים לכל המעורבים, כאשר יש לא מעט קבוצות באזור הפליי-אין שיעדיפו להתחזק עכשיו ולהמר על העתיד.

המועמדים: מי מתאים?

יש כמה סוגים של שחקנים ב-NBA. מי שיתאימו לוושינגטון הם השחקנים שמרימים רצפה, כאלה שהופכים קבוצות רעות לבינוניות וצריכים את הכדור אצלם (בדומה לראסל ווסטברוק), ולא בהכרח כאלה שהופכים טובות לטובות מאוד. לכן ג'רמי גרנט ודומאנטס סאבוניס שהוזכרו יכולים להתאים. מלבדם יש עוד כמה שמות: כריסטיאן ווד מיוסטון החלשה, נכס התקפי משמעותי ומי שיכול לייצר נקודות בקבוצה תקועה. גם כריס לברט מאינדיאנה עשוי להיות מועמד מעניין ולעבור במחיר נמוך, כאשר יתכן כי בחירת סיבוב ראשון תספיק עבור השניים.

השם המעניין ביותר יכול להיות דווקא דמיאן לילארד. נראה שפורטלנד בדרך לפיצוץ החבילה לאחר שהעבירה את רוברט קובינגטון ונורמן פאוול, שניים משחקניה הטובים ביותר, במחיר יחסית נמוך (אריק בלדסו, ג'סטיס ווינסלו, קיון ג'ונסון ובחירת סיבוב שני ב-2025).

לא ברור מה ערך הטרייד של דמיאן לילארד. מצד אחד, כשהוא בריא הוא אחד השחקנים הטובים באן.בי.איי. מצד שני, הוא היה רחוק ממיטבו העונה ויכול להיות ששיאו כבר מאחוריו. לילארד קרוב לגיל 32, אחרי פציעה קשה בשרירי הבטן ותחת חוזה גדול עד 2024/25. וושינגטון כבר נכוו מהחוזה הענק של ג'ון וול, שמעולם לא חזר לעצמו אחרי הפציעות ומקבל משכורת ענקית מבלי לשחק. אולי נראה מצב דומה עם לילארד.

מצד שני, בדומה למה שקורה בוושינגטון, גם בפורטלנד לילארד הוא הכוכב הגדול של קבוצה משוק קטן. ויתור עליו יכול להיות ויתור על העתיד של כל הבלייזרס, גם אם וושינגטון תסכים למשכן חלק מבחירות הדראפט העתידיות שלה (ושחקנים צעירים) תמורתו. אם הבלייזרס אכן פתוחים לטרייד, ההימור הזה יכול להיות מעניין מאוד עבור וושינגטון. קו אחורי של לילארד וביל יכול להיות הקו האחורי הטוב במזרח, כשביל הוא שדרוג משמעותי על סי ג'יי מקולום בפורטלנד.

לא ברור אם זה יספיק לקבוצה תחרותית או מי משחקני המשנה של הוויזארדס ישארו בטרייד כזה, כאשר כנראה אבדיה או האצ'ימורה יעברו גם הם. חשוב להדגיש כי לא מדובר בשמועה וכרגע לא סביר שהבלייזרס יעבירו את לילארד, אלא בהימור יצירתי של וושינגטון. מה שכמעט בטוח, בהתחשב ביכולת של המכשפים בשבועות האחרונים, זה שנראה טרייד כלשהו.