ל-23 קבוצות הוצע חוזה ארוך, י-ם לא הוזמנה

היורוליג מנסה לשריין את הנציגות ולהפריע למפעל החדש שמגבשת פיב"א. למה אלופת ישראל נשארה בחוץ?

עודד הלפרין
עודד הלפרין  13.03.16 - 13:48

תגיות: יורוקאפ

תחילת כתבה

(בווידאו: תקציר הניצחון של ירושלים על אשדוד)

שבוע לפני הצגת ליגת האלופות של פיב"א, ביורוליג מנסים לשים למפעל החדש עוד מקל בגלגלים. על פי הגאזטה דלו ספורט, הקומישנר של היורוליג, ג'ורדי ברתומאו, זימן 23 קבוצות לפגישה מחר בברצלונה, במטרה לשכנען להצטרף למפעל השני בחשיבותו של היורוליג, היורוקאפ, בחוזה של שלוש שנים, ובכך בעצם למנוע את השתתפותן בליגה של פיב"א.

למפגש הוזמנו קבוצות מיוון, צרפת, טורקיה, ספרד, גרמניה, איטליה וגם מליגת ה-VTB והאדריאטית, כאשר ניתן למצוא מועדונים בכירים ביבשת כמו מלאגה, חימקי מוסקבה, קאזאן, קובאן והכוכב האדום בלגרד, שהיו חברים ביורוליג בשנים האחרונות. ברשימה בולטת בהיעדרה קבוצה אחת - אלופת ישראל, הפועל ירושלים, ששיחקה ביורוקאפ ב-12 השנים האחרונות, ואף זכתה בו כמובן ב2003/2004, בשמו הקודם, גביע יול"ב.

הסבר רשמי לבחירת הקבוצות שהוזמנו לא ניתן, אך יש מביניהן קבוצות שהליגה שלהן התחייבה למפעל החדש של פיב"א, כמו הליגה הישראלית, ולכן ההסבר הזה לא יכול להוות פקטור בהחלטה שלא להזמין את ירושלים למפגש. עם זאת, בירושלים לא הסתירו בעבר את רצונם להיות חלק מליגת האלופות של פיב"א, ואי אפשר להוציא מכלל אפשרות שאותן התבטאויות קודמות של ראשי המועדון, לא חמקו גם מאוזניהם של קברניטי היורוליג, ולכן זוהי סוג של "נקמה" ספורטיבית.

עדיין לא ברור האם כל הקבוצות שהוזמנו לפגישה בברצלונה אכן יגיעו, אך הבעייתיות הגדולה נעוצה בעובדה שאם יבשיל המהלך הנוכחי של היורוליג, יווצר קרע בין ראשי הליגות המקומיות שהתחייבו בפני פיב"א, לבין אותן קבוצות, שאם וכאשר, יעדיפו לחתום על חוזרה ביורוקאפ, מאשר לשחק במפעלים של פיב"א.

בנוסף, אם אכן יעדיפו הקבוצות שהוזמנו את חממת היורוליג והיורוקאפ, ישאר המפעל הבכיר והחדש של פיב"א, כמעט ללא קבוצות גדולות, והוא לא יוכל להוות אלטרנטיבה רצינית ליורוליג, כמו שמקווים ראשי הארגון.
למי ששכח, ליגת היורוליג בעונה הבאה תהיה מורכבת מ-16 קבוצות, בפורמט של ליגה - 11 קבוצות משוריינות מראש וביניהן מכבי ת"א, שהעסקה איתן נסגרה עוד לפני הקמת ליגת האלופות של פיב"א.

בנוסף, בימים האחרונים גוברים הדיווחים שאל אותן 11 קבוצות בעלות רישיון A יצטרפו אלופת גרמניה, אלופת הליגה האדריאטית, סגנית אלופת ליגת ה-VTB, קבוצה ספרדית רביעית וכמובן, אלופת היורוקאפ בסיום העונה הנוכחית.