"קיבלנו החלטות כדי לרצות את האוהדים. זה השתנה"

מסמן את הרגע שהביא שינוי במכבי תל אביב, לא מתחייב שכספי יחזור ("הוא עושה הכל"), שומר על קשר עם אמארה ("אנחנו לא בלחץ"), מחכה לדראפט, חושף את הקיצוץ בתקציב ומתגעגע לאוהדים ("הם הסיבה שאנחנו משחקים"). ניקולה ווייצ'יץ' בראיון ל"מגרש פתוח"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  03.10.20 - 11:00
תחילת כתבה

מכבי ת"א פתחה בחמישי האחרון את אחת העונות הכי יוצאות דופן בתולדותיה, וזה לא שלא היו לא עונות יוצאות דופן בעברה, מהעתקת מגרש ביתי ועד ניצחונות טכניים בגלל קבוצות שסירבו להגיע. אבל מכבי ת"א בלי האוהדים שלה, זו לא אותה קבוצה. בצד המקצועי נראה שהעניינים דופקים. הצהובים גברו 73:80 על אלבה ברלין, למרות שלא קיימו משחקים רשמיים לפני הבכורה במפעל הבכיר, אבל זה לא אותו דבר בלי האלפים ביציע. וזה מבלי לדבר על כך שהמועדון נאלץ להתמודד עם קיצוץ מאסיבי בתקציב. מי שלא מעט מהקשיים האלה מונחים על כתפיו הוא המנהל המקצועי, ניקולה ווייצ'יץ'. הקרואטי, שספג את רוב החצים כאשר המועדון היה בשפל שלו, כעת רואה אותו בנחת מתייצב, וגם מקבל בחזרה שני חניכים לשעבר בדמות דראגן בנדר ואנטה ז'יז'יץ'. בראיון ל"מגרש פתוח" הוא מדבר על הקושי הגדול לשחק ללא קהל, ה"מאפיה הקרואטית" במכבי ת"א והסיבה, לדעתו, לחלק מההחלטות הלא טובות שנלקחו במועדון.

ניקולה, אתה עדיין תוהה איך זה יכול היה להיות עם האוהדים המפורסמים שלכם?
"האוהדים שלנו הם הסיבה לזה שאנחנו משחקים כדורסל. זה חלק מאיתנו, זה ה-DNA שלנו. לא עשינו כלום בלי האוהדים שלנו. הם תמיד חלק מההצלחה שלנו. הייתם צריכים לראות איך השחקנים הגיבו. סקוטי ווילבקין שאל אותי אתמול: 'אנחנו באמת נשחק בלי האוהדים? איך אנחנו אמורים לשחק?' יש לנו שחקנים בקבוצה שמחוברים לקהל והוא נותן להם אנרגיה מיוחדת. עכשיו נצטרך להתרגל לשחק בסוג של משחקי אימון. זה ייקח קצת זמן, לשחקנים להתרגל. זה לא קל. יתרון הביתיות למעשה נעלם. היה לנו מאזן מדהים בבית בעונה שעברה, 1:17, אני חושב. הפכנו את "מנורה" למבצר. אבל שוב, משהו חדש בדרך, ונצטרך להתמודד איתו".

פורסם שדייויד פדרמן לא היה כ"כ מרוצה מאיך שאורגנה החזקה של היורוליג ואולי ביקש לדחות אותה. אתה מרוצה מהמצב הנוכחי?
"אני לא יודע מה קרה עם דיוויד, אני לא בטוח שזה היה בקשר לדחייה. זה היה על עוד דברים שצריך לארגן לפני שמתחילים ואני חושב שהיורוליג לא עשה את זה כמיטב יכולתו בסיטואציה הזאת. אני לא חושב שדחייה של המשחקים בחודש, חודשיים או שלושה תשנה משהו. כמו שאתה רואה, כל העולם חווה גל שני, בישראל יש סגר. אז רק דחייה לא תעשה כלום, אלא אם נדחה את הליגה למארס או לאפריל, כשיהיה חיסון. אבל זה בלתי אפשרי, אז צריך להתמודד עם הסיטואציה. אנחנו צריכים להיות מוכנים, להתארגן מאוד בזהירות. עשינו הכל מהצד שלנו כדי להגן על הקבוצה, ליצור את הבועה הפנימית הזאת שאנחנו בוחנים עכשיו. אני מדבר עם הרבה מנהלים מקצועיים ביורוליג, כולם עושים אותו הדבר. אם בכדורסל יקרה מצב דומה למה שקרה למכבי בכדורגל... אין לנו 27 שחקנים. יש לנו 12-13 שחקנים. אם תהיה הידבקות המונית, נצטרך לצאת מהליגה. זה יהיה נזק עצום בשבילנו. עשינו הכל מהצד שלנו כדי להגן על עצמנו. היורוליג עשה הרבה, הממשלה הישראלית עזרה לנו מאוד. אני חייב לומר זאת. הם רצו שנמשיך לשחק באירופה. אני יכול רק לומר להם תודה".

