היום שאחרי: בלאט ישיב עד יוני, רייס יישאר וג'יימס יעזוב

אלופת אירופה עדיין באופוריה, אך ברקע מכינה את העונה הבאה. קפטן מכבי ת"א ייחתך ואינגלס ישוחרר, אם כי לא צפויה מהפכה בסגל. וגם: בלו מתלבט, לנגפורד מגשש וכוכב הפועל ת"א בתמונה

רועי גלדסטון, שליח ערוץ הספורט למילאנו  19.05.14 - 11:42
איך מכבי תיראה בשנה הבאה (אלן שיבר)
איך מכבי תיראה בשנה הבאה (אלן שיבר)
תחילת כתבה

יצטרכו לעבור עוד כמה ימים או שבועות עד שבאמת נבין מה שעשתה מכבי ת"א. עם שליש תקציב הענקיות של אירופה, עם סגל נחות שכבר נחתך וספג ביקורת מכל כך הרבה כיוונים, דייויד בלאט הוביל את הצהובים לזכיה שישית בגביע אירופה. שיקום מי שהאמין שזה אפשרי. אבל אחרי השמפניות, הלילה הלבן והאופוריה, אלופת אירופה הטריה מגיעה ליום שאחרי. איך ייראה הסגל של מכבי בעונה? מי יעזוב, מי ישוחרר ומי יעמוד על הקווים? הנה כל הפרטים.

עתידו של בלאט? תשובות עד יולי
בראש ובראשונה, ומעל כולם, ניצב דייויד בלאט. מצבו של המאמן ידוע, ויחד עם זאת, עתידו לא ברור. לבלאט חזוה לעונה נוספת, עם אופציית יציאה הדדית. המאמן עצמו צריך להודיע עד אמצע יוני האם הוא מממש את האופציה שלו, וממשיך. במידה ותשובתו חיובית, למכבי יש שבועיים, כלומר עד תחילת יולי, לאשר את המימוש. אם מכבי מאשרת, בלאט ממשיך. אם הצהובים מחליטים שלא, בלאט יפוצה ב-150 אלף דולר וישוחרר. איש לא יודע מה עובר בראשו של המאמן, אך על פי ההערכות, אם הוא ימשיך, לא מן נמנע שיקבל חוזה ארוך טווח הכולל אופציית יציאה ל-NBA. איש לא יופתע אם בלאט ילך לצסק"א מוסקבה, או אפילו לליגה הטובה בעולם, כבר השנה.

עוזבים, נשארים, מתנדנדים ומועמדים
טייריס רייס אולי סיים את עונת היורוליג הראשונה שלו, אבל אחרי שזכה בתואר ה-MVP של הפיינל פור, הוא זכה אוטומוטית להיכנס לליגה של הגדולים, ולכל זה יש משמעות כלכלית מיידית. רייס הגיע עם חוזה לעונה ואופציה לעונה נוספת, ומכבי תממש אותה. רייס יישאר וגם יזכה לשדרוג בשכרו, שעמד העונה על 400 אלף דולר. ריקי היקמן, שהשתכר 500 אלף דולר, מסיים חוזה של שנתיים וגם ההתקשרות עימו תוארך, אם כי עדיין קיימת אפשרות שיזכה להצעה קוסמת מחו"ל ויבחר לעזוב.

מי עוד נשאר? גיא פניני יחתום על חוזה חדש לשנתיים, כשההערכות הן שהקפטן יבקש 600 אלף דולר לכל התקופה, מכבי תציע 500, וההסכם ייסגר איפשהו באמצע. דווין סמית', שהאריך חוזה בקיץ והשתכר 825 אלף דולר, ימשיך ויקבל בשנה הבאה 850 אלף. הסייג היחידי בנוגע לסמית' הוא הניתוח שיעבור בתחילת הקיץ. מדובר בניתוח שלא צפוי להגביל אותו, אך במכבי יוודאו שתהליך החלמתו תקין לפני שיעשו כל צעד.

בנוסף, הסגל ימשיך להישען על השמות המוכרים. יוגב אוחיון יישאר וימשיך את חוזהו, וגם סופו צפוי להמשיך, וזאת למרות שלא פעם במכבי לא היו מרוצים מהתנהגותו ואף הזהירו אותו. מסילבן לנדסברג יש שביעות רצון ובמכבי רואים בו את עתיד המועדון. אלכס טיוס שכבר היה "על המזוודות", הפך להיות הנכס הגדול ביותר של מכבי, ואחרי שהשתכר השנה 275 אלף דולרים בלבד, ימשיך עונה נוספת על פי חוזהו.

טיוס כבר היה על המזוודות, אבל כעת יזכה לשדרוג
בנוגע לטיוס, ההתקשרות תימשך, אבל זאת למרות פיצוץ גדול שהיה השנה בין סוכנו, הפי וולטרס, לבין ניקולה וויצ'יץ' ודני פדרמן. חילוקי הדעות היו בשל הפציעה של המתאזרח בקרסול, והרצון של מכבי שישחק תחת הכאבים. בעת אותו משבר טיוס כמעט עזב את מכבי וסוכנו כבר התבקש למצוא לו קבוצה. בסופו של דבר סוכנו הישראלי, אבי זילברמן, הצליח לפשר בין הצדדים, ובדיעבד אכן כולם הרוויחו. טיוס השתדרג ועשה עונת פריצה, ומכבי הרוויחה שחקן שיש לו מניות רבות בהגעה לפיינל פור במילאנו. כעת טיוס צפוי לקבל שדרוג בגלל ההצעות והכסף הגדול שמוכנים לשלם במועדונים אחרים אחרי עונת הפריצה.

