יורוליג 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד הפרש
1 ברצלונה 0 0 0 0
2 צסק"א מוסקבה 0 0 0 0
3 אנדולו אפס 0 0 0 0
4 מילאנו 0 0 0 0
5 באיירן מינכן 0 0 0 0
6 ריאל מדריד 0 0 0 0
7 פנרבחצ'ה 0 0 0 0
8 זניט סנט פטרסבורג 0 0 0 0
9 מונאקו 0 0 0 0
10 באסקוניה 0 0 0 0
11 ז'לגיריס 0 0 0 0
12 אולימפיאקוס 0 0 0 0
13 מכבי תל אביב 0 0 0 0
14 וילרבאן 0 0 0 0
15 אלבה ברלין 0 0 0 0
16 פנאתינייקוס 0 0 0 0
17 הכוכב האדום בלגרד 0 0 0 0
18 אוניקס קאזאן 0 0 0 0

בלאט: "קשה וכואב לי שלא אאמן בקבוצת NBA העונה"

"השארתי את האגו בצד בסיבוב האחרון ב-NBA"; "לא פשע ליפול, אבל זו בושה לא לקום חזרה ולהמשיך לנסות"; "מאושר לראות את תמיר משחק". רגע לפני שהמאמן פותח דף חדש באולימפיאקוס, הוא מספר על הקיץ הסוער ומסביר מדוע לא חזר למכבי ת"א. צפו

עדי הרשליקוביץ
עדי הרשליקוביץ  05.07.18 - 20:00

תגיות: דיוויד בלאט

תחילת כתבה

להיכנס לתוך ראשו של דייויד בלאט, זו אחת המשימות הקשות ביותר. המאמן הישראלי המצליח בכל הזמנים, תמיד משדר שבכל מצב שהוא בשליטה, בכל סיטואציה אליה הוא נקלע, תמיד יישמר הפאסון של בלאט.  את הרגשות והמחשבות הוא שומר לעצמו ומשתף את הקרובים אליו בלבד.

אולי זו הזכייה בתואר היורוקאפ, הניסיון הנוסף להגיע ל-NBA והנחיתה במועדון היווני המפואר, אולימפיאקוס, שמוציאה בראיון הזה מבלאט תחושות ודברים עליהם מיעט לדבר עד כה כולל האגו הפגוע, האכזבה מהכדורסל הישראלי, בנו תמיר  והחלומות שנותרו להגשים. רגע אחרי שהוא יוצא לדרך חדש ביוון, בלאט מדבר בראיון מיוחד ל"חדשות הספורט".

"אני מתלהב, שמח ומחכה לחזור לרמות הגבוהות, זה עושה לי טוב", הוא פתח את דבריו, "ניסיתי בכל כוחי למצוא ג'וב ב-NBA, זו הייתה המטרה הראשית. התראיינתי אצל מספר קבוצות, הייתי קרוב, אבל כנראה הייתי במקום השני, מה שלא נותן לך את המשרה. חזרתי למקום שאני רגיל אליו, ומצאתי קבוצה טובה".

איך זה עבור דייויד בלאט להגיע לראיון בניקס ולא להתקבל?
"לא כל מה שרוצים מקבלים או משיגים. זו המציאות. כאחד שרגיל להיות ווינר, דווקא לא לנצח בקרב הזה, זה כואב וקשה. אבל מהר מאוד כאחד שרוצה להצליח, אתה קם על הרגליים ואומר: 'זה לא פשע ליפול, אבל זו בושה לא לקום בחזרה ולהמשיך לנסות'. וככה אני מסתכל על זה, יש רק 30 משרות, ולפעמים אתה לא מגיע לזה".

פגיעה באגו?
"השארתי את האגו בצד בסיבוב האחרון ב-NBA, אין לי מה להוכיח לאחרים, רק לעצמי. ברגע שבן אדם מוכן להתחייב, אין לו שום סיבה להתחרט או להיות מבואס, עצוב לי שלא חזרתי ל-NBA, אבל אין לי חרטות, ניסיתי, אני במקום טוב ומחכה לאתגר הבא".

האם מה שהיה עם לברון בעונה השניה שלך, השפיע על קבוצות אחרות בהחלטה לא להעסיק אותך ב-NBA?
"אני לא יודע מה חושבים, אין לי תשובה טובה, זו המציאות ועם זה אני הולך קדימה".

למה אולימפיאקוס?
"למאמן ברמה שלי אין הרבה הצעות. יש מעט מאוד קבוצות שאני יכול להרגיש טוב איתן, ולקבל את התנאים בכדי להיות קבוצה ברמה הכי גבוהה. לפעמים מאמנים גדולים ממני נשארים ללא ג'וב, מצאתי קבוצה עם מסורת ותוצאות".

ההנהלה שם רוצה ממך גביע אירופה?
"באולימפיקוס, בצסק"א או במכבי, הציפיות תמיד ידועות. יש להם את ה-DNA  של הרמה הכי גבוהה ביותר".

הקיץ דיברו איתך ממכבי?
"השנה לא. שנה שעברה היו דיונים. הם החתימו את נבן ספאחיה לשנתיים וטוב שעשו כך".

לפני שנה רק חלום ה-NBA גרם לכך שלא חתמת במכבי?
"בעיקר בגלל חלום ה-NBA זה לא קרה. היה לי רצון בלתי מתפשר לחזור לשם. לא רציתי לקום ולעזוב מערכת. ככה זה יצא, אין מה לעשות. עם כל מה שעשיתי במכבי , אני יותר ממסופק".

אתה עדיין מוצא פאן בעבודה?
"אם לא הייתי מוצא, אולי הייתי יושב במקומך. עושה לי טוב לעזור לשחקנים להתפתח, השגתי כבר הכל, אני מנסה למצוא דרך למקסם לשחקנים את הפוטנציאל".

בכובע השני שלו (יותר נכון הראשון) דיוויד בלאט משמש כאב במשרה מלאה לבנו, תמיר, שחקן נבחרת ישראל, שכעת הצטרף להפועל ירושלים. המאמן צופה בהתפתחות של הגארד מהצד.

"היום אני עוזר לו בכך שאני לא מפריע לו. את העבודה איתו עשיתי כשהוא היה צעיר", דיוויד בלאט סיפר, "החוק הרוסי בשבילו זה לא משנה, הוא עושה את הדברים בצורה מקסימלית. זה עושה אותי מאושר לראות אותו".

מה אתה חושב על הכדורסל הישראלי?
"מאוד מאוד כואב לי ואני מאוכזב מהרבה דברים. מההתייחסות של האנשים מהמדיה, אבל מצד שני אני מאושר שהדור הצעיר הבין את זה, שלא צריך לחפש תירוצים, ולבקש טובות מאף אחד כדי להגיע לרמות הגבוהות. הכדורסל הישראלי צריך להיות במקום הרבה יותר טוב ממה שהוא כרגע".

מה הבעיה המרכזית עם השחקנים?
"תפסיקו לחפש קיצורי דרך, תהיו מוכנים להתחייב בכל המובנים, לא לחכות לחוקים ולקיצורי דרך אשר יכולים להביא אותך לעליה רגעית. תראו את נבחרת איסלנד בכדורגל, תשתיות, בניה, השקעה, אבל פה אין זמן לשום דבר".

שנה הבאה שוב תחלום להיות ב-NBA?
"אני בצומת דרכים, חתמתי לשנתיים, כך או כך יש לי חלון. אני לא חושב על זה, חושב על העתיד הקרוב, רוצה לחיות ב'כאן ועכשיו' ולהחזיר את אולימפיאקוס לימי הזוהר".