אאיטו, מאמן אלבה, ציין שמכבי היא מועמדת ללכת על הסוף ביורוליג. אתה מסכים איתו?
"אני חייב לומר שאני שמח וגאה מאוד על איך שהצלחנו לשמור על השחקנים בסיטואציה הזאת ועל איזו סוג של קבוצה הצלחנו לבנות. בינתיים קרו לנו נזקים, פציעות של דיברתולומיאו וזוסמן. הם נפצעו ב"בועה" הזאת שיש לנו בישראל. כנראה שנחסר אותם בחודש הקרוב, פחות או יותר, אז זו מכה קשה בשבילנו. אבל כשהקבוצה תהיה שלמה, אנחנו נוכל להתחרות עם כל אחד ווזה נותן לי תקווה שאפשר לעשות משהו. קורים דברים באירופה, אתה יודע איך זה ביורוליג. נצטרך להיות סבלניים. פתיחת העונה תמיד חשובה, אבל אנחנו יודעים שהפתיחה תהיה בעייתית השנה בגלל כל מה שקרה בקדם העונה. נצטרך להיות סבלניים. אנשים יצטרכו להיות סבלניים כי אנחנו מאמינים בקבוצה הזאת ואם ניכנס לקצב, נהיה טובים".

כמה גדול היה הקיצוץ בתקציב שלכם בגלל המצב?
"זה היה לפחות... קצת מעל ל-25 אחוז. קרוב יותר ל-30. אבל מצאנו דרך לשמור על הבסיס של הקבוצה, איך לנהל את זה בסגל קצר יותר ולהיות שוב, אני מאמין, קבוצה תחרותית".

ההחתמות המרכזיות שלכם היו כריס ג'ונס, אנטה ז'יז'יץ', דראגן בנדר ועוז בלייזר – האם זה הפאזל הסופי? 
"כרגע, בטוח. זה הפאזל הסופי. זאת הקבוצה. שוב, אני חייב להגיד, זוסמן ודיברתולומיאו יחסרו לנו מאוד. הם היו חלקים חשובים ביורוליג בשנה שעברה. ושוב, כשהם יחזרו, זו תהיה הקבוצה האמיתית. הרוטציה שלנו קצרה יותר. חלק מהשחקנים יצטרכו לעשות יותר בתקופה הזאת. אין לנו את הליגה הישראלית עכשיו כנראה לכמה שבועות, אז יהיה עוד זמן להתאמן  ופחות עומס על השחקנים".

צירפתם את בנדר, לשלושה חודשים לפחות. מה גורם לך לחשוב שבניגוד לפעם הקודמת, הוא מוכן עכשיו לאתגר מבחינה מנטלית ופיזית?
"אתם צריכים להבין שהוא היה בן 17 (בקדנציה האחרונה במכבי). אנשים שוכחים את זה. הוא היה ילד. צעיר יותר מדני אבדיה עכשיו. דראגן כבר שיחק ארבע שנים ב-NBA, בעונה שעברה הייתה לו עונה מדהימה ב-G LEAGUE. הוא עשה עבודה נהדרת גם במילווקי ובגולדן סטייט. אפילו עכשיו, יש לו הזדמנות לחזור ל-NBA, אבל בגלל חוסר הוודאות בנוגע למה שיקרה התקשרנו אליו, בעצם, ואמרנו לו 'שמע, אנחנו צריכים את עזרתך' והוא היה שמח מאוד לעשות את זה ולחזור אלינו. כמובן, אם הכל יהיה בסדר, הוא ירצה להישאר כל העונה. לא החלטנו סופית שהוא לא יישאר. אבל קשה לנבא את הדברים האלו, מה הולך לקרות בחודשיים-שלושה הקרובים. אבל אנחנו שמחים על הסידור הזה, וזה פותח לנו אפשרויות לעתיד למקרה שדראגן יעזוב, והשוק יהיה שונה".