קפטן? ג'יימס לא ישוב ללבוש צהוב
ומכאן לאלו שלא ילבשו צהוב בעונה הבאה. ג'ו אינגלס איכזב ויעזוב. אבל ההפתעה הגדולה היא בנוגע לשון ג'יימס. הקפטן, למי ששכח, מחזיק בחוזה לשנה נוספת, שבסיומה למכבי יש אופציית יציאה. אבל במועדון צפויים לפצות ולשחרר את ג'יימס, כאשר סוכני שחקנים כבר מחפשים לצהובים סנטר במקומו, ואפילו פנו לשחקן בכיר בנושא. כזכור, מעבר לחוזה הכבד של ג'יימס, מכבי משלמת עליו מס כישראלי בגלל שנותיו הרבות בארץ. עם ובלי קשר, בכלל לא ברור איך הסנטר יחזור מניתוח פריצת הדיסק שעבר, כאשר כמה ממקבלי ההחלטות במכבי סבורים שהוא סיים את תפקידו במכבי. סוגר את הרשימה אנדריאה זי'ז'יץ', שכמובן לא יישאר.  

בלו הודף את כל הלחצים, בינתיים
מי שסביבו קיים סימן השאלה הגדול ביותר, הוא כמובן דייויד בלו, אבל נראה שההחלטה כבר גמלה בליבו. על הפורוורד הוותיק מופעלים לחצים רבים להמשיך, אבל בינתיים הוא הודף אותם, גם אם בקושי רב. בלו כבר החל בקריירה הבאה שלו וקיים הרבה מאוד פגישות עם בכירים בענף הביטוח, כשזה הכיוון אליו הוא הולך. המחוייבות שלו לג'וב החדש תהיה גדולה ולא יכולה לבוא במקביל לקריירה של כדורסלן מקצועני, כך שבלו יפרוש שוב.

לפני שנתיים, כששעתיים בלבד לפני שהוחתם ניק קיינר מדלי, בלו קיבל שיחת טלפון מבכיר במכבי. "אתה בטוח שאתה לא חוזר מפרישה? אנחנו מחתימים את מדלי, הזדמנות אחרונה", אמר הקול מעברו השני של הקו. בלו ויתר, מדלי הוחתם. מכבי, כך מתברר כעת, שוב תצטרך למצוא לו מחליף.

לנגפורד מגשש באפילה, קרלון בראון על הכוונת
כל זה מוביל אותנו למועמדים, כי הצהובים הכינו חלופות ואלטרנטיבה כמעט לכל אחד, במידה ויעזוב. במקרה של בלו, מדברים אולי על דייויד מוס ממילאנו. לאתר ערוץ הספורט נוגע כי הישארותו של היקמן תלויה גם באופציית הגעתו של קית' לנגפורד, שהודיע בעבר כי הוא רוצה לחזור למכבי, ואף פנה לעמי ביטון בשנה שעברה, כשביקש שיגשש עבורו.

אחרי שמילאנו הודחה, ללנגפורד נפל האסימון שעם מכבי הוא יוכל ללכת רחוק יותר, ולא מן הנמנע שיחזור. לנגפורד משתכר באיטליה 1.5 מיליון דולר, ומכבי כנראה תוכל לסגור אותו ב-1.2 מיליון, הסכום שהוצע בקיץ לפארגו, אם תרצה. אופציות נוספות שהוזכרו לעמדה 2: קרלון בראון מהפועל ת"א, ומלקולם דילייני מבאיירן מינכן, שמשחק בעמדות 1-2.

הפערים עם פארגו, הסיכוי של גודס
בת"א יש גם מי שרוצה לראות את ג'רמי פארגו חוזר, אך השחקן שמשתכר בצסק"א 2.2 מיליון דולר לעונה מחזיק בחוזה לשנה נוספת, ואחרי שכבר פעמיים התפוצצה עסקת חזרתו להיכל נוקיה, יש ספק גדול אם הוא יגיע. יחד עם זאת, אחרי שבחר בצסק"א ולא ראה פרקט בחצי הגמר, אי אפשר לדעת אם הגארד המוכשר יסכים לרדת בדרישותיו בכדי לחזור להיות בורג חשוב בקבוצה מובילה. 

כל האמור לעיל הוא בגדר הלך הרוח במועדון בימים אלו, אבל כמובן שאם ייטרפו הקלפים ודייויד בלאט לא יישאר, התמונה תשתנה לגמרי, שכן אז מאמן אחר יגיע ויבחר את השחקנים לפי השקפתו. גיא גודס הוא עדיין המועמד המוביל לרשת את בלאט, אם זה אכן ייבחר לעזוב.