הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לוקה, העייפות וקרי: גמר המערב יוצא לדרך

הנקודות המעניינות במיוחד לפני המשחק הראשון בין גולדן סטייט לדאלאס

רועי ויינברג
רועי ויינברג  18.05.22 - 19:15

אקדח שמופיע במערכה הראשונה יורה במערכה השלישית, לפי אנטון צ'כוב, וזה רלוונטי גם בכל הקשור לסדרות פלייאוף. סדרת גמר המערב תפתח הלילה (בין רביעי לחמישי) בין גולדן סטייט לדאלאס מאבריקס, ויש הזדמנות מעניינת לראות כמה מגמות שילוו אותנו בשאר הסדרה, בנוסף לקרב בין סטפן קרי ללוקה דונצ'יץ'.

04:00, ישיר ב-SPORT5: גולדן סטייט ווריירס נגד דאלאס מאבריקס

מי ישמור על לוקה דונצ'יץ'?

על הנייר יש לגולדן סטייט הרבה שחקנים שיכולים להתמודד עם דונצ'יץ', הלב של דאלאס. הם גם ישתמשו בכולם ברגעים מסויימים כדי לנסות להתיש את הפנומן הסלובני. אנדרו וויגינס, קליי תומפסון, אוטו פורטר ג'וניור ודריימונד גרין הולכים לקבל דקות מול כוכב המאבריקס, בניסיון להוציא אותו מריכוז ולהתיש אותו ככל האפשר.

זה יקרה לכל אורך הסדרה. במשחק הראשון, היום, סביר שנראה יותר דקות של אנדרו וויגינס. ג'ורדן פול וסטפן קרי, שחקני הגנה לא גדולים שצפויים לפתוח, יכולים "לנוח" מול דוריאן פיני סמית' ורג'י בולוק שממעטים לזרוק. זה ישאיר את וויגינס להתמודד עם דונצ'יץ', אחרי שהסלובני זרק מולו ב-10 מ-22 מהשדה בעונה הסדירה ואיבד 6 כדורים לעומת אסיסט אחד. לפי נתוני המדגם החלקיים של אתר ה-NBA, המאבריקס קלעו ב-0.93 נקודות לפוזישן כשהקנדי שמר על דונצ'יץ'.

לכן סביר שנראה את זה בתחילת הסדרה. קליי תומפסון צפוי לקבל את ג'יילן ברנסון או ספנסר דינווידי, בעוד דריימונד יהיה חופשי יותר. אנדרה איגודלה וגארי פייטון ג'וניור, אם יחזרו, יכולים להיות משמעותיים גם הם בצד ההגנתי.

בצד השני סביר שנראה את דוריאן פיני סמית' ורג'י בולוק על קרי ופול, כשעיקר המאמץ של גולדן סטייט יהיה לחפש מיס-מאצ'ים, מה שהסאנס לא הצליחו לעשות. שני שחקני דאלאס עשו חיים קשים במיוחד לכריס פול ודווין בוקר, אבל קרי ופול זריזים יותר ואולי גם סקוררים טובים יותר, לפחות מ-CP3.

העייפות תשפיע?

דאלאס מגיעה אחרי סדרה ארוכה מול פיניקס ושיחקה שני משחקים יותר מהווריירס עד עכשיו. יש לגולדן סטייט הרבה שחקנים שנכנסים ויוצאים מהרוטציה ועומק גדול יותר מזה של המאבס, לה רוטציה קצרה במיוחד: ג'יילן ברנסון, לוקה דונצ'יץ', רג'י בולוק, דוריאן פיני סמית', דוויט פאוול, ספנסר דינווידי, דאוויס ברטנס ופרנק ניליקינה. 9 שחקנים בלבד.

יכול להיות שנראה אנדרלין במשחק הראשון, בדומה למשחק הראשון בגמר המזרח, בו בוסטון פתחה בהתלהבות וקרסה ברבע השלישי. גולדן סטייט קבוצת רבע שלישי מעולה במשך שנים ובפלייאוף האחרון מצטיינת ברבע הרביעי, מה שיכול להיות משמעותי מול ספסל קצר.

סטפן קרי וג'ורדן פול הם שחקנים שמעייפים את ההגנה. התנועה הבלתי פוסקת של גולדן סטייט, כבר מהמשחק היום בצ'ייס ארינה, יכולה להיות קריטית מהבחינה הזאת. במיוחד בהתחשב בכך שהיריבה עם ספסל קצר, התנועה של גולדן סטייט מול הרגליים התשושות של המאבריקס יכולה להיות גורלית.

המספרים מדברים בפני עצמם: שיאן הדקות של הווריירס בפלייאוף הוא קליי תומפסון עם 385. רג'י בולוק (511), דוריאן פיני סמית' (492) וג'יילן ברנסון (460) שיחקו הרבה יותר.

כמה זריקות יהיו לדריימונד גרין?

הסדרה הזאת הולכת להיות קרב של סמול בול. אין גבוה משמעותי באף אחת מהקבוצות ויכול להיות שנראה את המאבריקס ואת הווריירס משחקות עם חמש שחקנים בחוץ כבר משריקת הפתיחה, וזאת יכולה להיות הזדמנות לגרין.

ככל שהוא זורק יותר, דאלאס לא יכולים לשחק עם 5 על 4 בהגנה ולשלוח עזרה על קרי, פול וקליי. במשחק היחיד בו גרין שיחק מול דאלאס העונה הוא זרק 4 זריקות בלבד והם הפסידו ב-17 הפרש.

פוסט-אפים של גרין, בעיקר ברבע הראשון, יכולים לגרום לכל ההגנה להגיב אחרת. במשחקים בהם גרין זרק תשע זריקות או יותר בפלייאוף, גולדן במאזן של 19:68. במשחקים בהם הוא לקח פחות מתשע זריקות הם ב-21:26.

דאלאס היא קבוצה שמתבססת על כישרון אישי של דונצ'יץ' בהתקפה, ולכן התפקיד של גרין כמי שמחליף בהגנה על שחקנים כמו פיני סמית', בולוק או אפילו דינווידי יכול להיות פחות משמעותי מההתקפה. הוא לא יהפוך עכשיו לשחקן של 16 זריקות במשחק, לא קרוב לכך, אבל יכול לנצל הרבה יותר הזדמנויות. זה יהפוך את החיים של קרי ושל ג'ורדן פול לקלים בהרבה.