הוא כאן על חשבונו של קווינסי אייסי, מה שאומר שמכבי הרבה פחות קשוחה. אתה מסכים?
"קווינסי היה קשוח מאוד. קשה למצוא אנשים כמו קווינסי. הוא היה לוחם, ואם מסתכלים על סטטיסטיקה, הוא לא היה מדהים סטטיסטית, אבל יש בו משהו שנותן "פלפל" לקבוצה. אבל שמע, שחקנים אחרים יקחו את המושכות. הם מבינים שישחקו יותר זמן יחד. דראגן הוא לא רך, אם ראיתם בשנתיים-שלוש האחרונות איך הוא משחק הגנה ואיך הוא נראה, אנשים יופתע ואני חושב שהוא שוקל 12 ק"ג יותר מאשר התקופה במכבי. הוא לא רך. הוא מכסה את כל המגרש ויכול לשמור את עמדות 3, 4 ו-5. שוב, הקשיחות של קווינסי היא ייחודית. קשה להשתוות אליו בזה, אבל אני חושב שהוא ייתן לנו יותר כישרון, במיוחד בהתקפה".

לפני כמעט שנתיים, באמצע המשבר עם נבן ספאחיה, טסת לארה"ב כדי לפגוש את בנדר. עשית את זה כי הוא היה מדוכא מהמצב שלו?
"לא אכנס לפרטים, היו כמה סיבות לטיסה שלי לשם. נפגשתי גם עם ה-GM של פיניקס בנוגע לדברים אחרים שרצינו לעשות ולא כי הוא היה מדוכא. כמובן שהגעתי לשם כדי לתמוך בו. הוא הגיע מהאקדמיה שלי. "לקחנו" אותו מהבית כשהיה בן 11 אז אני תמיד שם, ואגיע לעזור לו בכל סיטואציה".

בחרתם באנטה ז'יז'יץ' כגבוה החדש שלכם. תוכל לקחת אותנו אל מאחורי הקלעים של מה שקרה עם ריאל מדריד?
"אני לא בקיא בפרטים. אני יודע שהיינו נחושים להביא את אנטה לתל אביב. בשלב מסוים הוא אמר שהוא מגיע לריאל מדריד, אבל הייתי עקשן, די עקשן בכל התקופה הזאת, וברגע אחד אנטה התקשר אליי ואמר: 'אני בא למכבי תל אביב'. מה קרה בצד השני? אני לא יודע ולא יכול להיכנס לפרטים".

רשמית יצרת מאפיה קרואטית במכבי ת"א
"הייתי צריך לנצח את המאפיה היוונית... אני צוחק. לא אחזור לסיפורים שאני מביא שחקנים על סמך המוצא שלהם. אני חושב שהבאנו שחקנים נהדרים, כאלו שאוהבים להיות במכבי, הם מחויבים להיות במכבי. אני בטוח שכולם יודעים שאנטה ודראגן היו כאן כבר ב-2013 וב-2014 עם הקבוצה, מסביב לקבוצה ושניהם יוצרים איתנו קשר אחרי כל משחק, כל שבוע בשנים האחרונות, מברכים, שואלים מה קורה עם הקבוצה. אז הם מאוד מחוברים למכבי. אני שמח שהם כאן, המאמן שלנו שמח מאוד שהם כאן. רואים איזה סוג של כישרון יש להם, שלא קל להביא, במיוחד בסיטואציה כזאת. היה לנו מזל גדול שבנינו קבוצה כזאת, עם כל הבלאגן שהיה לנו".

האם עומרי כספי יחזור לשחק כדורסל מקצועי. האם קיימת דאגה שהוא יחליט לפרוש בשל המצב הרפואי שלו?
"אני אומר לך דבר אחד - עמרי מחויב מאוד לחזרה. הוא עובד קשה. הוא עושה ככל שביכולתו כדי לחזור. אני מאמין שהוא יחזור למגרש בקרוב ואני מאחל לו את כל הטוב. זה כל מה שיש לי להגיד. הוא מחויב מאוד להוכיח שהוא עדיין יכול לשחק עדיין ברמה גבוהה. כשהוא שיחק בשנה שעברה, הוא היה מדהים, השחקן הכי טוב שלנו. הכתיב את הטון בתקופה הזאת. כולנו מתפללים שהוא יחזור".

אתה מתחיל את העונה השמינית שלך במכבי ת"א. בכנות, תוכל להגיד לנו מה היו ההחלטות הכי טובות, והכי גרועות שלך?
"אני יכול, אבל אני לא חושב שיש בזה טעם. אני מנתח את כל ההחלטות שלי כל עונה ומציג לבעלים ולקבוצה. הכי טובה הייתה כנראה כשהייתי אגרסיבי יותר. מה שהצלחתי לעשות בשנה שעברה, אחרי שספאחיה בא, הוא שדברים מקצועיים, החלטות מקצועיות, יקבלו המאמן ואני. פחות על ידי אנשים שמחוץ לצוות המקצועי. לא לערב רגשות. החלטות במכבי לא התקבלו בגלל חשיבה רעה, אלא בגלל הרגשות הגדולים, מנסים לרצות את הציבור, או את דעת הקהל".

