נוכח נפקד: חידת אייזיאה קאזינס בהפועל ירושלים

הוא מגיע לאימון אישי בארנה ב-07:30 בבוקר, נחשב לאחד השחקנים שעובדים הכי קשה בקבוצה וגם העלות שלו לא קטנה. אז למה איזייה קאזינס לא נרשם לליגה וקיבל עד כה 32 דקות בסך הכל בהפועל ירושלים? גורם בקבוצה: "שני המשחקים הקרובים יתנו את הכיוון"

רועי כהן
רועי כהן  06.11.19 - 17:30
תחילת כתבה

מנהל המשק בארנה חשב שהוא מתבלבל. 07:30 בבוקר, והוא במשרדו, שומע כדרורים מכיוון הפרקט. "בטח עוד פעם ילדים התפלחו כדי לזרוק לסל", חשב לעצמו. הוא הגיע למקום וחשב שהוא לא רואה נכון. הוא היה מוכן להישבע שהאימון של הפועל ירושלים באותו יום תוכנן רק לשעות הערב, אז מה לעזאזל אייזיאה קאזינס עושה על הפרקט כבר בשבע וחצי בבוקר?

אנשי הפועל ירושלים כמובן קיבלו עדכון על הבחור החרוץ שהגיע להתאמן לבדו 9 שעות לפני האימון, אבל אף אחד מהם לא באמת הופתע. גם בקולג', קאזינס היה השחקן שחי את קלישאת ה"מגיע ראשון והולך אחרון", ובירושלים, כשהתרומה שלו נכון לעכשיו מסתכמת ב-32 דקות ו-5 נקודות במצטבר, הוא מרגיש שאם הוא לא ינצל על דקה פנויה כדי לעבוד ולהתאמן, הוא יילך לאיבוד. בינתיים, צוות האימון אולי מתרשם ממוסר העבודה, אבל עדיין לא השתכנע שהוא האיש הנכון עבור הקבוצה, ואי רישומו לליגה, לצד מיעוט הקרדיט באירופה, נותן את התחושה ששחרורו הוא רק עניין של זמן.

"המשחקים הקרובים באירופה יכריעו"
אז מה עומד מאחורי ההתנהלות המוזרה של ירושלים בכל הנוגע לאייזיאה קאזינס? אם הוא לא מתאים לקבוצה - מדוע הוא עדיין כאן? ואם הוא מתאים, מדוע עדיין לא נרשם לליגה? ואם רוצים לשלב אותו בהדרגתיות, מדוע הוא לא מקבל נתח דקות גדול יותר באירופה?

התשובות לרוב השאלות הללו הן "כי כרגע שום דבר לא בוער". ירושלים התחברה מהר, מנצחת משחקים, מושלמת באירופה וההפסד הבודד שלה עד כה הוא לקבוצת יורוליג בשם מכבי ת"א (והפסד נוסף בהכנה לעוד קבוצה מהמפעל הבכיר, חימקי מוסקבה). הזרים החדשים, טרנט לוקט וסולימאן בריימו, התאקלמו בצורה מושלמת, מינדאוגאס קופשאס ידע מראש שהוא ישחק רק באירופה, ורק קאזינס נותר תעלומה. "קשה לצפות משחקן שיהיה אפקטיבי ב-6 דקות בשבוע", מודים בקבוצה, "אבל הסיטואציה יותר מורכבת. יש גרף התקדמות אצל קאזינס, ידענו שזה ייקח זמן ושאנחנו לוקחים הימור מסוים ולכן אנחנו לא מאוכזבים שזה תהליך".

הסיבה לאי רישומו של קאזינס לליגה היא שילוב של כמה סיבות: הוא עדיין לא מבין בצורה מלאה את שיטת המשחק ואת הניואנסים שהמאמן עודד קטש מקפיד עליהם; העובדה שהקבוצה בריאה ומתפקדת באופן מלא; וגם מכסת הרישום שבירושלים מקפידים לנהל באופן מחושב וזהיר בגלל לקחי העבר.

"מותר לרשום עד 8 זרים, כבר רשמנו 5, ואתה תמיד רוצה להשאיר לעצמך לפחות רישום אחד לאזור חודש מארס", מסבירים בקבוצה, "אם למשל נרשום אותו, ונחליט שזה לא זה, אז המחליף שלו בטוח יירשם, ואז אנחנו נשארים כבר באזור דצמבר למשל, עם רישום אחד בלבד וזה קצת מסוכן, כי אם שחקן פתאום נפצע אז אנחנו בבעיה. זה נכון שבגלל שפגענו בכל חמשת הזרים אז הסיכון ברישום של קאזינס הוא נמוך, וכנראה ששני המשחקים הקרובים באירופה יתנו לנו את הכיוון לדעת לאן אנחנו הולכים בעניין קאזינס, ואם הוא יפגין יכולת טובה זה יכול להטות את הכף לטובתו".

פלדין: "עובד יותר קשה מכל אחד שפגשתי בקריירה"
אז בבירה לוקחים את הזמן בנוגע לקאזינס, ובמקביל תמיד נמצאים עם עין על השוק כדי לבחון את החלופות. השאלה הגדולה היא מה יקרה אם הסגל יתחיל להיפצע, ובמיוחד שחקן כמו ג'ייקובן בראון, שבדרך כלל עובר את ה-2-3 פציעות בעונה. בתרחיש כזה, עלול להיווצר מצב שבו ירושלים תחליט לרשום את קאזינס, אבל כשהוא עדיין לא מחובר, או זר חדש שיזדקק גם הוא לזמן.

"קאזינס הגיע מראש כדי לתת גיבוי לקו האחורי באירופה ולחפות על חסרונות שיש לשחקנים מסוימים בקו האחורי", מסבירים בקבוצה, "הוא אמנם לא שחקן אלמוני וגם לא זול במיוחד, אבל הוא נמצא במעמד שלא בטוח ששחקן אחר, אם יבוא, יסכים למלא. צריך לזכור שהוא רק בן 23. הוא שומר על גישה חיובית, עובד יותר קשה מכולם, וכמובן שיש חשיבה בלתי פוסקת בעניינו. צריך לקחת בחשבון את מצב השוק, לא קל למצוא שחקן לסיטואציה שנוצרה אצלנו, לתוך מערכת שכבר רצה".

ג'יימס פלדין, חברו של קאזינס לקו האחורי, משוכנע: "בכל הקריירה שלי, מבין כל השחקנים ששיחקתי איתם, הוא השחקן שעובד ומתאמן הכי קשה. אני מקווה שהוא יקבל יותר הזדמנויות ויביא למשחק את מה שהוא מביא לאימונים. יש לו יכולת להראות אינטנסיביות בלחץ על כל המגרש, בשמירה על שחקנים חשובים, והוא עדיין לומד את המשחק האירופי. בתור אחד שבא מניו יורק כמוני, אני משתדל לדאוג לו ולעזור לו במה שאני יכול".