ענק ביפן: צפו בוויינטרוב מחזיר את ישראל לבית העליון בדייויס

הופעה מדהימה של המחבט השני של ישראל, שהפך לנגד עינינו לשועל דייויס אמיתי, עם 3:6, 6:7, 6:4, 3:6 על גו סואדה המדורג 53 בעולם. אחרי שנתיים של היעדרות, ישראל שוב בין 16 הנבחרות הבכירות בזכות 2:3 ביפן בסיכום המפגש

מערכת אתר ערוץ הספורט  16.09.12 - 16:13

תגיות: גביע דייויס

תחילת כתבה

ככה פותחים שנה חדשה, ככה חוגגים יום הולדת. אמיר ויינטרוב סיפק תצוגת טניס ענקית היום (ראשון), כאשר גבר על גו סואדה היפני 3:6, 6:7, 6:4, 3:6 והעניק לנבחרת ישראל ניצחון 2:3 בפלייאוף של גביע דייויס. המשמעות: ישראל חזרה לבית העליון אחרי שנתיים של היעדרות, ושוב תתחרה כחלק מ-16 הנבחרות הגדולות בעולם. מוקדם יותר, דודי סלע נכנע לקיי נישיקורי 3:2 בקרב מתיש נוסף.

ויינטרוב, שמציין היום 26 קייצים, הוא ללא ספק הכוכב האמיתי של ההתמודדות הזו. אף אחד לא בנה עליו שיפתיע את הטניסאים המצוינים של יפן, אבל הוא הציג יכולת שמזכירה טופ 50 עולמי, וניצח בשני המשחקים שלו כשהוא שומט מערכה אחת בלבד. הטניסאי שמדורג במקום ה-223 בעולם היה אגרסיבי, חד והפגין קור רוח במצבים קשים, כאשר לקראת הסיום גם השרירים ברגליים החלו לבגוד. הוא שיפר את המאזן שלו בגביע דייויס ל-2:5 נפלא, שמראה כי יש לנו עתיד בענף.

3 שנים אחרי שהנבחרת הישראלית הגיעה לחצי הגמר מול ספרד, ושנתיים אחרי שנשרה מהבית העליון, הנבחרת של ויינטרוב, דודי סלע, אנדי רם, יוני ארליך והקפטן אייל רן עשתה זאת שוב. כל הטניסאים יקבלו ב-2013 מענק של 300,000 ש"ח בעקבות ההישג, מה שעשוי לדרבן את ארליך להמשיך להתחרות וגם יעזור מבחינה כלכלית, במיוחד לוויינטרוב. כמה נעים להיזכר שבזמן שהכדורגל מאכזב והכדורסל קצת דורך במקום, אפשר לסמוך על הטניסאים  שיספקו גאווה. במיוחד בערב ראש השנה.

סואדה - ויינטרוב  6:3, 7:6, 4:6, 6:3
שני השחקנים הגיעו לקרב המכריע אחרי ניצחונות ביום שישי. הישראלי גבר על מאצומה איטו, בעוד שהיפני הכניע את דודי סלע. הישראלי בא מפוקס ולקח את משחקון ההגשה הראשון שלו בקלות. ויינטרוב השתלט על המערכה הראשונה עם שבירה ל-1:3. סואדה איים לשבור בחזרה, אבל המחבט השני שלנו הוכיח קור רוח ולקח את הסט 3:6.

סואדה ניסה לקחת לידיו את המומנטום בסט השני, אך ויינטרוב הצליל להציל 3 נקודות שבירה ואיזן ל-2:2. הוא המשיך כדי לשבור ל-2:3, אלא שהפעם זה לא הספיק ובסופו של משחקון הפכפך, שגיאה כפולה של ויינטרוב החזירה את היפני ל-4:4. המטוטלת המשיכה, כאשר ויינטרוב שבר ל-5:6 והגיש עבור הניצחון בסט, אבל לא עמד בלחץ, נשבר בחזרה ושלח אותנו לשובר שוויון. שם היכולת הטובה של הישראלי הוליכה אותו לניצחון, 6:7 לוויינטרוב שקרוב-קרוב לעוד ניצחון ענק.

ויינטרוב קצת התעייף, או שסתם הוריד רגל מהגז, ואיפשר ליריב לעלות ל-1:3 במערכה השלישית. הישראלי ניסה להילחם בחזרה וגם השיג 5 נקודות שבירה, אבל סואדה הרים את היכולת שלו ושמר על ההגשות. סואדה החזיר את עצמו לעניינים עם 4:6 במערכה ה-3.

לפני שהמערכה הרביעית יצאה לדרך היה חשש כי טיפות הגשם שהחלו לרדת בטוקיו יגרמו להפסקה, אך לאחר בדיקה השופט החליט להמשיך. סואדה, אגב, ניצל את הזמן כדי לקבל טיפול בירך. במהלך המשחקון הראשון הוחלט להפסיק בגלל הגשם, כאשר גם ויינטרוב קיבל טיפול בשריר. אם זה לא מספיק, החשמל באצטדיון נפל במשך דקות ארוכות.

כשהמשחק חודש בגג סגור, ויינטרוב היה מפוקס והציל 2 נקודות שבירה בדרך ל-0:1. ככל שהמערכה התקדמה, ויינטרוב שוב תפס קצב והשיג שבירה גדולה ל-1:3. במצב של 3:5, סואדה הצליח להציל שתי נקודות משחק ואז סואדה ביקש טיפול רפואי מסתורי. זה לא הפריע לאמיר להשלים את העבודה ולתת את האות לחגיגות עם 3:6.

נישיקורי - סלע 3:6, 6:3, 6:4, 6:4, 5:7
צפו בתקציר המשחק>
היפני הבכיר פתח עם ההגשה ועלה ל-0:1. השניים שמרו על הסרב, עד שבמשחקון הרביעי הצליח נישיקורי לשבור. הישראלי כבר השיג שתי נקודות שבירה בגיים הבא, אבל ביזבז את שתיהן וירד ל-4:1. מכאן הדרך להפסד 6:3 במערכה הראשונה הייתה מהירה למדי.

סלע לא הרים ידיים ועם שבירה עלה ל-1:3 במערכה השניה. הישראלי הבכיר המשיך במשחק אגרסיבי, נלחם על כל כדור ועם שבירה נוספת ניצח 3:6 במערכה השניה ופתח את המירוץ מחדש. שני השחקנים נזהרו יותר עם פתיחת המערכה השלישית וסלע התקשה לנצל את העובדה שיריבו נזקק לטיפול רפואי קצר. במשחקון התשיעי הוא התעורר ועם המון אנרגיה הצליח לשבור ל-4:5. משם הוא כבר הגיש ל-4:6 והשלים מהפך.

קו פרשת המים במערכה הרביעית הגיע במשחקון השמיני. נישיקורי הוביל 3:4 וכבר השיג 3 נקודות שבירה, אבל סלע ענה בחבטות החזרה יפהפיות והשווה ל-4:4. היפני קלט את המסר, שמר על ההגשה ונלחם עד לשבירה - 4:6 שכפה מערכה מכרעת.

כמיטב המסורת שפיתחו ביניהם, נישיקורי שבר ל-1:3 גם במערכה האחרונה, אבל סלע מיד שבר בחזרה (3:2). הישראלי כבר היה על סף שבירה במצב של 4:4, פיספס את צ'אנס ואיפשר ליפני לעלות ליתרון. משם הוא כבר השלים 5:7 ושלח את ההכרעה במפגש כולו למשחק חמישי.