הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שיעור באינטנסיביות: הפלייאוף של טאונס

כוכב מינסוטה אחד השחקנים המוכשרים בליגה, אך נוטה לפסיביות ברגעי ההכרעה

רועי ויינברג
רועי ויינברג  29.04.22 - 21:45

אחת הסדרות הטובות ביותר של הסיבוב הראשון בפלייאוף ה-NBA, והיחידה שעוד יכולה ללכת למשחק שבע, היא הסדרה בין ממפיס גריזליס למינסוטה טימברוולבס. במצב של 2:3 לגריזליס אנחנו חוזרים הלילה (בין שישי לשבת) בפעם האחרונה בסדרה למינסוטה, כאשר ניצחון חוץ של הגריזליס ידיח אותם מהפלייאוף.

הלילה, 04:00 ב-5SPORT: מינסוטה טימברוולבס נגד ממפיס גריזליס

הנשק הגדול ביותר של מינסוטה, תרתי משמע, הוא קארל אנתוני טאונס. בעוד לממפיס יש שומרי כנף טובים שעושים חיים קשים לאנתוני אדוורדס (24.2 נקודות ב-46.5% מהשדה) ולדיאנג'לו ראסל (13 נקודות ב-32.3% וסדרה מזעזעת), אין להם דרך לעצור את טאונס. הוא קולע 22.6 נקודות בלבד למשחק, אבל עושה זאת ב-54% מהשדה ו-52% מהשלוש.

לפי מדד הטרו שוטינג, שמשקלל אחוזים מהשדה, מהשלוש ומהעונשין, טאונס קולע ב- 71.5% בסדרה. פשוט אין לממפיס, על הנייר, איך לעצור אותו: סטיבן אדאמס שיחק שבע דקות בלבד אחרי המשחק הראשון בסדרה, ג'ארן ג'קסון ג'וניור נוטה להיכנס לבעיית עבירות. על הנייר, אקסבייר טילמן וברנדון קלארק הנמוכים לא יכולים להיות מצ'-אפ מספק לטאונס.

במשחק האחרון זה עבד. טאונס אמנם קלע 28 נקודות, אך זרק 15 כדורים בלבד. לדקות ארוכות הוא פסיבי מדי ולא מצליח להשיג נקודות, וראינו במינסוטה את אדוורדס (86 זריקות מהשדה) ואת ראסל (65) זורקים יותר ממנו. הוא עם 61 נקודות, בנוסף ל-41 זריקות עונשין.

על הנייר, טאונס אחד מהשחקנים המוכשרים ביותר באן.בי.איי. גבוה שקולע באחוז טוב מהשלוש ומוכח גם בפלייאוף, ושחקן שצריך להיות הרבה יותר אגרסיבי. במיוחד בהתחשב ביכולת הקליעה מהשלוש ומהעונשין שמאזנת את זה, אין הרבה סנטרים שיכולים לעשות דברים כאלה:

 

ומיד לאחר מכן את זה:

לכן נשאלת השאלה: למה הוא לא זורק יותר? טאונס לא זרק יותר מ-18 פעמים באף משחק העונה, מלבד הראשון. אקסבייר טילמן וברנדון קלארק עושים עבודה טובה עם כדורסל אגרסיבי ומצליחים להקשות על טאונס הגבוה מהם.

לזכותו של טאונס יאמר שראינו שיפור מהמשחק השלישי בו זרק 4 פעמים, נתון רע לכל שחקן חמישייה מניקולה יוקיץ' ועד למת'יס ת'ייבול, אך זה לא מספיק. שחקן התקפה כל כך יעיל צריך לזרוק יותר, וגם מאמן מינסוטה כריס פינץ' הודה בזה: "הוא זרק יותר כי הוא היה מרוכז יותר. הוא כעס וזה עבד לטובתנו".

טאונס נמצא במקום הרביעי בכמות הנגיעות בכדור בפלייאוף, אחרי דיאנג'לו ראסל, אדוורדס ולא אחר מפטריק בברלי. בברלי נוגע בכדור 61 פעמים במשחק וקולע 11.2 נקודות, טאונס נוגע 58.2 פעמים וקולע כמות כפולה מכך (22.6).

אנתוני אדוורדס עצמו אמר שהוולבס צריכים למסור את הכדור לטאונס יותר, אבל שסגנון המשחק הטבעי שלו, של ראסל ושל טאונס מוביל לכך שהוא זורק פחות. זה טבעי בהתחשב בכך שמדובר בקבוצה צעירה מאוד בפלייאוף הראשון, וזה צעד גדול מההתפתחות: היכולת לנצל מיסמאצ'ים לטובתם.

לכן המשחק השישי הוא מבחן מעניין במיוחד לקא"ט (קארל אנתוני טאונס). אם הוא יראה את היכולת להשתלט על משחקים, מה שחיוני למי שיכול להיות השחקן השני בחשיבותו של אנתוני אדוורדס ואולי אף הראשון בחשיבותו, הוולבס יצליחו לכפות משחק שביעי.