"אני יכול להגיד שבשנתיים-שלוש האחרונות כל ההחלטות מקצועיות, לפי ניתוחים והרגשות מונחים בצד. ברור שלפעמים צריך לערב רגשות, אבל אנחנו מנסים לעשות את זה בצורה מקצועית. אולי צריך להיות בי יותר מזה. אבל שוב, אני חלק מהמשפחה הזאת, לא באתי להוביל משום מקום. אני לא רוצה להיות האדם המרכזי, אני חלק מהמשפחה. תמיד הייתי שחקן קבוצתי במועדון הזה. אני מאמין שמקצועית למדתי הרבה דברים ב-8 שנים. אני מנסה שלא לחזור על טעויות, כל החלטה שאנחנו מקבלים, אנחנו מנסים לנתח בצורה עמוקה עד שהיא סופית. כמו שאתם יודעים, יש קבוצות באירופה עם תקציבים גדולים יותר. יש להן חוקים שונים. לא הכל ברור, כמו ב-NBA, שהכל אותו הדבר, הכל מסודר. אנחנו מתמודדים עם הרבה דברים, והתוצאה הסופית היא שאנחנו רוצים להיות אלופי אירופה כל שנה, אבל לפעמים התוצאה הסופית מוערכת בצורה שונה על ידי הבעלים. הם יודעים מה אנחנו עושים מאחורי הקלעים כדי להצליח. ההצלחה, מצידם, לא נמדדת רק על ידי התוצאה".

הליגה הישראלית הושבתה - זה חלום שהתגשם למכבי ת"א. רציתם לעזוב את הליגה
"זה לא... שמע, מכבי לא רצתה לעזוב את הליגה. אני מבין את הליגה, מכבי חלשה יותר זה טוב לליגה, יותר ניצחונות לקבוצות אחרות. בשבילנו, אנחנו רוצים להצליח באירופה, זה מה שאנחנו מנסים להשיג. אני מאמין שמכבי חשובה לליגה הישראלית. הליגה הישראלית יכולה גם לעזור למכבי. אני מאמין שקבוצות אחרות צריכות לעשות פשרות כדי לא לשים אותנו במצב שבו נפגע בקבוצה שלנו במהלך התהליך הזה של לנסות להיות הכי טובים שאפשר באירופה".

האם אמארה סטודמאייר ישחק במכבי ת"א?
"אמארה חזר לארה"ב כדי להיות עם המשפחה שלו. היו גם הרבה חגים, יום כיפור, והוא רצה להיות עם המשפחה שלו. אנחנו בשיחות, אנחנו בקשר. אם הוא רוצה לחזור, בטוח שהוא יבוא למכבי. אנחנו מבינים את המצב שלו, אנחנו בקשר איתו, ועכשיו שוב, בגלל הדחייה של הליגה, אנחנו לא בלחץ".

לא היו הרבה רגעים שמחים השנה בגלל כל הלחץ, אבל אני בטוח שהדראפט הקרוב יהיה מיוחד מאוד בשבילך
"כן, מצפה לזה. הוא כבר נדחה פעם אחת. אני מקווה שהוא אכן יתקיים ב-16.11. דני הוא ילד מיוחד. מישהו שהבאנו לכאן בגיל 14. ראיתי בעיניי את כל התהליך הזה שלו, שהופך מילד למנהיג. הוא מסור מאוד להצלחה, הוא מבין שיש לו מטרות גדולות להיות הישראלי שנבחר הכי גבוה בדראפט, מישהו שיכול להצליח בגדול ב-NBA. אני גאה שמכבי ת"א הביאה אותו למצב הזה. עשינו בזה עבודה נהדרת. האקדמיה שלנו עושה עבודה נהדרת. גם דראגן היה חלק ממכבי במשך שנתיים, ואז נבחר רביעי בדראפט. אז אנחנו מקווים שדני ייבחר בטווח המקומות הזה. זה לא משהו שצריך לקחת כמובן מאליו. יש הרבה עבודה מאחורי זה, עבודה מערכתית. וליקו (פרוביץ') עשה איתו עבודה נהדרת, אבי אבן עשה איתו עבודה בלתי ייאמנת, יאיר (שבח, הסקאוט), רגב פנאן, הקמנו מחלקת פיתוח אנחנו עובדים עם השחקנים אישית. כל השחקנים שלנו משתפרים במהלך השנה, כל שנה. וזו אחת המטרות שלנו, לא רק דני שאתה רואה, אם תסתכל על שחקנים שבאו למכבי, כולם השתפרו במהלך העונה. אנחנו מנסים לגרום לשחקנים להיות טובים הרבה יותר תוך כמה חודשים. כך אנחנו עובדים. ודני, כמובן, הוא תוצר של העבודה שלנו".