יורוליג 2018/2019
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 פנרבחצ'ה 11 97 21
2 ריאל מדריד 11 116 20
3 צסק"א מוסקבה 11 66 20
4 אנדולו אפס 11 58 19
5 אולימפיאקוס 11 21 17
6 מילאנו 11 12 17
7 ברצלונה 11 2 17
8 ז'לגיריס קובנה 11 12 16
9 פנאתינייקוס 11 -2 16
10 באיירן מינכן 11 -6 16
11 חימקי מוסקבה 11 -10 15
12 באסקוניה 11 -14 15
13 גראן קנריה 11 -83 15
14 מכבי ת"א 11 -40 14
15 בודוצ'נוסט 11 -99 14
16 דרושפאקה 11 -130 12

למה מכבי לא הביאה חיזוק?

הגרסאות הסותרות בנוגע לשיקול הכלכלי, המחשבה על ליגת העל וזהות היריבה העתידית בתרחיש של העפלה להצלבה. לראשונה מאז 04/05 מכבי ת"א לא ביצעה שום שינוי בסגל השחקנים במהלך העונה. הסיבות מאחורי ההחלטה של הצוות המקצועי. "הולך למוניטור"

רועי כהן
רועי כהן  08.03.18 - 15:14
תחילת כתבה

סגירת חלון ההעברות ביורוליג בשבוע שעבר חתמה סופית עונה נדירה וחריגה של מכבי תל אביב. לראשונה מאז עונת 2004-2005, הצהובים החליטו שלא לעשות שום שינוי בסגל השחקנים. בפעם ההיא, זה קרה כשלמכבי היתה את אולי הקבוצה החזקה ביותר בתולדות המועדון, בשיאה של השושלת השנייה של שאראס, ווייצ'יץ', פארקר ובורשטיין. בקבוצה כזאת, מי בכלל רצה לגעת? קופצים 13 שנה קדימה, ומכבי שוב מותירה את הסגל שלה ללא כל שינוי, רק שהפעם לא בדיוק מדובר בקבוצה שדורסת את היורוליג כמו ההיא מ-2005. למה? תלוי את מי שואלים.

כסף: "ספאחיה קיבל קארד בלאנש"
הנושא הכלכלי רגיש מאוד במכבי תל אביב. אחרי שתי עונות בלהות, מכבי הצליחה להחזיר העונה את אמון הקהל. החשש מיציעים קירחים התבדה עם 9,000 מנויים, ההיכל מלא במשחקי היורוליג והמהלך להורדת הגוש המעודד בהנהגת "הגייט" ליציעים התחתונים נחשב להצלחה גדולה מאוד. הדבר האחרון שבמכבי רוצים שיקרה זה אם הקהל יחשוב שהחיזוק לא מגיע משיקולים כלכליים.

אם להאמין לאחד מסוכני השחקנים האמריקאיים שאיתם מכבי עובדת, הסיבה להיעדר החיזוק היא בעיקר כלכלית: "בעבר, כשמכבי חיזקה את הקבוצה במהלך העונה, היא היתה שולפת את פנקס הצ'קים ומסכימה לשלם סכום של כ-100 אלף דולרים בחודש ואפילו יותר. העונה הם אמרו לנו שיש להם תקציב בין 150 ל-200 אלף דולר לכל התקופה, עד סוף העונה. בסכומים האלה קשה למצוא שחקן משמעותי ברמת יורוליג, ומהשיחות שלי עם המאמן הוא רצה שחקן שיעשה אימפקט אבל בכסף הזה קשה למצוא".

