מכבי הוכיחה: הפיינל פור הוא מטרה אפשרית

ניצחון במדריד יכול היה להבטיח מקום בין 4 הגדולות אבל אי אפשר לגנוב ניצחון כאשר כל כך הרבה שחקנים מתחת לרמה שלהם. פיני גרשון בטוח שניתן להתמודד עם צסק"א וריאל על מקומות 1-2, וגם תוהה: איזה זר יגיע במקום ג'יימס?

פיני גרשון
פיני גרשון  31.01.14 - 09:33
תחילת כתבה

גם לקבוצות הכי טובות – אפילו כאלה שלקחו אליפויות אירופה – יש תקופות פחות טובות. לרוב, זה קורה בסוף ינואר-תחילת פברואר, וכרגע ריאל מדריד בתקופה כזאת, אבל חבל שמכבי תל אביב לא ניצלה את ההזדמנות הבלתי חוזרת לנצח את הספרדים. מכבי שיחקה טקטית נכון, אבל חלק גדול מהשחקנים שלה – שהקבוצה בנויה על היכולת שלהם – לא הציגו אפילו לא יכולת בינונית. רייס, סמית', היקמן, אינגלס, אוחיון ובלו, שזה הרבה יותר מדי שחקנים, לא הגיעו אפילו ליכולת הממוצעת שלהם ואם הם היו שומרים על הרמה שאליה התרגלנו מהם, מכבי הייתה מנצחת.

דיברנו לפני המשחק על שני דברים שמכבי תצטרך לעשות כדי למנוע מריאל את האפשרות לשחק רגיל – שזה אומר לקלוע למעלה מ-90 נקודות כמו שהיא נוהגת לעשות בבית - לשמור חכם ולהשתדל לאבד מינימום כדורים. אין מה לעשות – אי אפשר לקחת את כל הריבאונדים בהגנה וגם לא לשמור על כל הכדורים. בחלק מהדברים האלה, מכבי עמדה. השחקנים של דייויד בלאט שמרו בהגנות חכמות שלריאל לא הייתה תשובה. מכבי הכריחה את ריאל לשחק משחק מסודר של 5 על 5, ויתרה על ריבאונד התקפה וטסה להגנה ושם המארחים מצאו חמישה שחקנים ששומרים חכם, מחליפים נכון ומכריחים לשחק בקצב שטוב להם. ללא המשחק הטקטי הנכון, למכבי לא היה שום סיכוי בגלל היכולת החלשה של רוב שחקניה.

למרות המשחק הטקטי המוצלח, מכבי איבדה יותר כדורים מהממוצע שלה ובלאט אמר בסוף המשחק שמספר שחקנים עשו דברים שהם כנראה לא רגילים ולכן נוצרו איבודי הכדור. הבעיה של מכבי, שרק מאיבודי הכדור האלה ריאל הצליחה לעשות סלים קלים דרך יתרון מספרי או התקפות מעבר. ברגע שאתה מאבד כדור בקו האחורי, האפשרות שכל חמשת השחקנים יחזרו קלושה ביותר, זה כמעט בלתי אפשרי.

אם מכבי הייתה מאבדת 5 כדורים פחות וקולעת באחוזי הקליעה הרגילים שלה מהעונשין, שזה אומר עוד 3-4 נקודות, היא יכולה הייתה בשקט לגנוב ניצחון ממדריד ויכול מאוד להיות שגניבת ניצחון כזה היה שווה לצהובים פיינל פור. למרות זאת, גם במצב הנוכחי מכבי יכולה להסתכל לריאל וצסק"א בעיניים והיא בהחלט יכולה להתמודד איתן על אחד משני המקומות הראשונים לקראת ההצלבה.

בנוגע לאחוזים מהעונשין, גם פה אקח מדבריו של בלאט בסיום. מאמן מכבי אמר שהוא מקווה לצרף שחקן גבוה שגם יכול לקלוע באחוזים גבוהים יותר מהעונשין. בלאט בעצם רמז לאחוזי הקליעה הנמוכים של שני הגבוהים שלו והוא ישמח לשחק בדקות האחרונות עם סנטר שלא ישלחו אותו לקו בכוונה.

נכון שמכבי הורידה את ריאל בלמעלה מ-30 אחוז מהיכולת הממוצעת שלה, אבל גם מכבי שיחקה כבר טוב יותר בעבר. אני כמעט בטוח שדייויד לא תכנן לזרוק 25 שלשות, ומלבד פניני שעשה 5 מ-7, יתר השחקנים עשו 2 מ-18. במשחקי חוץ, במיוחד עם האחוזים הטובים של מכבי מטווח השתיים, צריך לשחק לתוך הצבע ובמשחק הזה היו דקות שחייבו הליכה לצבע או מסירה לשם. ואם כבר פניני, מגיעות לו מחמאות גם על כך שהקריב ועצר מתפרצות בעבירות שגרמו לו לסיים את המשחק מוקדם מהרגיל.

בנוגע לריאל. יול ופרננדס לא מוסרים גדולים לשחקני פנים, במיוחד לא כשמדובר במצבים שהם לא מורגלים אליהם, כשהמשחק עומד על כף המאזניים. עם כל המיליונים, ביורו כמובן, שריאל שופכת על הגבוהים שלה, כבר משחק שני ברמות האלה שהם לא באים לידי ביטוי והפעם מגיע על כך קרדיט גם להגנה של מכבי.

יכול להיות שבדקות האחרונות, אם השופטים לא היו שורקים טכני מוקדם לספרדים ומחממים את הקהל, הם גם לא היו מחזירים לבלאנקוס שתי שריקות בסוף המשחק שיכלו בשקט לקבוע תוצאה אחרת לגמרי. אבל מי יזכור את השריקות האלה בעוד חודשיים? אני לא יודע באיזה כושר ריאל תגיע למפגש בנוקיה, וגם לא איזה שחקן יבוא למכבי ובאיזה כושר יהיו הצהובים, אבל אפשר וצריך לקוות שהמשחק יהיה על ההפרש ואז הכל אפשרי.