גביע דייויס: ישראל הפסידה 3:2 לקנדה

חלום הבית העליון נדחה לפחות בשנה נוספת, לאחר שאלוף ישראל הפסיד לקנדי שמדורג 124 בעולם בשלוש מערכות 6:2, 7:6 ו-6:4. ויינטרוב לא הצליח לשחזר את היכולת מהמשחק נגד ראוניץ': "מודה לקהל, יש לי עוד הרבה לאן להתקדם"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  18.09.11 - 20:16
תחילת כתבה

לאחר שלושה ימים מותחי עצבים עם הפסדים מרגיזים, ניצחונות מרגשים ודרמה גדולה, החלום של נבחרת ישראל בטניס לחזור לבית העליון של גביע הדייויס התנפץ. אמיר ויינטרוב הפסיד 3:0 לוואשק פוספיסיל, שסידר לקנדה ניצחון 2:3 במפגש כולו ברמת השרון.

שחקני ישראל עלו ליום השלישי והמכריע על המשטחים הקשים ברמת השרון כאשר הנבחרת בפיגור 2:1 ורק שני ניצחונות יביאו מהפך. דודי סלע פתח ברגל ימין כשהביס 0:3 את המחבט השלישי של הקנדים, פטר פולנסקי. כל הלחץ עבר לאמיר ויינטרוב. התקווה הייתה שהוא ישחזר את היכולת הנפלאה שהציג מול מילוש ראוניץ', אך פוספיסיל היה טוב ממנו היום וניצח 2:6, 6:7, 4:6 בתוך שעתיים ו-33 דקות.

"ידעתי שהוא עייף, אבל יש לו הגשות טובות וזה הפעיל עלי הרבה לחץ", אמר אמיר ויינטרוב בסיום. "קיבלתי הרבה ביטחון מהמפגש הזה ואני כבר מסתכל קדימה. יש לי עוד הרבה לאן להתקדם בכדי שנחזור לבית העליון". על ההפסד במפגש כולו אמר: "זה קצת מאכזב, פוספוסיל עשה לנו חיים קשים. בסך הכל היינו טובים, אני ניסיתי לעשות את שלי. בשנה הבאה נקווה לעלות לבית העליון. אני רוצה להודות לקהל, האוהדים שלנו עשו עבודה מדהימה, אין עוד כאלה בעולם. הלוואי שיהיו לי עוד המון שנים לשחק כאן".

שני דברים נזכור ממפגש הדייויס הזה, הראשון הוא הניצחון הענק של אמיר ויינטרוב ביום הראשון, כשניצח 1:3 את מילוש ראוניץ' (31 בעולם) תוך כדי שהוא מפגין יכולת נדירה. הדבר השני, ליתר דיוק השחקן השני הוא וואשק פוספיסיל. העלייה של קנדה לבית העליון רשומה על שמו בלבד, לאחר שניצח בשלושה משחקים, את סלע ו-ויינטרוב ביחידים ואת אנדיוני בזוגות יחד עם דניאל נסטור.

אז מה יקרה עכשיו עם הנבחרת? סלע, ויינטרוב ואנדיוני ישובו לבית האירופי-אפריקני וייאבקו במארס הקרוב על ההזדמנות לשוב לפלייאוף על הכרטיס לבית העליון. ההפסד לקנדה היה השלישי ברציפות של ישראל בפלייאוף, הראשון היה ב-2009 לפרננדו גונסאלס ונבחרת צ'ילה, השני היה אשתקד בהיכל נוקיה לאוסטריה. לפני שקנדה הגיעה לכאן היה נראה שישראל זכתה בהגרלה יחסית נוחה, שעדיפה בוודאי על נבחרות כמו שוויץ, רוסיה וצ'כיה, אבל כעת לאחר ה-3:2 הבית העליון נראה רחוק.

מהלך המשחק
צפו בוויינטרוב מסכם את המשחק והמפגש-->
פוספיסיל פתח את ההתמודדות בצורה טובה יותר, שמר בקלות על ההגשה ולאחר מכן שבר בדרך ל-0:2 מהיר. גם המשחקון השלישי לא האיר פנים לישראלי שלא הצליח להתמודד עם ההגשה של יריבו ונקלע לפיגור 3:0. במשחקון הרביעי, ויינטרוב הציג יכולת טובה, עלה ל-15:40 עם נקודה נפלאה ומשם המשיך ל-1:3.

השניים שמרו על ההגשות כאשר במשחקון ההגשה של ויינטרוב הוא סיפק נקודה נפלאה ב-40:40. 2:4. המשחקון השביעי נפתח מצוין עבור ויינטרוב שכבר עלה ל-15:30 וזכה למחיאות כפיים גדולות. זה לא עזר לו מול ההגשות הנפלאות של יריבו, שלבסוף ניצח במשחקון, 2:5. חבטת גב יד מדהימה של פוספיסיל סידרה לו 15:40 מול הגשה של הישראלי ולבסוף השיג שבירה, וניצחון קל במערכה, 2:6.

המומנטום נמשך במערכה השניה כאשר האורח שמר על ההגשות שלו. כאן לפחות קיבלנו טניס איכותי מויינטרוב שברח ל-15:40 ומשם השיג 1:1 יקר. במשחקון הרביעי ויינטרוב עלה לרשת וזה השתלם לו עם נקודות יפות בדרך ל-2:2. הקהל ברמת השרון קם על הרגליים אחרי שפוספיסיל חבט החוצה ונשבר. 2:3 לוויינטרוב. המשחקון הבא היה צמוד לחלוטין ובשלב מסוים נראה היה שהקנדי ישבור בחזרה, אבל הישראלי התעלה וקבע 2:4.

השניים כבר המשיכו ל-4:5 כשויינטרוב הגיש למערכה כולה. המדורג 182 בעולם הגיע לנקודת מערכה, אך לא ניצל אותה ונשבר ל-5:5. פוספיסיל סיפק סרב אדיר של 214 קמ"ש ולאחר מכן סיפק את האייס ה-11 שלו במשחקון ה-11 של ההתמודדות בדרך ל-5:6. עוד אייס יפה, הפעם של ויינטרוב וסיומת בוולי קבעו 6:6 ושלחו את המערכה לשובר שיוויון גורלי. הישראלי ביצע שגיאה כפולה ומנגד יריבו איבד ריכוז ושלח כדור החוצה מיד לאחר מכן, 2:3. ההגשות של פוספיסיל סידרו לו 3:6 ומשם הדרך לניצחון במערכה 6:7 היתה קלה.

במערכה השלישית התגלו סימני עייפות אצל הקנדי אבל הוא עדיין שמר על ההגשות שלו, 2:2. ויינטרוב עלה ל-2:3 אולם פוספיסיל סיפק את האייס ה-19 שלו (!) מול אחד בלבד של יריבו. לאחר משחקון מתיש ויינטרוב חזר מפיגור 40:30 לניצחון במשחקון 3:4. התפנית הגיעה במשחקון התשיעי, כאשר פוספיסיל הצליח להשיג שבירה. ויינטרוב עוד היה קרוב לשבור בחזרה, אך איבד הזדמנות שבירה ובהמשך את המערכה, המשחק והתמודדות כולה.