במכבי שוללים מכל וכל את הטיעון הכלכלי וטוענים בדיוק ההיפך: "לנבן ספאחיה היתה יד חופשית לגמרי להביא איזה שחקן שהוא רוצה. הוא קיבל 'קארד בלאנש'", אומר גורם במועדון. לדבריו, המרכיב הכלכלי בתהליך קבלת ההחלטות לגבי רכש הוא שולי. "המאמן בודק שחקנים ומחליט את מי הוא רוצה. השמות עולים לדרג הניהולי ומחליטים אם להשקיע את הכסף או לא. מה שקורה העונה זה שהמאמן לא העלה אף שם ואמר – 'אותו אני רוצה, תביאו לי'. אם זה היה קורה, החיזוק היה מגיע".

כדי לתמוך בהסבר, במכבי מספרים כיצד התקבלה ההחלטה להוציא עשרות אלפי דולרים על הטיסה למלאגה. "במקום לשלם 15 אלף דולרים על טיסה סדירה רגילה למדריד, החלטנו להוציא 90 אלף דולרים על טיסה חכורה. ההחלטה להגדיל את ההוצאה ב-75 אלף דולרים התקבלה תוך עשר דקות. אז שלהגיד שלא הבאנו חיזוק בגלל השיקול הכלכלי? זה פשוט לא נכון".

מקצועי: דואגים לליגה
אז איך ייתכן שנותנים למאמן צ'ק פתוח להביא חיזוק והוא בוחר לוותר? המניעים, לטענת מכבי, הם מקצועיים נטו. "בוא נניח שהיה בא שחקן נוסף", מסביר גורם במועדון, "תחשוב על האפקט שזה יעשה לקבוצה. ממי נוריד את הדקות בשביל השחקן הזה? איך הוא ישפיע על המרקם הטוב שנבנה כאן? כיצד הוא ישפיע על ההיררכיה המקצועית? אלה דברים שהמאמן לקח בחשבון והחליט מה שהחליט".

ספאחיה עצמו הפתיע כשהסביר באימון המסכם לקראת אנאדולו אתמול מדוע בחר שלא לחזק את הקבוצה: "יש לנו רישום אחד אחרון לליגה הישראלית ואתה אף פעם לא יודע מתי תצטרך אותו". את הדברים האלה מחזק גורם המועדון: "נניח, חס וחלילה, שפתאום אלכס טיוס גומר את העונה - אתה פתאום נשאר רק עם פרחוסקי ושגב כסנטרים. או שפייר ג'קסון צריך פתאום להיעדר לתקופה ארוכה – אתה נשאר עם קול ודיברתולומאו בלבד בעמדת הרכז. גם הרישום לליגה נלקח בחשבון, והאליפות היא משהו שאנחנו לא מוכנים לוותר עליו העונה בשום תרחיש".

"גם ככה נקבל את צסק"א"
ויש סיבה נוספת, שעליה במכבי לא רוצים לדבר בגלוי. בקבוצה מבינים שגם העפלה לפלייאוף, תהיה כנראה מהמקום השמיני, שמוביל לסדרה ככל הנראה נגד צסק"א מוסקבה.

"במצבנו הנוכחי, גם אם היינו מביאים רכש משמעותי מאוד, ספק גדול אם זה היה משנה את מאזן הכוחות מול הקבוצה הטובה ביותר באירופה", גורם במועדון הסביר, "שלהשקיע כל כך הרבה כסף ולסכן את המרקם הקבוצתי רק כדי להגיד 'הנה הבאנו', זה לא היה חכם במיוחד".

מכבי תעלה הערב לשחק נגד קבוצה שמזמן איבדה את הסיכוי להעפיל לפלייאוף, נועלת הטבלה אנאדולו אפס – קבוצה שעשתה לא מעט שינויים בסגל במהלך העונה. ולדימיר פראסוביץ' פוטר והוחלף בארגין עתמאן; סוני ווימס וטוני דגלאס הצטרפו. זו לא אותה קבוצה שהביסה את מכבי בהיכל בסיבוב הקודם, ובמכבי יקוו שלפחות הערב, ההחלטה לא לזעזע את סגל השחקנים תניב פרי חשוב מאוד במאבק על המקום השמיני.

הדפס